Saturday, 18 July 2015
23 September 2020
به بهانه کسب نخستین جایزه اسکار سینمای ایران

«روزنگاشت/جدایی با طعم شیرین اسکار»

2012 February 29

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

هشتم اسفند 1390 برابر با بیست‌و‌هفتم فوریه 2012 مصادف شد با کسب نخستین جایزه اسکار سینمای ایران، برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» و به کارگردانی «اصغر فرهادی». فیلم جدایی نادر از سیمین، اصغر فرهادی پس از اعلام نامش توسط «ساندرا بولاک» جایزه به‌ترین فیلم خارجی را از هشتاد و چهارمین مراسم اسکار گرفت و به اولین فیلم ایرانی‌ای تبدیل شد که این جایزه را دریافت کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

جایزه آکادمی که به‌طور غیررسمی اسکار (Oscar) نامیده می‌شود، جایزه‌ای است که هر ساله توسط آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک به به‌ترین آثار صنعت سینما اهدا می‌شود و این مراسم یکی از شاخص‌ترین مراسم‌ اهدای جوایز در جهان است، هشتادوچهارمین مراسم جایزه اسکار در بیست‌و‌هفتم  فوریه ۲۰۱۲ در تاتر کداک در هالیوود، کالیفرنیا برگزار شد و «اصغر فرهادی» به خاطر فیلم «جدایی نادر از سیمین» موفق به دریافت جایزه به‌ترین فیلم خارجی اسکار شد.

«جدایی نادر از سیمین» عنوان یک فیلم بلند سینمایی محصول ۱۳۸۹ خورشیدی در ایران است، که کارگردانی، نویسندگی و تهیه‌کنندگی آن را اصغر فرهادی بر عهده داشته ‌ و از بازی‌گران اصلی آن می‌توان پیمان معادی، لیلا حاتمی، شهاب حسینی، ساره بیات و مریلا زارعی را نام برد.

این فیلم در مجموع بیش از پنجاه جایزه جهانی را از آن خود کرده ‌است که از آن جمله، چندین جایزه از بیست و نهمین جشن‌واره فیلم فجر و نیز جوایز معتبر بین‌المللی هم‌چون جایزه اسکار به‌ترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان، گلدن گلوب و خرس طلایی از جشن‌واره فیلم برلین قابل ذکر است.

این فیلم علاوه بر ایران در سینماهای کشور فرانسه، تایلند، آلمان، مجارستان، سوئد، سوییس،  بلژیک، هلند، برزیل و کانادا اکران شده ‌است. این فیلم هم‌چنین در آمریکا نیز از تاریخ سی‌ام دسامبر ۲۰۱۱ در شهرهای لس آنجلس و نیویورک اکران عمومی شد.

جدایی نادر از سیمین از طرف هیت انتخاب فیلم ایران، برای شرکت در رشته به‌ترین فیلم خارجی‌زبان برای هشتادو‌چهارمین دوره جایزه اسکار معرفی شد و در بیست‌و‌چهارم ژانویه ۲۰۱۲ برای اولین بار در تاریخ سینمای ایران این فیلم توانست در دو بخش اصلی فیلم‌نامه تالیفی (غیراقتباسی) و فیلم خارجی برای اسکار نامزد شود. نخستین نامزد ایران برای دریافت این جایزه فیلم سینمایی «بچه‌های آسمان» به کارگردانی «مجید مجیدی» بود که در سال 1997 برای دریافت جایزه اسکار فیلم خارجی نامزد شده بود. شهره آغداشلو بازی‌گر ایرانی، آمریکایی هم  در سال ۲۰۰۳ میلادی، کاندیدای جایزه اسکار به‌ترین باز‌ی‌گر نقش مکمل زن برای بازی در فیلم خانه‌ای از شن و مه شد.

فیلم جدایی نادر از سیمین در پانزدهم ژانویه ۲۰۱۲، جایزه «به‌ترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان» را از شصت‌ونهمین مراسم گلدن گلوب دریافت کرد و به اولین فیلم ایرانی‌ای تبدیل شد که این جایزه را دریافت می‌کند. جوایز گلدن گلوب توسط انجمن مطبوعات خارجی هالیوود اعطا می‌شود. گلدن گلوب پس از اسکار مهم‌ترین جایزه سینمایی در آمریکاست.

و اما سرانجام فیلم جدایی نادر از سیمین، اصغر فرهادی در بیست‌و‌هفتم فوریه ۲۰۱۲ برابر با هشتم اسفند 1390 پس از اعلام نامش توسط «ساندرا بولاک» بازی‌گر زن آمریکایی و برنده جایزه اسکار به‌ترین بازی‌گر نقش اول زن در سال ۲۰۰۹، جایزه به‌ترین فیلم خارجی را از هشتاد و چهارمین مراسم اسکار گرفت و به اولین فیلم ایرانی‌ای تبدیل شد که این جایزه را دریافت کرد.

اصغر فرهادی در سخن‌رانی هنگام دریافت جایزه گفت: «سلام به مردم خوب سرزمینم. در این لحظه ایرانیان بسیاری در سرتاسر جهان در حال تماشای ما هستند و من می‌توانم تصور کنم که بسیار خوشحال‌اند. آن‌ها خوشحال‌اند نه فقط به خاطر یک جایزه مهم یا یک فیلم یا یک فیلم‌ساز. بلکه به این خاطر که در زمانی که سخن از جنگ، تهدید، و خشونت میان سیاست‌مداران در تبادل است نام کشورشان ایران از دریچه باشکوه فرهنگش به زبان می‌آید. فرهنگی غنی و کهن که زیر غبار سنگین سیاست پنهان مانده. من با افتخار این جایزه را به مردم سرزمینم تقدیم می‌کنم. مردمی که به همه فرهنگ‌ها و تمدن‌ها احترام می‌گذارند و از دشمنی کردن و کینه ورزیدن بیزارند.»

اصغر فرهادی در مصاحبه‌ای که با رویترز انجام داده از اهمیت فراوان خوشحالی مردم ایران برای خودش سخن به میان آورده و به سوال رویترز در رابطه با پیام فیلم‌اش برای ایران و ایالات متحده آمریکا، این گونه پاسخ گفته ‌است: «این فیلم برای مردم است نه برای اهالی سیاست.»

در حالی که موفقیت این فیلم موجی از شادی در جامعه ایرانیان به راه انداخت اما صدا و سیما ایران تنها در ساعات کم بینده و بسیار کوتاه به آن اشاره کرد. این فیلم واکنش‌های مختلفی از سوی جامعه هنرمندان‌٫ سیاست‌مداران و شخصیت‌های جامعه ورزش را نیز دربرداشت.

ایالات متحده آمریکا نیز اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی را مورد تحسین قرار داد و «ویکتوریا نولاند»، سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا در آغاز نشست خبری خود در سه‌شنبه بیست‌و‌هشتم فوریه گفت: «این فیلمی است که به جهان تصویری ارزش‌مند از زندگی در ایران را نشان می‌دهد. ما این دست‌آورد را تبریک می‌گوییم و عظمت تاریخی و طراوت سینمای مستقل ایران را تحسین می کنیم.»

و به‌دین ترتیب برای اولین بار در تاریخ سینمای ایران، اصغر فرهادی کارگردان فیلم جدایی نادر از سیمین، که یک درام اجتماعی درباره مشکلات یک زوج و جدایی آن‌ها است، برنده هشتاد و چهارمین جایزه بین‌المللی اسکار به‌ترین فیلم خارجی شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,