Saturday, 18 July 2015
19 September 2020
دوازدهم اسفند – دوم مارس

«تقویم تاریخ دوازدهم اسفند»

2012 March 02

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 1931 میلادی: «میخاییل سرگیه‌ویچ گورباچف» در خانواده‌ای روسی،اکراینی متولد شد. او از ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۱ آخرین رهبر اتحاد شوروی بود و تلاش‌ها و اصلاحات وی باعث پایان جنگ سرد شد اما هم‌زمان یگانگی سیاسی حزب کمونیست اتحاد شوروی را نیز پایان داد و در نهایت باعث فروپاشی شوروی شد. گورباچف در سال ۱۹۹۰ جایزه صلح نوبل را دریافت کرده است.

1999 میلادی: «داستی اسپرینگفیلد» (Dusty Springfield) خواننده پاپ انگلیسی که از سال ۱۹۹۵ به سرطان سینه مبتلا بود سرانجام در چنین روزی و در سن پنجاه‌ونه سالگی درگذشت. مجله «رولینگ استون» او را به عنوان «بزرگ‌ترین خواننده پاپ بریتانیا» معرفی کرده ‌است.

گفته شده او بزرگ‌ترین بانوی خواننده پاپ بریتانیا و یکی از به‌ترین خوانندگان سفیدپوست موسیقی سول دوران خود بود. او ترانه‌های خود را به شیوه‌ای مثال زدنی و با صدایی سرشار از احساسات اجرا می‌کرد و طنین صدایش تا چندین دهه در آثار متعددش شنیده می‌شد.

1387 خورشیدی: «سیدعلی میری» بازی‌گر پیش‌کسوت تاتر و سینمای ایران و از محبوب‌ترین بازی‌گران سینمای فارسی قبل از انقلاب ایران درگذشت. وی متولد سال ۱۳۱۵در شهر رشت و فارغ‌التحصیل کلاس‌های آزاد هنرپیشگی بود و بازی‌گری در سینما را از سال ۱۳۴۳ آغاز کرد، وی از محبوب‌ترین بازی‌گران سینمای فارسی قبل از انقلاب ایران بود.

علی میری، زبان فارسی را با لهجه گیلانی حرف می‌زد و به طور عمومی در فیلم‌ها با کلاه شاپو ظاهر می‌شد. وی در بیش از صد‌و‌پانزده فیلم بازی کرد که همه آن‌ها از محصولات فیلم فارسی بود.

برخی دیگر از روی‌دادهای امروز

_______________________________

1308 خورشیدی: زادروز «بیژن ترقی» شاعر و ترانه‌سرای ایرانی. او در سال 1388 و در سن هشتاد سالگی درگذشت. از به یاد ماندنی‌ترین ترانه‌های که وی سروده می‌توان «بهار دلنشین»، «آتش کاروان» و «برگ خزان» را نام برد.

2009 میلادی: برگزاری اجلاس «شرم‌الشیخ» در جهت کمک به آسیب‌دیدگان جنگ غزه در مصر.

منبع:

ویکی‌پدیا فارسی و انگلیسی

راسخون


 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,