Saturday, 18 July 2015
26 September 2020
دهم اسفند- بیست‌ونهم فوریه

«تقویم تاریخ دهم اسفند»

2012 February 29

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

لازم به اشاره است سال 2012 میلادی که ماه فوریه 29 دارد سال کبیسه محسوب می‌شود که ۲۹ فوریه در تقویم گرگوری شصتمین روز سال‌های کبیسه است. این روز فقط هر چهار سال یک بار پیش می‌آید، آن هم در سال‌هایی که شماره‌شان بر چهار بخش‌پذیر باشد، مثل 1992، 1996، 2004 و…

1792 میلادی- امروز دویست‌و‌بیستمین زادروز «جواکینو روسینی» (Gioachino Rossini) آهنگ‌ساز ایتالیایی است که در «پزارو» (Pesaro) به دنیا آمد. پدرش در ارکستر شهر فعال بود و روسینی را در آموزش موسیقی کمک کرد. در 1816 دو سالن سیرک بزرگ را در شهر رم مدیریت می‌کرد و در کنار آن آثار برجسته‌ و چندین اپرا در تصنیف و چند آهنگ ساخت. روسینی یک اپراکمیک با نام «ریش‌تراش سویل» خلق کرد که او را در ردیف برجسته‌ترین نوابغ هنری قرار داد.

پس از آن به ساختن اپراهای بعدی خود با نام‌های «گیوم تل» و «اپرا بوفا» روی آورد. آخرین اثر وی در مورد قهرمان معروفی از مردم سویس  یعنی «ویلیام تل» است که در پاریس به اجرا درآمد.

«کلاغ دزد»، «سیندرلا» و «دختر ایتالیایی» در الجزایر برخی دیگر از اپراهای او هستند.

1960 میلادی- «آنتونی رابینز» (Anthony Robbins) نویسنده و سخن‌ران آمریکایی نیز در چنین روزی در کالیفرنیا زاده شد.

شهرت عمده او در ایران به خاطر سلسله کتاب‌هایش در مورد موفقیت با نام‌های «توانایی نا‌محدود» و «به سوی کامیابی» است. وی به عنوان موفق‌ترین و پرطرف‌دارترین نویسنده و سخن‌ران انگیزشی در جهان محسوب می‌شود. او هم‌چنین پایه‌گذار «روان‌شناسی نیازهای انسانی» است و تا به حال روش‌های متعددی برای موفقیت در زمینه‌های مختلف ابداع کرده‌ که در کتاب‌ها، برنامه‌های صوتی و سمینارهایش ارایه می‌شود. او در مدت کوتاهی به بیش‌ترین آرزوها و رویاهای جوانی خود جامه عمل پوشانید.

1389 خورشیدی- تظاهرات مردم ایران در شهرهای مختلف در داخل و خارج از ایران برای آزادسازی رهبران جنبش موسوم به جنبش سبز، میرحسین موسوی و مهدی کروبی برگزار شد. این تظاهرات توسط پلیس و نیروهای لباس شخصی حکومت به خشونت کشیده شد و تعدادی نیز بازداشت شدند.

پس از اعتراضات مردمی جنبش سبز در ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ و در خواست مشترک مهدی کروبی و میرحسین موسوی، برای حضور هواداران جنبش سبز در تظاهرات این روز در حمایت از قیام مردم مصر و تونس، حبس خانگی آن‌ها و همسران‌شان، به منظور جلوگیری از شرکت در تظاهرات آغاز شد که با اعتراض‌های زیادی از سوی احزاب و شخصیت‌های سیاسی هم‌راه بود. معترضان در اعتراض به این حصر خانگی در روزهای مختلفی از جمله 10 اسفند ماه دست به اعتراض و تظاهرات زدند.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1992 میلادی- مردم «بوسنی‌ و‌ هرزگوین» در این روز با شرکت در رفراندومی سراسری، به استقلال کشورشان از یوگوسلاوی سابق رای مثبت دادند.

پس از اعلام استقلال بوسنی و هرزگوین از یوگوسلاوی سابق، درگیری‌های داخلی در بالکان به‌طور جدی آغاز شد که در جریان آن، نیروهای ارتش یوگوسلاوی ابتدا به اسلوونی، سپس به کرواسی و  در نهایت به بوسنی و هرزگوین حمله کردند.

1317 خورشیدی- «محمدرضا پهلوی» برای ازدواج با «فوزیه»، خواهر «ملک فاروق» پادشاه مصر، به این کشور سفر کرد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,