Saturday, 18 July 2015
30 September 2020
عفو بین‌الملل:

«افزایش سرگوب مخالفان در ایران در آستانه انتخابات»

2012 February 28

خبر / رادیو کوچه

عفو بین‌الملل، از سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر، در گزارشی که روز سه‌شنبه، 28 فوریه، منتشر کرده، گفته است که ایران در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی، به سرکوب مخالفان شدت و نظارت بر فعالیت‌های کاربران شبکه اینترنت را افزایش داده است.

عفو بین‌الملل در این مورد به موجی از بازداشت فعالان سیاسی در ایران اشاره کرده و گفته است وکلا، دانش‌جویان، روزنامه‌نگاران و پیروان اقلیت‌های مذهبی و قومی از جمله افرادی هستند که هدف نیروهای امنیتی ایران قرار گرفته‌اند.

اعمال فشار بر خانواده های افراد نیز از جمله مواردی است که عفو بین‌الملل به آن اشاره کرده است.

در گزارش ۷۱ صفحه‌ای سازمان عفو بین‌الملل آمده است که نگرانی جامعه بین‌الملل در مورد برنامه هسته‌ای ایران نباید باعث شود که این کشور برای رعایت حقوق بشر تحت فشار قرار نگیرد.

عفو بین‌الملل در گزارش خود به جزییات شیوه‌های مورد استفاده مقام‌های جمهوری اسلامی برای پایان دادن به فعالیت مخالفان پرداخته است.

به گفته عفو بین‌الملل، ایران اخیرن پلیس سایبری ایجاد کرده و از صاحبان کافه‌های اینترنتی خواسته است در این مراکز دوربین مدار بسته قرار دهند و هویت افرادی را که از کامپیوترهای آن‌ها استفاده می‌کنند، ثبت کنند.

این گزارش هم‌چنین از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواسته است که ماموریت گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای ایران را تمدید کند.

عفو بین‌الملل کم‌تر از بیست روز پیش نیز با انتشار بیانیه‌ای از افزایش دستگیری‌ها در ایران در آستانه انتخابات مجلس اظهار نگرانی کرده بود.

این سازمان در آن بیانیه، از مقامات ایران خواسته بود تا به آزادی برگزاری اجتماعات احترام بگذارند و به مخالفان اجازه دهند در روز ۲۵ بهمن ماه تظاهرات مسالمت‌آمیز برگزار کنند.

تازه‌ترین گزارش سازمان عفو بین‌الملل در مورد ایران قبل از انتخابات روز جمعه (دوازدهم اسفند) مجلس منتشر شده است.

این در حالی است که برخی گروه‌های اصلاح‌طلب و فعالان سیاسی انتخابات را تحریم کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«تایید صلاحیت متهم به آزار جنسی اعضای تیم ملی اسکیت دختران»

«با اعدام مشکل مواد مخدر در ایران حل نمی‌شود»

«محکوم شدن ایران به نقض گسترده حقوق بشر»

«اجازه راه‌پیمایی مسالمت‌آمیز ۲۵ بهمن را بدهید»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,