Saturday, 18 July 2015
23 September 2020
علی مطهری نماینده مجلس:

«کشته شدن بیش از چهل معترض ایرانی در ۳۰ خرداد ۸۸»

2012 February 29

خبر / رادیو کوچه

علی مطهری نماینده اصول‌گرای مجلس شورای اسلامی در مناظره انتخاباتی با حمید رسایی نامزد جبهه پایداری در انتخابات، گفت که در روز 30 خرداد 1388 خیلی بیش‌تر از 40 تا 50 نفر به دست نیروهای امنیتی و انتظامی ایران کشته شده‌اند.

اشاره آقای مطهری به نا‌آرامی‌‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری دو سال و نیم پیش ایران است. روز 30 خرداد روز پس از سخن‌رانی آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در نماز جمعه تهران است که طی آن تقلب در انتخابات را مردود دانست. او خواستار پایان اعتراض‌های خیابانی شد و رهبران معترضان را مسوول حوادثی دانست که در این اعتراض‌ها رخ می‌دهد.

آقای مطهری در این مناظره عامل اوج‌گیری اعتراض‌ها و سوق داده شدن شعارها علیه رهبر جمهوری اسلامی نحوه برخورد حاکمیت با آن دانست. او گفت که عده‌ای از مردم در پی تشکیک نامزدهای معترض به نتایج انتخابات مردد بودند که حق با کدام طرف است اما سو‌مدیریت بحران باعث شد عده‌ای که به نتایج انتخابات معترض بودند اما نظام جمهوری اسلامی و ولایت فقیه را قبول داشتند، در نهایت شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دهند.

این نامزد انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی برخورد امنیتی با معترضان را عامل «مجبور شدن آیت‌اله خامنه‌ای به ورود به عرصه» و مطرح شدن شعارها علیه او دانست.

این نماینده منتقد دولت ‌با تاکید بر این که در صورت وقوع رخ‌دادهای مشابه باید حساب مردم را از رهبران اعتراض ها جدا کرد گفت: «اگر فرض کنیم موسوی و کروبی وابسته به آمریکا باشند، اما شماری از مردم تنها معترض به نتیجه انتخابات بودند.»

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری هستند که رهبری اعتراض‌های پس از انتخابات را دست گرفتند. با وجود این که این دو از مقام‌های پیشین در ایران بودند، اما اصول‌گرایان حاکم بر این کشور آن‌ها را رهبران «فتنه» معرفی می‌کنند.

مطهری ادامه داد: «ما به معترضان به نتایج انتخابات اجازه حرف زدن و تجمع ندادیم. باتوم ها را بالا بریدم و آن‌ها را کتک زدیم. در روز 30 خرداد 40تا 50 نفر کشته شدند.»

مطهری با مطرح کردن این سوال که آیا این مقابله با معترضان روش درستی بود؟ افزود: «باید به آن‌ها اجازه اظهار نظر می‌دادیم. صدا و سیما هم آن را پخش می‌کرد تا جریان فروکش کرده و در نهایت با افرادی که در پی براندازی بودند، برخورد می‌شد.»

رسایی در اعتراض به این سخنان مطهری و آمار ارایه شده توسط او در خصوص تعداد کشته‌شدگان گفت: «حتا بی‌بی‌سی چنین ادعای در خصوص آمار کشته‌شدگان پس از انتخابات نکرد.» مطهری در پاسخ گفت: «تعداد کشته‌ها بیش از این بود اما من خیلی کم‌تر گفتم.»

علی مطهری در ادامه به انتقاد از عمل‌کرد «جبهه پایداری» پرداخت و گفت: «دوستان ما در جبهه پایداری گمان می‌کنند که دفاع از نظام با دفاع از حقوق مردم در تضاد است و اگر از مردم دفاع شود مقابله با نظام و ایستادگی در برابر ولایت فقیه خواهد بود. در حالی که چنین نیست.»

در جبهه پایداری عمدتن شخصیت‌هایی عضو هستند که در انتخابات ریاست جمهوری بزرگ‌ترین حامیان محمود احمدی‌نژاد بودند.

مطهری در ادامه انتقادهای خود گفت: «این دوستان ولایت را بالا‌تر از عدالت می‌دادند که این حرف بسیار خطرناکی است حتا خدا از عدالت بالا‌تر نیست.»

او ادامه داد که اعضای ‌این جبهه گمان می‌کنند اگر از عمل‌کرد مدیریت در بحران کشور انتقاد شده به ولی فقیه انتقاد شده است.

این نماینده اصول‌گرای مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: «در نگاهی وسیع‌تر ولی فقیه هم قابل انتقاد است. در زمان پیامبر از او انتقاد می‌شد پس چگونه است اکنون گمان می‌کنیم ولی فقیه قابل سوال کردن نیست؟»

او افزود‌: «دوستان جبهه پایداری فکر می‌کردند اگر از عمل‌کرد مدیریت در بحران‌های کشور انتقاد شود به ولی فقیه انتقاد شده در حالی که حتا در نگاهی وسیع‌تر ولی فقیه نیز قابل سوال کردن و انتقاد است. زمانی که ما پیامبر را مورد سوال قرار می‌دهیم چطور است که وقتی به ولی فقیه می‌رسیم قابل سوال نیست. بنابراین این تفکر خیلی خطرناک است.»

مطهری که در راس ائتلافی با نام «صدای ملت» قرار گرفته، در بیان برنامه‌های ائتلاف خود گفت: «برداشت صحیح از ولایت فقیه، توجه به آزادی بیان، دفاع از حقوق ملت در رابطه با حرمت‌شکنی، حمایت از تولید و حفظ ارزش پول ملی، تلاش برای مهار تورم از جمله معیارهایی است که صدای ملت به خاطر آن تشکیل شده است.»

لازم به اشاره است انتخابات مجلس شورای اسلامی روز جمعه 12 اسفندماه در حالی برگزار می‌شود که برخی احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب و فعالان سیاسی و مدنی شرکت در انتخابات را تحریم کردند.

بیشتر بخوانید:

«تایید صلاحیت متهم به آزار جنسی اعضای تیم ملی اسکیت دختران»

«افزایش سرگوب مخالفان در ایران در آستانه انتخابات»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,