Saturday, 18 July 2015
30 September 2020
شاد و تندرست

«بیا سوته‌دلان گرد هم آییم»

2012 March 01

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

در کشوری که مذهب، ایدئولوژی و سیاست با همه چیز قاطی می‌شوند استثنایی وجود ندارد از جمله ورزش. در سی سال گذشته این اتفاق بارها و بارها پیش آمده است اما در برخی از موارد پررنگ‌تر و در زمان‌هایی کم‌رنگ‌تر شده است. در اوایل انقلاب ماجرای گیردادن به جمعی از قدیمی‌های فوتبال از جمله «علی پروین» به سبب آموزش «رضا پهلوی» را خیلی‌ها یادشان هست. زمانی که «افشین قطبی» هم می‌خواست به ایران بیاید، نسبت فامیلی او با «فرح دیبا»، داشت برایش دردسرساز می‌شد که با روابط پشت پرده حل شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این بار گویا نوبت «اشکان دژاگه» بود، بازیکنی که سابقه‌ی بازی در تیم‌ملی فوتبال زیر بیست و یک سال آلمان را هم دارد. او که از ولفسبورگ آلمان به ایران آمده بود تا در ترکیب تیم‌ملی حضور داشته باشد به محض حضورش در تمرین تیم ملی ایران با عکاسانی مواجه شد که آماده بودند تا از خال‌کوبی‌های گردن و دست‌هایش عکس بگیرند. بعضی‌ها هم سراغ مسوولان فدراسیون فوتبال و ستاد منشور اخلاقی رفتند تا در مورد خال‌کوبی‌های دژاگه و احتمال منشوری بودن او سوال کنند. البته «علی کفاشیان» در مصاحبه‌ای گفته بود که دژاگه هیچ مشکلی ندارد اما با این حال پروژه حاشیه‌سازی برای او شروع شده است. به هر روی اشکان دژاگه با حضور رویایی خود در اولین بازی ملی‌اش و به ثمر رساندن هر دو گل ایران سبب شد تا همه چیز به فراموشی سپرده شود. گرچه که اشکان با پوشیدن یک پیراهن آستین بلند زیر لباس ورزشی‌اش نشان داد که می‌خواهد از حاشیه‌ها فرار کند.

——————————————————————–

بازی ایران و قطر به غیر از حضور دژاگه حاشیه‌های دیگری هم داشت. خوش‌حالی یوسفی گزارش‌گر این بازی از تساوی ایران و قطر به مذاق خیلی‌ها خوش نیامد. با این تساوی بحرین از صعود به مرحله‌ی بعدی جام‌جهانی بازماند. اما باید گفت که این یک واقعیت غیرقابل انکار است که حس «پیمان یوسفی» حرف دل خیلی از ایرانی‌ها هم بود چرا که هیچ کس رفتار و خوش‌حالی بحرینی‌ها پس از حذف ایران از جام‌جهانی و صعود عربستان را فراموش نکرده‌اند، حال این سوته‌دلان می‌توانند در کنار هم بنشینند و به حال و روز مشترک‌شان بگریند.

——————————————————————–

در ابتدای بازی ایران و قطر در اقدامی شایسته از حسن حبیبی، حمید جاسمیان، همایون بهزادی، غلامحسین فرزامی، فرامرز ظلی، اکبر کارگرجم، حسن روشن و حسین کلانی پیش‌کسوتان فوتبال ایران تقدیر شد. اما با کمال تاسف این حرکت زیبا با پایانی زشت هم‌راه بود. زمانی که این پیش‌کسوتان قصد داشتند در VIP ورزش‌گاه مستقر شوند با برخورد ماموران انتظامی مواجه شدند، چراکه ماموران اجازه نمی‌دادند آن‌ها در سه ردیف بالایی VIP بنشینند. فاجعه‌بارتر این‌جاست که این مکان در اکثر بازی‌ها محل نشستن بازاری‌ها، دلال‌ها، صاحبان نمایش‌گاه‌های اتومبیل، روسای شعب بانک‌ها و در حقیقت غیرورزشی‌ها بوده است، ولی مردانی که تاریخ زنده‌ی فوتبال ایران هستند دیروز اجازه پیدا نکردند تا در این مکان بنشینند و عزت‌نفس‌شان هم اجازه نداد که این تحقیر را تحمل کرده و به مکانی که ماموران مشخص می‌کردند، منتقل شوند. آن‌ها ترجیح دادند راهی منازل خود شوند تا شاید روزی مسوولان ما متوجه شوند که با پیش‌کسوتان چگونه باید برخورد کنند.

——————————————————————-

شمار فراوانی از چهره‌های ورزشی هم مانند دیگر مردم ایران موفقیت اصغر فرهادی را به او تبریک گفتند. در سخنان بسیاری از آن‌ها البته از واژه‌هایی استفاده شده بود که نشان می‌داد بدجوری در حال کنایه زدن به مسوولان فرهنگی کشور هستند. برای نمونه آتیلا حجازی گفته است: «گرفتن اسکار توسط آقای فرهادی باعث افتخار و غرور ایرانی‌ها است، ولی مطمئنم بعضی‌ها از این‌که او اسکار گرفته ناراحت هستند و حسودی می‌کنند. چنین رفتاری واقعن تاسف‌آور است، ولی من به عنوان یک ایرانی خیلی خوش‌حالم که او چنین جایزه بزرگی را دریافت کرد.»

مهدی مهدوی‌کیا نیز درباره‌ی دریافت این جایزه گفت: «قبل از هر چیز می‌خواهم از شور و شعفم بابت اسکار اصغر فرهادی بگویم. من در شرایطی نبودم که بتوانم این مراسم را به طور مستقیم تماشا کنم، اما می‌دانم ایرانی‌های زیادی مراسم اسکار را مستقیم تماشا کردند یا صبح که از خواب بیدار شدند اولین کارشان چک کردن خبر مربوط به این مراسم و برنده شدن آقای فرهادی بود من هم همین‌ کار را کردم و صبح به محض بیدار شدن خبر را گرفتم و واقعن خوش‌حال شدم.»

یک‌شنبه شب جواد نکونام هم گل خود مقابل «گرانادا» را به فرهادی تقدیم کرده بود. هم‌چنین علی کریمی، ستاره فوتبال ایران و کاپیتان پرسپولیس کسب جایزه‌ی اسکار را به اصغر فرهادی تبریک گفت. او پیش‌تر نیز به فرهادی به خاطر بردن جایزه گلدن گلوب تبریک گفته بود. علی دایی، اسطوره فوتبال ایران و سرمربی باشگاه راه آهن نیز از فرهادی تقدیر کرد.

—————————————————————

نصرت‌اله جعفریان از عضویت در کنفدراسیون بسکتبال آسیا بازماند. او به چگونگی روند انتخاب اعضای کمیته‎های «فیبا» آسیا اشاره کرد و گفت: «کشورهای عضو کنفدراسیون بسکتبال آسیا گزینه‎های پیشنهادی خود را برای عضویت در کمیته‏های مختلف معرفی می‎کنند و پس از آن بر اساس گزینه‎های معرفی شده اعضای کمیته‎ها انتخاب و معرفی می‎شوند.»

جعفریان با تاکید بر این‌که پس از 12 سال نامش از ترکیب کمیته فنی «فیبا» آسیا حذف شده است، یادآور شد: «به هر حال باید نام من از طرف فدراسیون بسکتبال ایران اعلام می‎شد تا می‎توانستم حضورم را در این کمیته ادامه دهم. شاید هم حضورم در کمیته فنی آسیا به صلاح بسکتبال ایران نبود و به همین دلیل نمی‎خواستند به این حضور ادامه دهم.»

ناظر ایرانی فدراسیون جهانی بسکتبال اضافه کرد: «در هر صورت دیگر نه در غرب آسیا جایی دارم و نه در آسیا، همین روزهاست که به خاطر 25 دلار از فهرست ناظران فدراسیون جهانی هم حذف شوم چون برای بقا در این فهرست از طرف فدراسیون باید این مبلغ به حساب «فیبا» واریز شود اما فدراسیون ایران این کار را انجام نمی‌دهد.»

جالب است بدانید که جعفریان دو ماه پیش هم به عنوان ناظر به مسابقات جوانان دختر آسیا در چین دعوت شد اما فدراسیون با حضور او مخالفت کرد.

———————————————————————–

شبکه سه سیما در اقدامی عجیب این هفته برنامه‌ی زنده‌ی «نود» را پخش نکرد. روابط عمومی شبکه سه سیما اعلام کرد: «این هفته همه‌ی برنامه‌های شبکه سه ویژه انتخابات است و به همین علت برنامه‌های «نود» و «هفت» پخش نخواهند شد.» گرچه که همه می‌دانند این پیش‌آمد هیچ ربطی به انتخابات مجلس نداشته و در واقع به انتخابات دیگری یعنی ریاست فدراسیون فوتبال مربوط است. چرا که حکومت از تاثیرگذاری و روشن‌گری عادل در روند رای‌گیری بدجوری حراس داشته است.

———————————————————————-

تیم‌ملی کاتای ایران با کسب نه مدال نقره و برنز بار دیگر در مقام دوم رقابت‌های قهرمانی جودو آسیا قرار گرفت. در این رقابت‌ها که در بانکوک برگزار شد هشت تیم آسیایی شرکت داشتند. تیم‌ملی ژاپن با کسب پنج مدال طلا قهرمان رقابت‌های قهرمانی جودو آسیا شد و تیم‌ملی ایران با کسب پنج مدال نقره و چهار مدال برنز به نایب قهرمانی مسابقات جودوی آسیا دست یافت و تیم‌ملی کشور میزبان، تایلند، به مقام سوم رسید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,