Saturday, 18 July 2015
25 January 2021
پس از هفته نامه آمریکایی تایم

«ندا آقا‌سلطان فرد سال روزنامه تایمز لندن شد»

2009 December 26

روزنامه تایمز لندن، «ندا آقا‌سلطان» زن جوان ایرانی را که در درجریان اعتراض‌های خیابانی پس از انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری به ضرب گلوله کشته شد، به عنوان فرد سال این روزنامه انتخاب کرد.

به گزارش بی بی سی، این روزنامه در شماره روز شنبه ۲۶ دسامبر (پنجم دی) نوشت: «پس از انتشار تصاویر غرق در خون ندا آقا سلطان، او به نماد جهانی مخالفت با استبداد تبدیل شده‌است.»

20091226-news-nedatimes-

روزنامه تایمز در ادامه افزوده‌است:«خانم آقاسلطان چون از نحوه به سرقت رفتن انتخابات ریاست‌جمهوری کشورش خشمگین بود، به تظاهرات پیوست. او نمی‌دانست چه تاثیری خواهدداشت. انتشار تصاویر ندا در هنگام مرگ، مشروعیت حکومت ایران را زیر سوال برد و او را به نماد جهانی مخالفت با بیدادگری و استبداد تبدیل کرد و مایه الهام جنبش سبز شد.»

بنا به این گزارش، این نخستین بار نیست که گزارشی از ادای احترام یک نهاد یا شخصت خارجی نسبت به ندا آقا سلطان منتشر می‌شود و تا کنون، گزارش‌هایی از ساخت آثار هنری تا نام‌گذاری بورسیه های دانشگاهی برای یادبود ندا انتشار یافته‌است.

در روزهای اخیر، هفته‌نامه آمریکایی تایم، نام ندا آقا سلطان را در میان قهرمانان برجسته سال ۲۰۰۹ در جهان قرار داد.

نشریه تایم گفت ندا آقا سلطان، بی‌آن‌که خود در صدد باشد، به یک قهرمان تبدیل شد.

ندا آقا سلطان، دانشجوی رشته فلسفه، در نخستین روزهای تظاهرات اعتراضی علیه نتیجه اعلام‌شده انتخابات ریاست‌جمهوری در یکی از خیابان‌های تهران به ضرب گلوله از پای درآمد. تصویر ویدیویی از صحنه کشته‌شدن او  در سایت‌های اینترنتی منتشر شد، انعکاسی گسترده در سطح جهانی یافت و باعث بروز انتقاد وسیعی از نحوه برخورد جمهوری اسلامی با تظاهرات اعتراضی مردم شد.

نام و تصویر ندا آقا‌سلطان به نشانه‌ای از قربانیان خشونت‌های بعد از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران و یکی از نمادهای حرکت موسوم به جنبش سبز مبدل شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,