Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
وزیر امور خارجه آمریکا:

«شرایط خاص برای برخی مشتریان نفت ایران»

2012 February 29

خبر / رادیو کوچه

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه، 28 فوریه، در مصاحبه‌ای اعلام کرد دولت این کشور با جدیت در پی اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران است ولی بر «شرایط خاص» بعضی از متحدان ایالات متحده برای اجرای این تحریم‌ها تاکید کرد.

خانم کلینتون که برای پاسخ به سوال نمایندگان درباره لایحه بودجه به مجلس سنا رفته بود، درباره اقدام‌های صورت گرفته برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران توضیح داد.

هیلاری کلینتون هم‌چنین به ارزیابی سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا اشاره کرد که نشان می‌دهد که ایران هنوز به تولید سلاح اتمی تصمیم‌گیری نکرده است ولی بر افزایش فشار بر این کشور تاکید کرد.

این در حالی است که باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در روز پایانی سال گذشته مصوبه کنگره را برای اعمال شدیدترین تحریم‌های مالی علیه ایران امضا کرد.

این قانون با هدف قطع معاملات نفتی ایران از طریق تحریم بانک مرکزی این کشور به تصویب رسیده است تا به این وسیله آن را به توقف غنی‌سازی اورانیوم وادار کند.

خانم کلینتون گفت آمریکا متوجه است که بعضی از کشورها نمی‌توانند به طور ناگهانی خرید نفت خام را از ایران قطع کنند و برای تامین منابع جای‌گزین برای آن‌ها در تلاش است.

به گفته وزیر امور خارجه آمریکا، عدم از سرگیری کامل تولید نفت خام در لیبی و تحریم‌های سوریه از عوامل مشکل‌ساز در جای‌گزین کردن نفت صادراتی ایران است.

هیلاری کلینتون گفت: «تلاش کشورهای عضو اتحادیه اروپا که بعضی از آن‌ها برای واردات ۳۰ تا ۳۵ درصد نفت مصرفی خود به ایران وابسته هستند و ژاپن برای پیوستن به تحریم‌ها از دیگر کشورها آشکارتر بوده است.»

هیلاری کلینتون به شرایط ژاپن پس از زلزله مهیب و سونامی مارس گذشته اشاره کرد که منجر به توقف فعالیت نیروگاه های اتمی در این کشور و افزایش مصرف سوخت‌های فسیلی شده است.

به گفته خانم کلینتون، ژاپن که یکی از مشتریان عمده نفت ایران است در یک سال گذشته حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از واردات نفت خود را از این کشور کاهش داده است.

 ژاپن برای مستثنا شدن از مجازات‌های در نظر گرفته شده برای ناقضان تحریم‌های ایران، میزان خرید نفت خام از این کشور را کاهش داده است.

تحریم‌های جدید آمریکا برای معاملات غیرنفتی از چهارشنبه ۲۹ فوریه و برای معاملات نفتی از ۲۸ ژوئن به اجرا گذاشته می‌شود.

بیشتر بخوانید:

«خودداری ایران از تحویل نفت خام به یونان»

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,