Saturday, 18 July 2015
26 October 2021
بلاتکیلفی یک روزنامه‌نگار قریب به پنج ماه،

«جمشید چالنگی و چالش وصل در صدای آمریکا»

2012 February 29

آن چه در پی می‌خوانید نامه وارده‌ای از یکی از شنوندگان رادیو کوچه است که پیشتر نیز از همین فرد نامه‌ای دیگر در کوچه منتشر شده بود. بدیهی است رادیو کوچه به دلیل رعایت اصول کاری  مانند گذشته تاکید دارد که آماده درج هر پاسخ و یا نظری در این مورد است.

آرش آتش‌زاد / نامه وارده

اینک بیش از پنج ماه است که از معلق‌سازی «جمشید چالنگی» بانی برنامه تفسیر خبر می‌گذرد. این در حالی است که هنوز به درستی روشن نیست که آیا آقای چالنگی فقط برای آن که دو برنامه‌اش را برای خوانش به هم‌کار دیگری واگذار کرد اخراج شد یا ماجرا در پس خود جریان دیگری را نیز دارد.

قبل از این نیز شاهد اخراج‌های گروهی بوده‌ایم، به نظر می‌رسد سیاست کلی که همواره موجب تنش و درگیری در بین کسانی بوده که در این رسانه کار می‌کرده‌اند، هنوز تغییری نیافته است. اگر چه با ورود سردبیر ارشدی که پیش تر در بی‌بی‌سی کار می‌کرده است و دست‌کم بعد از چند سردبیر قبل یک نیروی آزموده و به واقع «روزنامه‌نگار» است، رنگ و بوی بهتری تحریریه این رسانه به خود گرفته است اما هنوز تا رسیدن به وضعیت آرام و مستحکم به نظر می‌رسد راه درازی در پیش دارد چرا که صدای آمریکا فقط تصمیم‌گیرنده‌گان‌اش در داخل آن نیستند.

شنیدن خبر اخراج در صدای آمریکا دیر وقتی است که دیگر کسی را شوکه نمی‌کند. اما خیلی از کسانی که اخراج شدند بنابر ارزیابی طبعات آن به کار بازگشتند. کورش صحتی، احمد باطبی، رودی بختیار، محسن سازگارا از کسانی بودند که به نوعی رجعت داشتند، اما جمشید چالنگی بنیان‌گذار برنامه تفسیر خبر که یک باره با یک دلیل ساده از کار بر کنار می‌شود، هنوز در بلاتکیلفی به سر می‌برد. روزنامه‌نگاری که سابقه فعالیت او به سال ۱۳۴۶ یعنی نزدیک به چهل و پنج سال سابقه بر می‌گردد. اینک با گذشت این مدت هنوز روشن نمی‌شود که چرا آقای «جان لنون» نمی‌تواند به طور شفاف اعلام کند که آقای چالنگی در واقع برای چه از صدای آمریکا اخراج شده است. آیا موضوع دقیقن دو روز عدم حضور در برابر دوربین است؟

البته این اتفاقی است که به نوعی دیگر برای برنامه پارازیت نیز افتاد. حذف یک برنامه با مخاطب که نزدیک به هشت‌صد هزار طرف دار فقط در صفحه فیس‌بوکی‌اش داشت نیز به‌نظر می‌رسد می‌توانسته هدف داشته باشد.

شاید نیازی نباشد که به همه موضوعات و موارد در این کوتاه نوشته بپردازیم، اما فقط اگر به ارزیابی موسسه‌ای که در نیویورک وظیفه‌اش بررسی برنامه‌های صدای آمریکا و رادیو فردا است توجه کنیم خواهیم دید در طول چهار سال از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ میلادی برنامه تفسیر خبر پر‌بیننده‌ترین برنامه صدای آمریکا بوده است. راستی چه می‌شود که برنامه‌ای که چهار سال پر‌بیننده‌ترین برنامه صدای آمریکا بوده یک باره بانی و مجری‌اش اخراج می‌شود.

‌شاید در این نوشته بتوانیم به برخی موارد برای بهتر دیدن اشاره کنیم. از جمله می‌توان این پرسش را طرح کرد که آیا سیاست گسترش حضور در منطقه و شاید کمی ارتباط نزدیک‌تر با دوستان برای افتتاح یه دفتر در تهران، می‌تواند صحت داشته باشد؟

یا سوالی دیگر که به طور جدی قرار نیست ما پاسخ بدهیم و این فقط یک پرسش است که: آیا صحت دارد مترجم ویژه آقای احمدی‌نژاد رییس جمهوری اسلامی آقای «هومن.م» در دو دوره اخیر یکی از کسانی بوده است که کار ارزیابی کیفی صدای آمریکا را انجام رسانده است؟ نمی‌گویم حتمن این نکته بوده است و این فقط یک پرسش است که آیا این طور بوده؟ اگر جواب آری است که باید بسیاری از دوستان پاسخ بدهند که فرد مورد اعتماد حاکمیت در ایران چطور می‌توانسته ارزیاب برنامه تفسیر خبر که به طور کامل نقطه مقابل و نقد‌کننده سیاست‌های داخلی ایران بوده است، باشد. البته من باز هم تکرار می‌کنم که منتظر باشیم و بشنویم که صدای آمریکا این سوال را با «نه» پاسخ خواهد داد و خواهد گفت که آقای «هومن.م» هیچ نقشی در ارزیابی‌ها نداشته است.

به هر روی با هر سیاستی که مد نظر آقای لنون، تیم مدیریتی در بی‌بی‌جی و دیگر دست‌اندر‌کاران باشد، برنامه‌هایی که وزن صدای آمریکا بوده‌اند امروز دچار تند باد شده‌اند. به زودی روشن خواهد شد که جمشید چالنگی بر سرکار خود باز خواهد گشت یا پرونده کار وی بعد شش سال تولید در صدای آمریکا بسته خواهد شد.‌

به نظر می‌رسد این قصه ادامه دارد…

بیشتر بخوانید:

«نگاهی بر عمل‌کرد بخش فارسی صدای آمریکا»

English

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment


  1. irani
    1

    VOA is under control of Bahai cult now, same cult thta supports Ahmadi nezhad