Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
هم‌زمان با نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل،

«درخواست برای مسلح کردن مخالفان در سوریه»

2012 February 28

خبر / رادیو کوچه

نخست وزیر قطر روز دوشنبه، 27  فوریه، تاکید کرد جامعه جهانی باید مخالفان حکومت سوریه را مسلح کند. این در حالی است که روز سه‌شنبه، قرار است شورای حقوق بشر سازمان ملل برای بررسی وضیعت سوریه در ژنو تشکیل جلسه دهد.

به گزارش الجزیره، شیخ‌حمد بن‌جاسم آل‌ثانی که از نروژ دیدار می‌کند با اشاره به گسترش سرکوب مخالفان در سوریه تاکید کرد کشورهای عربی باید زمام طرح مسلح کردن مخالفان را در دست گیرند و برای مخالفان در داخل سوریه پناه‌گاه‌های امن تامین کنند.

او گفت‌: «اید اقدام ضروری از جمله ارسال اسلحه برای دفاع از خود در دستور کار باشد.»

نخست وزیر قطر افزود‌: «کشورهای عربی باید برای توقف خو‌ن‌ریزی در سوریه با جامعه جهانی هم‌کاری نظامی کنند.»

شیخ‌حمد بن‌جاسم که ریاست کمیته عربی بررسی بحران سوریه را برعهده دارد با اشاره به مذاکرات اتحادیه عرب با سازمان ملل گفت‌: «تلاش‌های ما در شورای امنیت با شکست مواجه شد به نظر من زمان آن فرا رسیده است که برای توقف کشتارها کمک نظامی تقدیم کنیم.»

در همین حال شورای هماهنگی انقلاب سوریه اعلام کرد 138 تن دیگر در درگیری‌ها و گلوله‌باران مناطق مختلف سوریه کشته شدند.

اما در پی وخیم‌تر شدن وضعیت امنیتی و امور بشردوستانه در سوریه، اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد امروز، در مورد سوریه تشکیل جلسه می‌دهند.

در همین حال شورای حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد ایران با بررسی فوق‌العاده پرونده حقوق بشر در سوریه مخالفت کرد.

لورا دوبوی لاسری رییس شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو اعلام کرد این طرح توسط ‌کشورهای عربی و غربی مطرح شد اما ایران با آن مخالفت کرد.

او افزود‌: «ایران که در این شورا ناظر است به شکل رسمی با طرح فوق‌العاده بررسی پرونده سوریه مخالفت کرد.»

از سویی دیگر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ متعهد شده که به تلاش‌هایش برای بیرون آوردن روزنامه‌نگاران غربی که در سوریه گیر افتاده‌اند، ادامه دهد. این کمیته اعلام کرده بود که در خارج کردن دو خبرنگار مجروح خارجی از شهر حمص ناموفق بوده است.

هلال احمر سوریه روز دوشنبه سه نفر دیگر را از منطقه باب‌عمرو شهر حمص خارج کرد اما نتوانست اجساد دو روزنامه‌نگاری را که هفته گذشته در این شهر کشته شدند، منتقل کند.

در یک گزارش تحقیقی تازه که از سوی سازمان ملل منتشر شده، آمده است که مقام‌های بلندپایه دولت سوریه دستور بسیاری از بی‌رحمی‌هایی را که در این کشور صورت گرفته، صادر کرده و مرتکب آن‌ها شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«تصویب تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه دمشق»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,