Saturday, 18 July 2015
21 September 2020
یازدهم اسفند- یکم مارس

«تقویم تاریخ یازدهم اسفند»

2012 March 01

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1815 میلادی- «ناپلئون بناپارت» که به جزیره «الب» (Elb) در مدیترانه تبعید شده بود به فرانسه بازگشت. وی دوباره قدرت را به دست گرفت و به جنگ کشورهای مخالف خود که برضد او اتحادیه تشکیل داده بودند شتافت.

بدین ترتیب با ورود ناپلئون به فرانسه، سلطنت صد روزه او نیز آغاز شد. در این هنگام، ناپلئون در مقابله با نیروهای انگلیس و پروس، در نبردی که در دشت واترلو آغاز شد، در 18 ژوئن 1815 از این نیروها شکست خورد. پس از این شکست، از مقام سلطنت استعفا داد. ناپلئون به جزیره «سنت هلن» در جنوب اقیانوس اطلس تبعید شد و شش سال بعد درگذشت.

1912 میلادی- برخی منابع عنوان کردند که سروان «البرت بری» (Albert Berry) افسر ارتش آمریکا، برفراز ایالت میسوری از یک هواپیما با چتر از ارتفاع پانصد متری بیرون پرید و پس از 150 متر سقوط آزاد چتر خود را باز کرد و برزمین فرود آمد. طبق برخی نوشته‌ها، وی نخستین چترباز به شمار آمده است و نوشته‌های دیگر «گرانت مورتون» (Grant Morton) را نخستین چترباز معرفی کرده‌اند که در سال 1911 در کالیفزنیا از هواپیما بیرون پریده و با چتر فرود آمده بود.

1320 خورشیدی- «میرحسین موسوی خامنه» سیاست‌مدار، نقاش و معمار ایرانی در شهر خامنه در استان آذربایجان شرقی زاده شد. او به مدت هشت سال پنجمین و آخرین نخست وزیر جمهوری اسلامی ایران بود. در سال ۱۳۷۷ فرهنگستان هنر را تاسیس کرد و تا دی‌ماه ۱۳۸۸ ریاست آن را بر عهده داشت.

آقای موسوی از دانش‌گاه ملی (شهید بهشتی کنونی) در رشته‌ی مهندسی معماری و شهرسازی، مدرک کارشناسی ارشد دریافت کرد. از سال 1368، به تدریس در دانش‌گاه تربیت مدرس پرداخت و هم‌زمان به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد. او در گذشته وزیر امور خارجه بوده و سردبیری روزنامه «جمهوری اسلامی» و ریاست ستاد انقلاب فرهنگی را نیز برعهده داشته است.

وی نامزد انتخابات جنجال‌برانگیز ریاست‌ جمهوری دهم بود که هم‌اکنون از رهبران جنبش اعتراضی ایران موسوم به «جنبش سبز» است و به هم‌راه «مهدی کروبی» دیگر معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در حصر خانگی به سر می‌برد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1979 میلادی- «مصطفی بارزانی» از رهبران جنبش ملی‌گرای کرد در عراق و نخستین رهبر حزب دموکرات کردستان عراق در چنین روزی درگذشت. او سال‌های متعددی رهبری عملیات مسلحانه برای استقلال کردستان عراق را به عهده داشت.

در سال‌های ۱۹۳۱ و ۱۹۳۲ به هم‌راه برادر بزرگ‌ترش، «شیخ احمد بارزانی»، از سران جنبش استقلال کردستان بود. در ۱۹۳۵ با سرکوب این جنبش او به هم‌راه برادرش به سلیمانیه تبعید شد، در ۱۹۴۲ از سلیمانیه گریخت و شورش جدیدی را علیه بغداد آغاز کرد که در نهایت ناموفق بود. بعد از آن به هم‌راه طرف‌داران و خانواده‌های‌شان به ایران مهاجرت کرد.

در دسامبر ۱۹۴۵ حزب دموکرات کردستان ایران با حمایت اتحاد جماهیر شوروی تشکیل جمهوری مهاباد در مناطق شمال غربی ایران را اعلام کرد. در سال ۱۹۴۶ حزب دموکرات کردستان عراق نیز در بغداد تاسیس شد و بارزانی (به صورت غیابی) به عنوان نخستین رییس این حزب نیز هم‌زمان انتخاب شد.

1301 خورشیدی‌- «مرتضی حنانه» از استادان برجسته موسیقی ایران متولد شد. استاد حنانه بعد از گذراندن دوره هنرستان موسیقی با گروهی از هنرمندان، ارکسترسمفونیک تهران را پایه‌گذاری کرد. ساخت موسیقی بسیاری از فیلم‌ها مانند سریال «هزاردستان» را برعهده داشت.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

Iranian history

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,