Saturday, 18 July 2015
22 September 2020

«خبرهای یکم مارس ۲۰۱۲»

2012 March 01

جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل،

«توقف تیم فوتبال ایران برابر قطر در ورزش‌گاه خانگی»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

تیم ملی فوتبال ایران در دور سوم مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال 2014 برزیل، در منطقه آسیا، روز چهار‌شنبه، 29 فوریه، در ورزش‌گاه آزادی تهران، برابر تیم قطر به تساوی رسید اما به دلیل پیروزی برابر اندونزی در بازی قبل به مرحله نهایی صعود کرد.

در این دیدار که از ساعت 17 امروز در ورزشگاه آزادی تهران آغاز شده است اشکان دژاگه، بازیکن جدید تیم ملی ایران توانست دوبار دروازه قطر را در نخستین بازی خود باز کند که البته هر دو گل ایران از سوی قطری‌های پاسخ داده شد تا این بازی با تساوی دو بر دو به پایان برسد.

در دیگر دیدار این گروه نیز بحرین برابر اندونزی به پیروزی ده بر صفر رسید اما نتوانست از این گروه صعود کند.

از این گروه ایران با 12 امتیاز با عنوان صدرنشین و قطر با ده امتیاز به عنوان تیم دوم به مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی برزیل صعود کردند.

……………………………………….

در پی موافقت آمریکا با طرح کمک غذایی به کره شمالی،

«تعلیق برنامه‌ها و فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی»

خبر / رادیو کوچه

کره شمالی اعلام کرد با موافقت آمریکا با طرح کمک غذایی دویست و چهل هزار تنی به پیونگ‌یانگ، این کشور فعالیت‌های هسته‌ای خود را به حالت تعلیق درمی‌آورد. این موافقت پس از گفت‌وگوهای هفته گذشته مقامات آمریکا و کره شمالی در چین، حاصل شده است.

به گزارش الجزیره، وزارت خارجه آمریکا هم‌چنین از موافقت کره شمالی در به تعلیق در آوردن آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی این کشور خبر داده است.

پیش‌تر یک فرمانده ارشد ارتش آمریکا گفته بود از این پس اگر کره شمالی می‌خواهد از آمریکا کمک غذایی دریافت کند باید برنامه هسته‌ای‌اش را کنار بگذارد.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، کره شمالی هم‌چنین مواففت کرده تا بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر روند به تعلیق در آمدن فعالیت‌های هسته‌ای این کشور نظارت داشته باشد.

ویکتوریا نولاند، سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که در مقابل این کشور هم جزییات طرح کمک غذایی دویست و چهل هزار تنی به کره شمالی را نهایی کرده است.

فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی، شامل آزمایش‌های هسته‌ای، آزمایش‌های موشکی دوربرد و فعالیت‌های غنی‌سازی در تاسیسات هسته‌ای یونگ‌بیون می‌شود.

در سال ۲۰۰۳ میلادی و در پی تصمیم کره شمالی به ازسرگیری برنامه‌های هسته‌ای این کشور و اخراج بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مذاکرات شش جانبه به منظور یافتن راه حلی برای این بحران آغاز شد.

در مذاکرات شش جانبه نمایندگانی از کره جنوبی، چین ، آمریکا، ژاپن، روسیه و کره شمالی حضور داشتند.

هر چند کره شمالی در فوریه سال ۲۰۰۶ با توقف فعالیت های هسته ای خود در برابر دریافت کمک‌های خارجی موافقت کرد، اما بار دیگر در سال ۲۰۰۸ میلادی در اعتراض به خودداری آمریکا در مورد حذف فوری نام کره شمالی از فهرست کشورهای حامی تروریست برنامه برچیدن تاسیسات اتمی خود را به حال تعلیق در آورد.

براساس توافق به دست آمده در مذاکرات شش جانبه پکن برای حل بحران هسته‌ای کره شمالی‌، قرار بود این کشور در ازای توقف برنامه‌های هسته‌ای خود امتیازاتی را از جامعه بین‌المللی به خصوص آمریکا دریافت کند.

از جمله این امتیازات حذف نام کره شمالی از فهرست کشورهای حامی تروریسم و کمک‌های اقتصادی بود.

……………………………………….

رهبر جمهوری اسلامی:

«انتخابات مجلس، حساس‌ترین انتخابات اخیر»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 29 فوریه، آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در آستانه برگزاری نهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی،‌ در سخن‌رانی خود حساسیت این دوره از انتخابات را از دفعات پیش بیش‌تر دانسته است.

به گزارش مهر، آیت‌اله خامنه‌ای دلیل این حساسیت را در این دانست که «تیرهاى موجود در ترکش استکبار علیه مردم تمام شده. هرچه می‌توانستند، ضربه زدند؛ هرچه داشتند و به عقلشان رسیده، فعالیت کردند.»

او در سخن‌رانی خود حضور مردم در این انتخابات را در درجه اول اهمیت برشمارد و گفت: «آن‌چه مهم است، این است که مردم حضور پیدا کنند؛ البته این هم مهم است که به نامزدهاى صالح راى بدهند.»

او افزود: «هرچه حضور مردم بیش‌تر باشد، پشتوانه‌ مجلس شوراى اسلامى قوى‌تر باشد، مجلس محکم‌ترى، تواناترى، شجاع‌ترى تشکیل خواهد شد.»

آیت‌اله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «شاید شش ماه یا بیش‌تر است که دارند علیه انتخابات روز جمعه تبلیغات می‌کنند – انواع و اقسام تبلیغات – براى این‌که مردم را دل‌سرد کنند، براى این‌که پاى صندوق‌ها خلوت باشد.»

لازم به اشاره است انتخابات مجلس شورای اسلامی در حالی در روز جمعه ۱۲ اسفندماه برگزار می‌شود که اغلب منتقدان حکومت از جمله افراد و احزاب نزدیک به اصلاح‌طلبان مشارکت در این انتخابات را تحریم کرده‌اند.

آیت‌اله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران گفت: «اگر آمریکا و غرب و صهیونیسم و سرمایه‌داران و مفتخوران یهودى‌ وابسته به سازمان صهیونیسم بتوانند ملت ایران را قانع کنند، به زانو در بیاورند، به عقب‌نشینى وادار کنند، می‌توانند به دنیا بگویند: ببینید، این‌ها را که ملت پیش‌رو بودند، ما سر جاى خودشان نشاندیم. هدف این است. همه‌ تلاش‌ها براى این است. یک روز این را نمی‌گفتند، کتمان می‌کردند.»

او در ادامه گفت: «امروز صریحن و علنن می‌گویند ما می‌خواهیم تحریم کنیم – تحریم نفت، تحریم بانک مرکزى، تحریم چه، تحریم چه، تحریم چه – به وسیله‌ى شوراى امنیت سازمان ملل قطع‌نامه صادر کنیم، پشت سرش قطع‌نامه‌ى دیگر، پشت سرش قطع‌نامه‌ دیگر. که چه اتفاقى بیفتد؟ براى این‌که ملت ایران خسته بشود. عجیب است؛ هرچه گذشته، ملت ایران شاداب‌تر، زنده‌تر، بااستقامت‌تر و مصمم‌تر شده است.»

اظهارات آیت‌اله خامنه‌ای در خصوص تحریم‌ها در حالی صورت گرفته است که تحریم‌های غیرنفتی آمریکا از روز چهارشنبه، آغاز شده و اتحادیه اروپا نیز از چندی پیش تحریم‌های خود را علیه صادرات نفت ایران و هم‌چنین بانک مرکزی این کشور تشدید کرده است.

در همین حال پس از اعلام تحریم‌ها از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا، بهای ارز در ایران به شدت افزایش یافت و پول ملی این کشور ارزش خود را از دست داد.

هرچند بانک مرکزی از کنترل بازار ارز خبر داده و سیاست تک‌نرخی را اعمال کرده اما هم‌چنان ارز با رقمی بیش‌تر از بانک‌ها در بازار آزاد به فروش می‌رسد.

گفتنی است چندی پیش نیز رییس اتاق بازرگانی جمهوری اسلامی و چین از احتمال بروز قحطی در شش ماه آینده در صورت عدم واکنش مناسب و مدیریت صحیح بحران خبر داده بود.

……………………………………….

دادگاه عالی فرانسه:

«غیرقابل اجرا بودن مجازات انکار نسل‌کشی ارامنه»

خبر / رادیو کوچه

در روزهای اخیر، دادگاه عالی فرانسه قانون «مجازات انکار نسل‌کشی» ارامنه را قابل اجرا ندانسته است. این قانون که علارغم تهدید‌های شدید ترکیه تصویب شد حالا با مخالفت دادگاه عالی فرانسه نیز مواجه شده است.

بر اساس قانون فرانسه هرکس «نسل‌کشی ارامنه» در ترکیه را انکار کند مشمول مجازات می‌شود. این مجازات یک‌سال حبس و ۴۵ هزار یورو جریمه نقدی است. اما شورای قانون اساسی فرانسه چنین قانونی را مغایر آزادی عقیده دانست. به این ترتیب این قانون به مرحله اجرا نخواهد رسید.

نیکلا سارکوزی نسبت به حکم دادگاه با نارضایتی واکنش نشان داد و خواهان ارایه قانونی جدید شد. او گفت که کشتار یک نسل چیزی نیست که بدون مجازات بماند.

ترکیه سارکوزی را متهم می‌کند که فقط به خاطر جلب آرای ارامنه این کشور در انتخابات آتی ریاست جمهوری چنین طرحی را به سنا برده است.

این قانون در ۲۲ دسامبر ۲۰۱۱ در مجلس ملی فرانسه و ۲۳ ژانویه ۲۰۱۲ در سنای فرانسه تصویب شده بود.

فرانسه در سال ۲۰۰۱ کشتار ارامنه حدود صد سال پیش را نمونه‌ای از «نسل‌کشی» دانسته بود. این اقدام دولت فرانسه پاسخ به درخواست بیش از نیم میلیون شهروند این کشور بود که تباری ارمنی دارند. اغلب ارمنیان فرانسه به خانواده‌هایی تعلق دارند که در دهه‌ی دوم قرن بیستم از ترکیه بیرون رانده شده‌اند.

تصویب قانون مجازات انکار نسل‌کشی در سنای فرانسه با اعتراض شدید ترکیه روبه‌رو شد و این کشور تهدید کرد که تحریم‌های جدیدی علیه فرانسه اعمال و در روابط اقتصادی خود با فرانسه تجدید نظر خواهد کرد.

……………………………………….

کوفی عنان، دبیرکل پیشین سازمان ملل:

«پیام من برای سوریه روشن است، توقف خشونت‌ها»

خبر / رادیو کوچه

کوفی عنان، مسوول‌ بررسی وضعیت سوریه در هیت مشترک اتحادیه عرب و سازمان ملل، روز چهارشنبه، 29 فوریه اعلام کرد که جامعه بین‌الملل باید همه‌جانبه از مردم سوریه حمایت کنند تا وی با قاطعیت خواستار توقف خشونت‌ها در این کشور شود.

وی پس از دیدار با بان‌کی‌مون تاکید کرد: «اتحادیه عرب و سازمان ملل از من خواسته‌اند تا برای حل بحران سوریه به عنوان یک نماینده عمل کرده و میان گروه‌های مخالف و دولت بشار اسد میانجی‌گری کنم.»

دبیرکل پیشین سازمان ملل اعلام کرد که برای آغاز مذاکرات با مقام‌های ارشد سوریه، پس از سفر به قاهره به دمشق خواهد رفت. این در حالی است که گفته می‌شود ممکن است بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، پیشنهاد مذاکره با عنان را رد کند.

سوریه می‌گوید کوفی عنان باید پیش از ورود به دمشق به اطلاعات صحیح و کافی دست یابد تا برای مذاکره با مقام‌های این کشور آماده باشد.

لازم به اشاره است که پیش‌تر سوریه از ورود والری آموس، معاون دبیرکل سازمان ملل در حوزه حقوق بشر جلوگیری کرده است.

کوفی عنان در ادامه مصاحبه خود با خبرنگاران تصریح کرد: «پیام من به بشار اسد مشخص و روشن است. وی باید به خشونت‌ها پایان دهد و نمایندگان حقوق بشر سازمان ملل اجازه ورود و بررسی وضعیت سوریه را داشته باشند.»

وی گفت: «اگر این امر رخ ندهد برای دولت‌مردان سوری متاسف خواهم شد.»

در همین حال منابع امنیتی سوریه و مخالفان روز چهارشنبه در دو گزارش جداگانه از درگیری شدید «ارتش آزاد سوریه» با گردان‌های ویژه حکومت این کشور در منطقه باب عمرو شهر حمص خبر دادند.

فعالان سوری در گزارش خود گفته‌اند که حکومت سوریه پیش از آغاز درگیری مبادرت به قطع کلیه وسایل ارتباطاتی از جمله موبایل و اینترنت در حمص کرده است.

بر اساس این گزارش ارتش آزاد سوریه توانسته است پس از دفع حملات واحدهای ویژه حکومت این کشور، مواضع مهم منطقه باب‌ عمرو را تحت کنترل خود درآورد.

این گزارش افزود هلی‌کوپترهای نظامی سوریه در این درگیری شرکت کردند.

یکی از فعالان سیاسی سوریه در منطقه باب عمرو با تایید درگیری شدید در این منطقه‌، گفته است که هم‌اکنون درگیری میان ارتش آزاد سوریه و واحدهای نظامی حکومت با اسلحه‌های سبک و سنگین در جریان است.

هم‌چنین نیروهای امنیتی سوریه روز چهارشنبه تعدادی از معترضان را در حومه‌های دمشق و حما‌ پس از حمله به منازل آن‌ها‌، بازداشت کردند.

……………………………………….

در دوره برگزار می‌شود،

«اعلام تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مصر»

خبر / رادیو کوچه

براساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های خارجی، انتخابات ریاست جمهوری در مصر در روزهای ۲۳ و ۲۴ ماه مه، کم‌تر از سه ماه دیگر برگزار می‌شود.

این نخستین انتخابات ریاست جمهوری در مصر از زمان برکناری حسنی مبارک، رییس جمهور پیشین آن کشور است.

براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده دور دوم این انتخابات در ماه ژوئن برگزار خواهد شد و نتابج نهایی در همان ماه اعلام خواهد شد.

گفته شده است داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری باید مورد تایید دست‌کم سی تن از اعضای پارلمان یا سی هزار تن از شهروندان واجد حق رای قرار گیرند و این چنین تاییدیه‌ای را هنگام ثبت‌نام برای ورود به رقابت‌های انتخاباتی ارایه دهند.

در پی کناره‌گیری حسنی مبارک، رییس جمهوری پیشین در فوریه سال گذشته، شورای نظامی حاکم قانون اساسی مصوب سال ۱۹۷۱ این کشور را به حالت تعلیق در آورد.

……………………………………….

تلویزیون دولتی ترکیه:

«وقوع انفجار نزدیک دفتر مرکزی حزب حاکم ترکیه»

خبر / رادیو کوچه

تلویزیون دولتی ترکیه اعلام کرد روز پنج‌شنبه، 1 مارس، بر اثر انفجار یک بمب در خارج از دفتر مرکزی حزب حاکم این کشور، عدالت و توسعه، در شهر استامبول دست‌کم 10 مامور پلیس مجروح شده‌اند.

بر اساس این گزارش، بر اثر این انفجار، به یک خودرو و یک اتوبوس پلیس نیز خسارت وارد آمده است.

این انفجار صبح روز پنج‌شنبه، در نزدیکی پست حفاظت و امنیت دفتر مرکزی حزب حاکم ترکیه در منطقه سوتلوج روی داد.

منابع بیمارستانی که مجروحان را به آن منتقل کرده وضعیت آسیب‌دیدگان را خوب ارزیابی کردند.

مقام‌های پلیس تایید کرده که این انفجار توسط یک بمب کنترل از راه دور و هنگام عبور اتوبوس حامل 21 افسر پلیس از این منطقه صورت گرفته است.

تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این حادثه را به عهده نگرفته است.

……………………………………….

در دادگاه تجدید‌نظر اعلام شد،

«تایید محکومیت جوانفکر، ‌مشاور رسانه‌ای احمدی‌نژاد»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، حکم علی‌اکبر جوانفکر، مشاور رسانه‌ای و مطبوعاتی محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهوری اسلامی و سرپرست موسسه‌ی ایران تایید و به طور شفاهی به وکیل مدافع وی ابلاغ شده است.

به گزارش فارس، حکم یک سال حبس و پنج سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی علی‌اکبر جوانفکر به اتهام توهین به رهبری که چندی پیش در دادگاه بدوی صادر و مورد اعتراض وی قرار گرفته بود در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید‌نظر تایید شد.

این حکم لازم‌الاجرا و غیرقابل تجدید‌نظر است.

پیش از این نیز جوانفکر به اتهام انتشار مطالب خلاف موازین اسلامی در ویژه‌نامه «خاتون» به شش ماه حبس و سه سال انفصال از هرگونه فعالیت مطبوعاتی محکوم شده بود.

……………………………………….

منابع مخالفان سوریه:

«تلاش ارتش سوریه برای تسخیر باب‌عمرو در حمص»

خبر / رادیو کوچه

منابع مخالفان سوریه روز پنج‌شنبه، 1 مارس، اعلام کردند حکومت بشار اسد پس از 24 ساعت نبرد با اسلحله سنگین توپ و تانک تاکنون نتوانسته است شهر باب‌عمرو را از کنترل ارتش آزاد سوریه خارج سازد.

به گزارش العربیه، مهیمن الرمیض یکی از فرماندهان ارتش آزاد سوریه گفته است که «ارتش آزاد» از همه مخالفان می‌خواهد علیه حکومت بشار اسد در تمامی مناطق سوریه وارد جنگ شوند تا از فشار نیروهای مهاجم بر استان حمص کاسته شود و حکومت اسد نتواند از همه نیروهایش در حمص استفاده کند.

لازم به اشاره است استان حمص 26 روز است که به شدت به‌وسیله تانک و توپ ارتش سوریه گلوله‌باران می‌شود.

الرمیض افزود حکومت اسد اکنون با 7000 سرباز به باب‌عمرو حمله کرده تا این شهر که برای سوری‌ها به «الگوی مقاومت» مشهور شده است را نابود کند.

گفتنی است ماهر اسد برادر بشار اسد فرماندهی لشکر چهارم زرهی سوریه برای حمله به باب‌عمرو را به عهده دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,