Saturday, 18 July 2015
20 September 2020

«ندادن ویزا به خبرنگاران خارجی،درآستانه انتخابات»

2012 March 02

این خبر در بخش شایعه رادیو کوچه قرار دارد و رادیو کوچه صحت و سقم آن را تایید نمی‌کند.

یک مقام سازمان گزارش‌گران بدون مرز به دویچه‌وله گفت در آستانه انتخابات برای بسیاری از خبرنگاران خارجی ویزا صادر نشد. مقامات جمهوری اسلامی اما از خبرنگاران خارجی خواسته‌اند در انتشار اخبار امانت‌دار باشند.

به گزارش سازمان گزارش‌گران بدون‌مرز، ۴۸ میلیون ایرانی واجد شرایط رای‌دهی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی از اطلاع‌رسانی مستقل و لازم برای انتخاب کردن محروم شده‌اند.در این گزارش به سانسور و فشار بر رسا‌نه‌های دولتی و نزدیک به قدرت برای انتشار اخبار و گزارش‌های گزینش شده درباره انتخابات اشاره شده و آمده است: «به همه رسانه‌ها دستور داده شد که نه تنها باید از انتشار برخی مطالب مثل فراخوان به شرکت نکردن در انتخابات خودداری کنند، بلکه باید از پیروزی بزرگ مردم در انتخابات نیز بنویسند. در روزهای اخیر باز هم مقامات قضایی به مسوولان رسانه‌ها تلفن ‌‌زدند و این بار، تیتر‌های روزنامه را در‌باره‌ی انتخابات دیکته کردند.»

گزارش‌گران بدون‌مرز هم‌چنین اعلام کرده که بسیاری از خبرنگاران خارجی، با این که درخواست ویزای خود را از هفته‌ها پیش به سفارت‌خانه‌های جمهوری اسلامی داده بودند، برای ورود به ایران و پوشش خبری انتخابات ویزا دریافت نکرده‌اند.

«رضا معینی» مسوول بخش ایران سازمان گزارش‌گران بدون مرز در گفت‌و‌گو با دویچه‌وله می‌گوید: «تقاضای ویزای بسیاری از خبرنگاران خارجی در فرانسه، آلمان، اسپانیا، سوئد، انگلستان و چند کشور دیگر رد شده و سه روز پیش گذرنامه‌های این خبرنگاران را به آن‌ها پس داده‌اند».

گزارش‌گران بدون مرز هم‌چنین تاکید کرده است که سفارت‌خانه‌های جمهوری اسلامی حاضر نشده‌اند دلیل عدم صدور ویزا را به خبرنگاران خارجی توضیح بدهند. اما «عباس‌علی کدخدایی» سخن‌گوی شورای نگهبان از خبرنگاران رسانه‌های خارجی حاضر در ایران خواسته است: «در پوشش اخبار انتخابات مجلس شورای اسلامی امانت‌داری کرده و واقعیات را آن‌طور که هست به افکار عمومی جهان منعکس کنند.»

«سخن‌گوی شورای نگهبان ریگی به کفش دارد»

سخن‌گوی شورای‌نگهبان ۱۱‌اسفند ماه، یک روز پیش از برگزاری انتخابات در نشستی خبری، بحث نظارت خارجی بر انتخابات را «توهین به شعور مردم ایران» دانسته و افزوده است: «شورای نگهبان آماده است در هر جای جهان که احساس نیاز کردند تجربه‌های خود را در اختیار سازمان‌های بین‌المللی قرار دهند.»

«محسن نایبی» فرماندار تهران نیز گفته است، ۱۳۰۰ خبرنگار داخلی و ۳۵۰ خبرنگار خارجی وابسته به ۱۷۴ رسانه بین‌المللی پوشش خبری نهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز جمعه را بر عهده خواهند داشت.

در همین زمینه «محمد جواد آقاجری»، مدیرکل رسانه‌های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از صدور ۸۰ فقره روادید مطبوعاتی برای خبرنگاران ۵۳ رسانه خارجی تا روز پنج‌شنبه ۱۱ اسفند سخن گفته است.

رضا معینی با اشاره به این سخنان به دویچه‌وله گفت: «عباسعلی کدخدایی سخن‌گوی شورای نگهبان حتمن ریگی در کفش دارد چون امروزه برای برگزاری انتخابات در همه کشورها نه تنها خود آن کشور تقاضای نظارت بین‌المللی می‌کند، بلکه از این امر هم استقبال می‌کند.»

مسوول بخش ایران سازمان گزارش‌گران بدون مرز افزود: «تایید ناظران بین‌المللی و این‌که بگویند انتخابات آزادانه برگزار شده نشانه‌ضعف یک کشور یا توهین نیست. نشانه‌ی دموکراتیک بودن این انتخابات است.»

آقای معینی با اشاره به «بازداشت خودسرانه روزنامه‌نگاران»، «مسدود شدن سایت‌های اینترنتی»، «ارسال پارازست»، «سرکوب نظر انتقادی حتا در درون نظام» می‌گوید: «بدون آزادی بیان نمی‌توان از حق دانستن رای‌‌دهندگان دفاع کرد. رای‌دهنده‌ای که از حق دانستن محروم باشد، بدون شک در آن انتخابات نمی‌تواند و در اصل نباید شرکت کند.»

سازمان گزارش‌گران بدون مرز در آخرین گزارش خود به تشدید سرکوب روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران در آستانه برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره کرده و آورده است: «در ایران هم اکنون ۴۸ روزنامه‌نگار و وب‌نگار در زندان بسر می‌برند، و این کشور سومین زندان بزرگ جهان برای روزنامه‌نگاران است.»

پایان مهلت قانونی تبلیغات

زمان قانونی تبلیغات نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ساعت ۸ صبح روز پنج‌شنبه ۱۱ اسفند به پایان رسید و قرار است از ساعت ۸ صبح جمعه ۱۲ اسفند ماه انتخابات در غیاب اصلاح‌طلبان برگزار شود. به گفته چهره‌های اصلاح‌طلب و هم‌چنین گزارش برخی رسانه‌های ایران، «هیچ نامزد ‌اصلاح‌طلب شناخته شده‌ای برای ثبت‌نام در انتخابات مجلس شورای اسلامی به ستاد انتخابات وزارت کشور مراجعه نکرده است».

سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز در بیانیه‌ا‌ی که روز پنج‌شنبه ۱۱ اسفند درباره انتخابات دوره نهم مجلس در ایران منتشر کرد، انتخابات مجلس‌شورای اسلامی را به دلیل رد صلاحیت‌ها و ایجاد محدودیت‌های دیگر به شدت ناعادلانه خواند. به گفته این سازمان، مقام‌های ایرانی صحنه انتخابات را به دل‌خواه خود تنظیم کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر در این بیانیه‌ نوشته است، رای‌گیری برای ۲۹۰ کرسی مجلس پس از آن صورت می‌گیرد که صدها نامزد براساس معیارهای مبهم رد صلاحیت شده‌اند. رهبران مخالفان یا از شرکت در انتخابات محروم شده‌اند، یا دوران حبس ناعادلانه خود را در زندان سپری می‌کنند، و یا تصمیم گرفته‌اند از شرکت در انتخاباتی که آن را فرمایشی می‌دانند، اجتناب کنند.

انتخابات مجلس نهم اولین انتخابات سراسری پس از انتخابات بحث ‌برانگیز ریاست‌جمهوری در سال ۸۸ خواهد بود. در پی انتخاباتی که معترضان نسبت به تقلب گسترده در آن اعتراض داشتند، «میرحسین موسوی» و «مهدی کروبی» دو نامزد شرکت کننده در این انتخابات در حصر خانگی قرار گرفتند و بسیاری از چهره‌های اصلاح‌طلب و غیراصلاح‌طلب معترض زندانی شدند.

حسین کرمانی

 تحریریه: جواد طالعی

منبع: دویچه‌وله

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,