Saturday, 18 July 2015
20 October 2021
در گفت‌و‌گو با رضا کهلیلی کارشناس امنیتی

«مردم برای تغییر پیش قدم شوند»

2012 February 29

اردوان روزبه/ رادیو کوچه

 ardavan@koochehmail.com

این روزها برای بسیاری از کسانی که به ایران نقطه وصلی دارند‌، روزهای پرالتهابی است. احتمال بروز جنگ بر علیه جمهوری اسلامی، درگیری داخلی بین گروه‌های حاکمیت و بحران‌های اقتصادی و تحریم‌ها همه دست به دست هم دادند تا روزهای دلهره را شکل دهند. در همین روزها بود که رسانه‌های بین‌المللی خبر از خنثاسازی سه عملیات تروریستی در کشورهای تایلند، هند و گرجستان دادند که به دامن زدن این شرایط بد در خارج از ایران کمک کرد. رسانه‌ها اعلام می‌کنند در تایلند شش نفر از عامل‌های این بمب‌گذاری که هدف‌شان اسراییلی‌ها بودند تاکنون دستگیر شده‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اما سوال این است که جمهوری اسلامی دنبال چه هدفی است؟ با توجه به حساسیت‌های بین‌المللی و مشکلاتی که هر روز بر گره‌های این حکومت می‌افزاید چرا بر آن از سوی خود آن دامن زده می‌شود؟

بحران‌های فعلی در واقع به نفع چه کس یا کسانی تمام خواهد شد. آیا دست‌های پنهانی در حاکمیت وجود دارند که فراتر از آن‌چه ما می‌بینیم به کنترل و هدایت اجتماع انگیزش دارند و یا نظام دچار دو‌گانگی شده است که محصول آن وضعیت کنونی است.

رادیو کوچه برای بررسی این موضوع با «رضا کهلیلی» کارشناس اطلاعاتی و امنیتی در آمریکا به گفت‌وگو نشسته است. آقای کهلیلی سال‌های متمادی در سپاه پاسداران ایران عامل نفوذی از سوی سازمان جاسوسی آمریکا (CIA) بوده و کتابی نیز با عنوان «زمانی برای خیانت» در این زمینه منتشر کرده که مربوط به سال‌های بازگشت او از آمریکا به ایران و نفوذ وی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌شود. آقای کهلیلی کارشناس اطلاعاتی و مشاور امنیتی نیز هست که مقالات او در رسانه‌های غیر فارسی منتشر می‌شود.

آن‌چه در پی می‌آید محصول این گفت‌و‌گو است:

مطرح شدن نام شش مظنون در انفجاری در تایلند هم‌چنین طرح این موضوع از طرف اسراییل در ارتباط با انفجارهای هندوستان، تایلند و گرجستان و مواردی نظیر آن، آیا واقعن می‌تواند از ناحیه جمهوری اسلامی انجام شده باشد؟

مقامات جمهوری اسلامی از بدو انقلاب اسلامی مشغول این تدارکات بودند و یکی از اهداف‌شان هم این بود که بتوانند در هر نقطه‌ای از دنیا از طریق سپاه و حزب‌اله آن را روی عوامل تروریستی انجام دهند تا بتوانند با قدرت‌های دنیا مقابله کنند. شکی ندارم که این عملیات‌های اخیر در آذربایجان، گرجستان، هندوستان و تایلند کار خود جمهوری اسلامی است.

حتا پیش از این عملیات‌ها مقاله‌ای در آمریکا منتشر کردم مبنی بر این‌که آقای خامنه‌ای شخصن با رییس سپاه قدس و آقای سلیمانی و جعفری ملاقاتی انجام داده تا با حزب‌اله هماهنگی کرده تا بتوانند هر چه زودتر به خاطر اقداماتی که اخیرن در ایران انجام شده مانند انفجار در پادگان سپاه و عملیاتی که منجر به کشته شدن یکی دیگر از دانش‌مندان اتمی ایران شد، پاسخی به اسراییل بدهند.

بنابراین در چند روز آینده «اف‌بی‌آی» ملاقاتی بین سران تیم‌هایش در کل آمریکا انجام خواهد داد. هدف آن این است که عوامل ایرانی را در آمریکا شدیدن تحت نظر بگیرند. اطلاعاتی در دست دارند که در خاک آمریکا عملیاتی به زودی علیه منابع آمریکایی و اسراییل انجام خواهد شد. به نظر من «جنگ تاکسی‌ها» در حال گسترش است، جمهوری اسلامی می‌خواهد هشداری به غرب و اسراییل بدهد که اگر جنگی را شروع کنند پاسخ آن در سطح بین‌الملل خواهد بود.

می‌توان گفت انفجارهای اخیر در پای‌گاه موشکی سپاه و مرکز ادوات و مهمات آن می‌تواند کار عملیاتی از طرف اسراییل باشد و در پاسخ به آن عملیات بوده است؟

البته این نظر من است و فکر می‌کنم عوامل اطلاعاتی اسراییل و خیلی از عوامل دیگر در ایران فعال هستند تا مسئله اتمی ایران را عقب بیاندازند و یکی از کارهای آن‌ها نیز این است که افرادی که در حال انجام پروژه اتمی ایران هستند را به قتل برسانند. از طرف دیگر کی‌جی‌بی و اطلاعات چین نیز در اختیار جمهوری اسلامی هستند.

احساس نمی‌کنید حضور کی‌جی‌بی و سازمان‌های امنیتی وابسته به چین در ایران، رفتن به سمت جنگ تمام عیار بین سازمان‌های امنیتی نظیر چین، شوروی و ایران از یک طرف و غرب از طرف دیگر باشد؟ منظورم این است که این مبارزه بین دولت ایران و غرب نیست و شاید درگیری‌های بزرگی بین شوروی، چین و ایران از یک طرف و غرب از طرف دیگر باشد.

این سوال عالی است. وقتی از طرف آمریکا حسی به دنیا داده می‌شود که مطردد و ضعیف است و مصمم نیست مانند همین‌که حکومت آقای اوباما نیز در مورد ایران در خاورمیانه نشان داده، آن وقت چین، شوری و جمهوری اسلامی سعی می‌کنند حرکت‌ها و تصمیمات تندی را اتخاذ کنند تا بتوانند بیش‌ترین منفعت را از موقعیت حاضر ببرند و این در خیلی از مواقع باعث می‌شود جنگی ناخواسته پیش آید.

ما در مرحله خطرناکی هستیم و صحبت‌هایی که از مقامات چینی و شوروی در حمایت ایران و سوریه می‌شنویم و هشدارهایی که به غرب می‌دهند، به این خاطر است که حس می‌کنند دولت آقای اوباما ضعیف است و می‌ترسد وارد مجادله شود.

از طرفی اسراییل ممکن است به ایران حمله کند و امکان دارد آن‌ها برای آقای اوباما صبر نکنند تا تفکرات خود را روی خط آن‌ها بیاورد چون می‌دانند رژیم جمهوری اسلامی می‌خواهد به بمب اتم دست یابد از طرفی چین و شوروی نیز می‌خواهند که آن‌ها این کار را نکنند. در نهایت اگر جنگی هم پیش آید فکر نمی‌کنم چین و شوروی در حمایت از جمهوری اسلامی وارد جنگ شوند و خودشان یا دنیا را به خطر بیاندازند. آن‌ها می‌خواهند در دنیایی زندگی کنند تا بتوانند با آمریکا مبادله و هم‌زیستی کنند. هیچ کسی نمی‌خواهد به جایی برسد که جنگ اتمی شود بنابراین این‌ها بلوف و صحبت‌هایی‌ست که طرف دیگر بترسد. اما این‌طور که پیش می‌رویم جنگ حتمن رخ می‌دهد بنابراین مردم ایران باید آگاه باشند.

ما نمی‌توانیم قدرت‌های دنیا چین، شوروی، آمریکا، اسراییل و بقیه را سرزنش کنیم و نهایتن وظیفه ما است ما هستیم که اجازه دادیم بیش از سی سال وحشیانی مانند مقامات جمهوری اسلامی کشور را اداره کرده، تجاوز و اعدام کنند. این طور نیست که ما فقط نظاره‌گر باشیم و بگوییم از دست ما کاری بر نمی‌آید و دنیا باید کاری انجام دهد.

صدام باعث شد عراق از بین  رفته، آمریکا به آن‌جا برود و آن فجایع پیش آید. مقامات جمهوری اسلامی نیز ناآگاهانه با این غروری که به دست آوردند باعث می‌شوند ایران و نهایتن مردم ایران از بین بروند. امروز باید همه علیه جمهوری اسلامی متحد شویم و مردم به هم بپیوندند و تظاهرات و اعتصاب سراسری کنند. باید جایی برای مملکت بایستیم و در تاریخ اسم‌مان را بنویسیم وگرنه جنگ پیش خواهد آمد و میلیون‌ها نفر از بین خواهند رفت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,