Saturday, 18 July 2015
20 September 2020
گزارش روز تاجیکستان

«احتمال ممنوعیت مکتب های تاجیکی در قرقیزستان»

2012 February 27

کیومرث/ رادیو کوچه

برخی‌ از نمایندگان پارلمان قرقیزستان موضوع بستن مدرسه‌های تاجیکی زبان در این کشوررا مطرح کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند، در صحیفه اول کتاب‌های تعلمی مدرسه‌های تاجیکی باید عکس رییس‌جمهوری و سرود ملی قرقیزستان ثبت شود،  نه تصویری از رییس‌جمهوری تاجیکستان و سرود ملی آن کشور.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این صحبت در حالی‌ داغ می‌گردد که قانون‌اساسی قرقیزستان برای همه نمایندگان ملت‌های ساکن این کشور تعلم به زبان مادری‌اشان را اجازه داده است. در حال حاضر بنا بر اطلاع سفارت تاجیکستان در شهر «بشکیک» بیش‌تر از ۵۰ هزار تاجیک در شهر و ولایات مختلف قرقیزستان زندگی اختیار کرده‌اند. اکثر آن‌ها در ولایت «باتکند» هم‌مرز با ولایت «سغد» تاجیکستان و «جلال آباد» زندگی می‌کنند.

«اسام الدین عطایف» سفیر تاجیکستان در «بشکیک» گفته است «نمایندگان مجلس قرقیزستان قبل از آن که این موضوع را مطرح کنند، باید امکان با کتاب‌های تعلمی تامین کردن محصلین تاجیک را پیدا می‌نمودند.» وی افزوده است «کتاب‌های تعلمس را والدین خوانندگان از هر جای دسترس می‌کنند تا به این وسیله فرزندانشان توانند که زبان مادری خودرا حفظ نمایند.»

سفیر تاجیکستان ادعا نمایندگان مجلس قرقیزستان را بی‌پایه خوانده و گفته است این بحث بیهوده است که آن را گروه وکیلان ملت‌گرای قرقیز پیشنهاد کرده‌اند. «اسام الدین عطایف» می‌گوید در حال حاضر حکومت قرقیزستان حتا امکان چاپ کتاب‌های تعلمی این کشور را به زبان تاجیکی ندارد. وی افزوده است «چندی قبل کتاب «الفبا» قرقیزی به زبان تاجیکی با کمک مالی سازمان‌های بین‌المللی برگردان و نشر شد ولی‌ دیگر ادامه پیدا نکرد.»

 در همین حال «روشن بیگ صابراف» رییس انجمن تاجیکان قرقیزستان و وزیر رشد اجتماعی این کشور به خبرگزاری‌ها گفته است «این موضوع میان دوشنبه و بشکیک بررسی شده و قرار است تا نیم سال آینده مکتب‌های تاجیکی با کتاب‌های تعلیمی که وزارت‌آموزش‌و‌پرورش قرقیزستان تایید می‌کند، تامین شوند.» بنا بر‌گفته او طبق این تفاوقی که به دست آمد در صحیه اول کتاب‌ها عکس رییس‌جمهوری قرقیزستان و سرود ملی آن کشور چاپ خواهد شد.

 در حال حاضر در قرقیزستان سه مدرسه تاجیکی و در مکتب‌های قرقیزی پنج درسخانه تاجیکی فعال بوده است. اما در تاجیکستان بیش‌تر از ۶۰ مکتب قرقیزی عمل می‌کند. اکثر قرقیز‌های مقیم تاجیکستان در منطقه شمال و شرق این کشور در نواحی «اسفره» «جرگتال» و «مرغاب» زندگی می‌کنند.

مقامات تاجیکستان احتمال محدود یا بستن مکتب‌های قرقیزی را در پاسخ به ادعای نمایندگان مجلس قرقیزستان رد کردند. در تاجیکستان هم‌چنین ده‌ها مکتب ویژه ازبکی هم فعالیت دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,