Saturday, 18 July 2015
21 September 2020

«خبرهای بیست و هفتم فوریه ۲۰۱۲»

2012 February 27

با سپردن وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی صورت گرفت،

«آزادی پرستو دوکوهکی، پژوهش‌گر اجتماعی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

پرستو دوکوهکی، وبلاگ‌نویس و پژوهش‌گر اجتماعی که از یک ماه و نیم پیش در زندان اوین بازداشت بود، روز یک‌شنبه، 26 فوریه، به قید وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی آزاد شده است.

سپاه پاسداران، روز گذشته اتهام خانم دوکوهکی و چندین نفر دیگر را، هم‌کاری با بی‌بی‌سی فارسی اعلام کرده بود.

این در حالی است که بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید که کسی در ایران با این شبکه هم‌کاری نمی‌کند.

خانم دوکوهکی روز ۲۵ دی ماه در محل سکونتش دستگیر شد و گفته می‌شد که در بند ۲ الف زندان اوین، بندی که زیر نظر سپاه پاسداران است، نگه‌داری می‌شد.

………………………………………….

در ششمین روز از اعتراضات به ‌‌«بی‌حرمتی به قرآن»،

«مجروح شدن هفت آمریکایی و ۱۵ پلیس افغان در کندوز»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 26 فوریه، مقام‌های محلی در کندوز در شمال افغانستان تایید کرده‌اند که در ششمین روز از اعتراضات مردمی به ‌‌«بی‌حرمتی به قرآن» هفت مربی آمریکایی در ولسوالی امام صاحب این ولایت مجروح شده‌اند.

سمیع‌اله قطره، فرمانده پلیس کندوز به خبرنگاران گفت که تظاهرات‌کنندگان خشمگین، با نارنجک به یک پای‌گاه ناتو در ولسوالی امام صاحب حمله کرده‌اند.

این درحالی است که روز گذشته دو مشاور آمریکایی در داخل محوطه وزارت داخله افغانستان به ضرب گلوله کشته شدند.

مقام‌های افغان اعلام کردند که یک افسر پلیس افغانستان این دو مشاور آمریکایی را کشته و فرار کرده است.

معترضان که در اعتراض به «بی‌حرمتی» به قرآن در کندوز تظاهرات کرده‌اند، به یک پاس‌گاه پلیس نیز حمله کرده و ۱۵ تن را مجروح کرده‌اند.

فرمانده پلیس کندوز به خبرنگاران گفته است که پلیس مجبور به تیر‌اندازی شده که در نتیجه آن یک تن از معترضان کشته و سه تن دیگر آنان مجروح شده‌اند.

این مقام امنیتی افغان از وجود افراد مسلح در میان معترضان خبر داده و گفته است که پلیس «ده نفر را که مسلح به سلاح کمری ساخت پاکستان بوده‌اند» از میان تظاهر‌کنندگان، دستگیر کرده است.

نا آرامی‌هایی از ولسوالی خان آباد ولایت کندوز نیز گزارش شده است.

در این ولسوالی نیز یک پلیس و سه غیر نظامی مجروح شده‌اند.

گزارش‌ها از سمنگان، دیگر ولایت شمالی افغانستان نیز حاکی از راه‌پیمایی اعتراض‌آمیز است که به خشونت کشیده شده و تلفاتی به‌جا گذاشته است.

خیراله انوش، والی ولایت سمنگان به خبرنگاران گفته است که دو تن از معترضان مجروح شده‌اند.

اما معصومه حسین، عضو شورای ولایتی در ولایت سمنگان مجروح شدن دو تن از معترضان را تایید کرد، اما گفت که سه تن دیگر از معترضان کشته شده‌اند.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان که صبح امروز به وقت کابل، مردم را به آرامش دعوت می‌کرد گفت که در تظاهرات خشونت آمیز علیه «بی‌حرمتی» به قرآن از سوی نیروهای آمریکایی در فرودگان بگرام، در پنج روز گذشته ۲۹ تن کشته و بیش از ۱۰۰ تن مجروح شده‌اند.

او هم‌چنین گفت که مسئله «بی‌حرمتی به قرآن» پی‌گیری می‌شود و با عاملان آن برخورد قانونی خواهد شد.

………………………………………….

با ادامه کشتارها در سوریه،

«بررسی وضعیت سوریه در شورای حقوق بشر سازمان ملل»

خبر / رادیو کوچه

هم‌زمان با ادامه خشونت‌ها در سوریه، انتظار می‌رود حاضران در نشست روز دوشنبه، 27 فوریه، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو بررسی وضعیت سوریه را در دستور کار داشته باشند.

انتظار می‌رود که کشورهای حاضر در این نشست، خواهان برقراری آتش‌بس در سوریه و نیز فراهم شدن امکان دست‌رسی هرچه سریع‌تر سازمان‌های امدادرسانی از جمله صلیب سرخ، به مناطق آسیب‌دیده شوند.

در عین حال، مخالفان دولت در سوریه از ادامه خشونت‌ها در این کشور خبر داده و گفته‌اند که روز یک‌شنبه، ۲۶ فوریه، دست‌کم ۵۰ تن جان خود را از دست داده‌اند.

سازمان صلیب سرخ جهانی نیز می‌گوید که دولت سوریه به درخواست این سازمان برای برقراری یک آتش‌بس یک روزه پاسخی نداده است.

صلیب سرخ تلاش دارد که شمار بیش‌تری از زخمی‌ها را از شهر حمص خارج کند.

اظهارات مقامات رسمی آمریکا که موضع چین در قبال سوریه را «بسیار متکبرانه و از روی خودرایی» خوانده بودند، واکنش چین را به دنبال داشت.

در یادداشتی در روزنامه رسمی حزب کمونیست چین آمده است که بعد از (حمله به) عراق، آمریکا حق ندارد از طرف مردم کشورهای عربی اظهارنظر کند.

روز یک‌شنبه، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در اظهاراتی صریح گفت که اقدام چین و روسیه در وتو کردن قطع‌نامه سازمان ملل متحد درباره سوریه «مطرود و نفرت‌انگیز» بود.

پیش از این، دولت چین اعلام کرده بود که برای پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه، باید به دولت این کشور اجازه داده شود تا اصلاحات پیشنهادی خود را در سوریه پیش ببرد.

این در حالی است که همه‌پرسی پیشنهادی دولت سوریه که روز یک‌شنبه، ۲۶ فوریه، برگزار شد، از سوی مخالفان دولت تحریم شده بود.

اما شبکه تلویزیونی دولتی سوریه روز گذشته از مشارکت قابل توجه مردم در همه‌پرسی قانون اساسی جدید این کشور خبر داده است.

در چارچوب قانون اساسی جدید که به همه‌پرسی گذاشته شده است، انتخابات چندحزبی مجلس ظرف سه ماه آینده در سوریه برگزار می‌شود.

………………………………………….

پس از بریتانیا و فرانسه این‌بار نوبت یونان،

«خودداری ایران از تحویل نفت خام به یونان»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، نفت‌کش‌هایی که برای انتقال یک محموله ۵۰۰ هزار بشکه‌ای نفت ایران برای یکی از پالایش‌گاه‌های اروپایی در یونان به سمت محل بارگیری حرکت کرده بودند با خودداری ایران از تحویل این محموله به مبدا‌ خود بازگشتند.

به گزارش فارس، ایران، روز یک‌شنبه، 26 فوریه، از تحویل یک محموله ۵۰۰ هزار بشکه‌ای نفت به مقصد پالایش‌گاه هلنیکس یونان خودداری کرد تا نفت‌کش‌هایی که برای تحویل گرفتن این محموله به سمت محل بارگیری حرکت کرده بودند بدون بار به مبدا‌ خود بازگردند.

بر اساس این گزارش پس از اعلام اتحادیه اروپا مبنی بر تحریم خرید نفت خام ایران از اول جولای یعنی ۵ ماه دیگر، ایران به ۶ کشور اروپایی یونان، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، هلند و فرانسه هشدار داد بود که تنها در صورتی به اروپایی‌ها نفت خواهد فروخت که آنان قراردادهای ۲ تا ۵ ساله برای خرید نفت خام از ایران امضا کنند.

ایران علاوه بر این دو شرط دیگر یعنی تضمین دریافت پول نفت صادراتی و برداشتن هرگونه حقی برای الغای قراردادهای نفتی از سوی این کشورها با استناد به شرایط اضطراری را نیز برای ادامه فروش نفت به اروپایی‌ها لازم‌الاجرا اعلام کرده است.

این در حالی است که هفته گذشته نیز ایران به شرکت‌های فرانسوی و بریتانیایی نیز نفت خام تحویل نداده بود.

………………………………………….

در ماه فوریه منتشر شد،

«انتشار ششمین شماره نشریه هفت»

خبر / رادیو کوچه

ششمین شماره از نشریه «هفت» روز دو‌شنبه، 27 فوریه منتشر شده است. این نشریه تحت امتیاز Global social network و سردبیری اردوان روزبه، روزنامه‌نگار و مدیر رادیو کوچه به چاپ می‌رسد.

شما در این شماره با مقالاتی از حوزه سیاست، جامعه، فرهنگ، دانش و ورزش روبه‌رو خواهید شد.

از جمله مطالب این نشریه می‌توان به مقالاتی در زمینه تک‌نرخی شدن ارز، ایران و جنگ خلیج پارس، تاثیرگذارترین چهره موسیقی در ایران، جوایز کسب شده توسط اصغر فرهادی کارگردان ایرانی، مراسم نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی برای 22 بهمن، دنیای پزشکی، موسیقی، مشکلات مربی رئال مادرید اسپانیا اشاره کرد.

این شماره در چهل‌وهشت صفحه منتشر شده است.

نشریه هفت در آمریکا به صورت کاغذی نیز به چاپ می‌رسد و با داشتن اشتراک قابل دست‌رس مخاطبان در این کشور است.

………………………………………..

واکنش طالبان به بی‌حرمتی به قرآن،

«بمب‌گذاری مرگ‌بار در فرودگاه جلال‌آباد افغانستان»

خبر / رادیو کوچه

منابع بیمارستانی در جلال‌آباد در شرق افغانستان گفته‌اند که روز دوشنبه، 27 فوریه، بر اثر بمب‌گذاری انتحاری در فرودگاه این شهر دست‌کم 9 تن کشته و 12 نفر نیز زخمی شده‌اند.

منابع این بیمارستان اعلام کردند که قربانیان این حادثه به بیمارستان منتقل شده‌اند.

بامداد روز دوشنبه یک بمب‌گذار انتحاری اتومبیل حامل خود را در ورودی فرودگاه جلال آباد منفجر کرد.

احمد ضیا عبدلزی، سخن‌گوی ولایت ننگرهار، که شهر جلال آباد مرکز آن است، گفت که نیروهای ناتو این ناحیه را مسدود کرده‌اند.

گروه طالبان مسوولیت این بمب‌گذاری را به عهده گرفته و یک سخن‌گوی این گروه در اطلاعیه‌ای که به رسانه‌ها ارسال شده، گفته است که این حمله را در پاسخ به «بی‌حرمتی به قرآن» در پای‌گاه نظامی بگرام انجام داده است.

لازم به اشاره است افغانستان در روزهای گذشته شاهد اعتراضات خشونت‌بار به دلیل «بی‌حرمتی» به قرآن در این پای‌گاه تحت کنترل نیروهای آمریکایی بوده است.

این در حالی است که مقام‌های آمریکایی می‌گویند که کتاب‌ها به طور غیرعمد از میان رفتند.

یک مقام پلیس ولایتی گفت به نظر می‌رسد که کلیه قربانیان و مجروحان در این فرودگاه غیرنظامیان بوده‌اند.

این فرودگاه مورد استفاده هواپیماهای غیرنظامی و نظامی است.

………………………………………….

علارغم عدم تایید آیت‌اله هاشمی رفسنجانی،

«آغاز به‌کار ریاست جدید دانش‌گاه آزاد»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 27 فوریه، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، عبداله جاسبی، رییس پیشین دانش‌گاه آزاد و مجتبی ثمره‌هاشمی به منظور آغاز به کار فرهاد دانشجو در سمت ریاست دانش‌گاه آزاد اسلامی در سازمان مرکزی این دانش‌گاه حضور یافتند.

به گزارش مهر، کامران دانشجو – وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و عضو هیت امنای دانش‌گاه آزاد، عباس طایب، مشاور وزیر علوم و رییس منطقه شمال دانش‌گاه آزاد اسلامی، محمدیان مسوول نهاد نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی در دانش‌گاه‌ها و عضو هیت امنای دانش‌گاه آزاد، محمدرضا مخبردزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، منصور کبگانیان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمود ملاباشی- رییس سازمان امور دانش‌جویان و مجتبی ثمره‌هاشمی در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی حضور یافتند.

این مراسم در حالی انجام شده است که پس از امتناع محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی از امضای حکم رییس دانش‌گاه آزاد اسلامی، کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، حکم ریاست برادر خود فرهاد دانشجو بر این دانش‌گاه را امضا کرد.

لازم به اشاره است پس از عدم امضای حکم رییس جدید دانش‌گاه آزاد، توسط آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، رییس هیت امنای این دانش‌گاه، و اضافه کردن یک تبصره از سوی شورای انقلاب فرهنگی به ریاست محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی، ریاست فرهاد دانشجو برای اجرا ابلاغ شد.

در تبصره ذکر شده، آمده است اگر رییس هیت امنا پس از تایید رییس جدید دانش‌گاه آزاد اسلامی از سوی شورای انقلاب فرهنگی در مدت یک ماه از امضای حکم خودداری کند، رییس شورای انقلاب فرهنگی و یا با تفویض اختیار وزیر علوم، تحقیقات و فناوری می‌توانند این حکم را امضا و جهت اجرا ابلاغ کنند.

 ………………………………………….

پیش از انتخابات ریاست جمهوری روی داد،

«بازداشت دو نفر به دلیل طرح ترور نخست‌وزیر روسیه»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 27 فوریه، تلویزیون دولتی روسیه گزارش داده است که دو مرد به ظن طراحی برای ترور ولادیمیر پوتین، نخست وزیر این کشور، بازداشت شده‌اند.

به گزارش شبکه تلویزیونی دولتی روسیه، برای ترور آقای پوتین بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در روز یک‌شنبه آینده برنامه‌ریزی شده بود.

این در حالی است که انتظار می‌رود که آقای پوتین برنده انتخابات آتی باشد.

این شبکه تلویزیونی گزارش داده است که مظنونان در اوکراین بازداشت شده‌اند.

مقامات رسمی روسیه و اوکراین هنوز درباره این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این دو مرد اعلام کردند به دستور یکی از رهبران شورشی چچن، دوکو عمروف، تصمیم به این کار گرفتند.

آن‌ها اعلام کردند که طرح ترور در شهر بندری ادسا در اکراین برنامه‌ریزی شده بود تا در مسکو به اجرا درآید. این در حالی است که یک مرد اوایل ماه ژانویه، بر اثر آزمایش یکی از بمب‌ها کشته شده بود.

یکی از بازداشت‌شدگان اعلام کرد: «ابتدا برای آموزش ساخت بمب به ادسا سفر کردیم تا پس از آماده شدن برای اجرای طرح ترور ولادمیر پوتین به مسکو بیاییم.»

لازم به اشاره است برخی از شهروندان روسی که از مخالفان پوتین هستند می‌گویند که این طرح ترور و بازداشت‌ پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در شش روز آینده، برنامه دولت برای جذب آراست.

مخالفان در روسیه معتقدند که در انتخابات پارلمانی این کشور که سال گذشته برگزار شد تقلب روی داده و در پی آن در چند نوبت دست به راه‌پیمایی‌های گسترده زده‌اند.

………………………………………….

مقامات دولت تایلند:

«بازجوی بیش‌تر از مظنونان ایرانی انفجار بانکوک»

خبر/ رادیو کوچه

روز دوشنبه، 27 فوریه، مقامات دولت تایلند سوال‌هایی را از سه مظنون ایرانی انفجارهای بانکوک پرسیده‌اند. گفته می‌شود هدف این بمب‌گذاری دیپلمات‌های اسراییلی در تایلند بوده‌اند.

به گزارش الجزیره، پلیس تایلند از سه مظنون ایرانی که در ابتدا بعد از انفجار بمب در بانکوک دستگیر شدند، بازجویی کرد.

پلیس ارشد پیا اتایو اعلام کرد: «این سه مظنون ایرانی با انفجارهای رخ داده در بانکوک ارتباط دارند. هیچ اتهامی قبل از این واقعه برای آن‌ها ثبت نشده این درحالی است که یکی از مظنونان این پرونده بیش از تاریخ انقضای ویزایش در این کشور اقامت داشته است.»

رسانه‌های تایلندی اظهار داشتند: «ریز مکالمات تلفنی یکی از مظنونان  نشان می‌دهد که وی تمام مدت با دو مظنون دیگر  قبل از اقدام به بمب‌گذاری در تماس بوده است. دو ایرانی پس از انفجار بمب در خانه اجاره‌ای خودشان دستگیر شدند. یکی دیگر از این افراد در پرتاب بمب در حالی که از پلیس فرار می‌کرد، پاهای خود را از دست داد. نفر دیگری هم در مالزی بازداشت شد. مقامات تایلندی هم حکم بازداشت دو ایرانی دیگر که از کشور متواری شدند را صادر کرده است.»

لازم به اشاره است دو هفته پیش چند ایرانی پس از ایجاد انفجار در بانکوک به اتهام سوقصد به دیپلمات‌های اسراییلی در این کشور بازداشت شده‌ و ظن آن می‌رود که دو تن از آن‌ها نیز به ایران بازگشته‌اند.

………………………………………….

فیلم «هیگو» و «آرتیست» اسکار را درو کردند،

«نخستین جایزه اسکار یک ایرانی»

خبر / رادیو کوچه

با اعلام نتایج اسکار در شام‌گاه یک‌شنبه، بیست و ششم  فوریه، در سالن کداک در آمریکا، فیلم «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی برنده جایزه بهترین فیلم خارجی این جشن‌واره شده است.

این در حالی است که این فیلم در دو روز گذشته جایزه بهترین فیلم خارجی جشن‌واره فیلم‌های مستقل آمریکا و جایزه سزار فرانسه را دریافت کرده بود.

آقای فرهادی هم چنین در این مراسم طی یک سخن‌رانی از مردم تشکر کرد و اظهار داشت: «سلام به مردم خوب سرزمینم. ایرانی‌های زیادی در سراسر جهان در حال تماشاى این لحظه‌اند و تصور می‌کنم که خوش‌حال‌اند. نه فقط به خاطر یک جایزه مهم، یک فیلم یا یک فیلم‌ساز.»

وی در ادامه تصریح کرد: «آن‌ها خوش‌حال‌اند چون در روزهایى که میان سیاست‌مداران حرف از جنگ، تهدید، و خشونت تبادل می‌شود، نام کشورشان ایران از دریچه باشکوه فرهنگ به زبان مى‌آید. فرهنگى غنى و کهن که زیر غبار سیاست پنهان مانده است.»

اصغر فرهادی به عنوان نخستین ایرانی دریافت کننده اسکار در پایان افزود: «من با افتخار این جایزه را به مردم سرزمینم تقدیم مى‌کنم. مردمى که به همه فرهنگ‌ها و تمدن‌ها احترام مى‌گذارند و از دشمنى و کینه بیزارند.»

لازم به اشاره است فیلم «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی در دو رشته بهترین فیلم زبان خارجی و بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی در هشتاد و چهارمین دوره جوایز آکادمی اسکار نامزد دریافت این جایزه شده بود.

اما در هشتاد و چهارمین مراسم اسکار فیلم «آرتیست» به عنوان بهترین فیلم این دوره معرفی شد.

جایزه بهترین کارگردانی نیز به «میشل آزاناویسیوس»، کارگردان فیلم «آرتیست» رسید.

«ژان دوژاردن» بازی‌گر فرانسوی فیلم صامت «آرتیست» نیز برنده‌ بهترین بازی‌گر نقش اول مرد را دریافت کرده است.

«مریل استریپ» برای سومین بار جایزه بهترین بازی‌گر نقش اول زن را برای بازی در نقش «مارگرت تاچر»، نخست وزیر پیشین بریتانیا در فیلم «بانوی آهنین» دریافت کرد.

گفتنی است این نخستین بار بود که این بازی‌گر فرانسوی نامزد دریافت اسکار شده بود.

فیلم «هیوگو» اسکار بهترین فیلم‌برداری، کارگردانی هنری، صدابرداری، تدوین صدا و جلوه‌های ویژه را از آن خود کرده است.

فیلم «آرتیست» به جز اسکار بهترین کارگردانی و بهترین بازی‌گر مرد توانست اسکار بهترین طراحی لباس و موسیقی اریژینال را نیز دریافت کند.

فیلم «بانوی آهنین» اسکار بهترین چهره پردازی از آن خود کرد.

«اکتاویا اسپنسر» برای بازی در فیلم «خدمت‌کاران» اسکار بهترین نقش مکمل زن و  «کریستوفر پلامر» جایزه بهترین بازی‌گر نقش مکمل مرد برای فیلم «تازه‌واردها» را دریافت کردند.

لازم به اشاره است پلامر در سن 82 سالگی مسن‌ترین کسی است که در تاریخ اسکار به این جایزه دست می‌یابد.

کرک بکستر و اگنس وال تدوین‌گران «دختری با خال‌کوبی اژدها» جایزه بهترین تدوین را دریافت کردند.

فیلم «شکست ناپذیر» برنده اسکار بهترین فیلم مستند شد.

نویسندگان فیلم «اولاد» به عنوان برندگان بهترین فیلم‌نامه اقتباسی معرفی شدند.

وودی آلن اسکار بهترین فیلم‌نامه اریژینال را از آن خود کرد این در حالی است که وودی آلن برای گرفتن جایزه‌اش در سالن حضور ندارد. او سال‌هاست که در این مراسم شرکت نمی‌کند.

اسکار بهترین فیلم کوتاه به فیلم «ساحل» و هم‌چنین جایزه بهترین فیلم مستند کوتاه به فیلم saving face اهدا شد.

کارتون «رنگو» اسکار بهترین انیمشین بلند و «کتاب‌های پرنده آقای موریس لسمور» بهترین انیمیشن کوتاه را دریافت کردند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,