Saturday, 18 July 2015
27 September 2020

«خبرهای دوم مارس ۲۰۱۲»

2012 March 02

سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر:

«انتخابات ایران به دل‌خواه مقام‌های این کشور خواهد بود»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید انتخابات پارلمانی روز جمعه ایران به دلیل رد صلاحیت‌ها و ایجاد محدودیت‌های دیگر به شدت ناعادلانه است. به گفته این سازمان، مقام‌های ایرانی صحنه انتخابات را به دل‌خواه خود تنظیم کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ا‌ی که روز پنج‌شنبه، اول مارس، درباره انتخابات دوره نهم مجلس در ایران انتشار داد، نوشت، رای‌گیری برای ۲۹۰ کرسی مجلس پس از آن صورت می‌گیرد که صدها نامزد براساس معیارهای مبهم و بد تعریف‌شده‏ رد صلاحیت شده‌اند. رهبران مخالفان یا از شرکت در انتخابات محروم شده‌اند، یا دوران حبس ناعادلانه خود را در زندان سپری می‌کنند، و یا تصمیم گرفته‌اند از شرکت در انتخاباتی که آن را فرمایشی می‌دانند، اجتناب کنند.

انتخابات دروه نهم مجلس شورای اسلامی روز جمعه ۱۲ اسفند برگزار می‌شود. تبلیغات انتخاباتی نامزدها ساعت ۸ صبح روز پنج‌شنبه ۱۱ اسفند به پایان رسید و رای‌گیری از ساعت ۸ صبح روز جمعه آغاز می‌شود. مقام‌های وزارت کشور جمهوری اسلامی تعداد واجدین شرایط رای‌دادن را حدود ۴۸ میلیون نفر اعلام کرده‌اند. ناظران این تعداد را بیش از ۵۰ میلیون نفر می‌دانند و می‌گویند وزارت کشور برای بالا نشان‌دادن میزان مشارکت آگاهانه تعداد واجدین شرایط رای‌دادن را کم‌تر اعلام کرده است.

به گفته‌ی دیده‌بان حقوق بشر بیش از نیمی از داوطلبان توسط وزرات کشور و شورای نگهبان رد صلاحیت شده‌اند که دست‌کم ۳۵ تن از ردصلاحیت‌شده‌ها‌ نمایندگان فعلی مجلس هستند. مخالفان و فعالان جنبش اصلاحات در واکنش به این ردصلاحیت‌ها و سایر اقدامات دولت، خواستار تحریم انتخابات شده‌اند.

جو استورک، معاون بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر گفته است: «مقام‌های ایرانی با رد صلاحیت نامزدان و زندانی کردن خودسرانه افراد کلیدی جنبش اصلاحات، صحنه را به دل‌خواه خود تنظیم کرده‌اند. هیچ‏گونه شفافیتی در مورد روند تصفیه و گزینش نامزدان در انتخابات وجود ندارد».

مهدوی کنی، رییس شورای نگهبان چند روز پیش از انتخابات مجلس نهم از پراکندگی جناح‌های سیاسی و شکست در یک‌پارچه کردن جبهه متحد اصول‌گرایان یاد کرده است. علی مطهری و احمد توکلی هم با مصاحبه و مناظره به مدیریت کلان دولت انتقاد کردند.

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ی خود می‌گوید، در میان آخرین فهرست نامزدان ردصلاحیت شده توسط شورای نگهبان، اسامی شماری از ۱۵ عضو فراکسیون اهل سنت مجلس دیده می‏شود. جلال محمودزاده و اقبال محمدی که از رهبران قبلی و فعلی این فراکسیون در مجلس‌اند از جمله نمایندگانی هستند که ردصلاحیت شده‏اند.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر، مقام‌های ایران در طول چند سال گذشته فعالیت تعدادی از احزاب اصلاح‌طلب را ممنوع و فعالیت تعدادی دیگر را به شدت محدود کرده‌اند. در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۰، دادستان کل و سخنگوی قوه قضاییه حکم انحلال دو حزب اصلاح‌طلب، جبهه مشارکت اسلامی ایران و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، را براساس دستور دادگاه اعلام کردند. هم‌چنین از تشکیل جلسات و تجمعات سایر گروه‌های اصلاح‌طلب، مانند حزب نهضت آزادی، جلوگیری شده است.

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید انتخابات دوره نهم مجلس در شرایطی برگزار می‌شود که میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از رهبران منتقد و مخالف دولت در بازداشت به‌سر می‌برند. علاوه براین‌ها ‌ده‏ها چهره برجسته مخالف پس از برگزاری دادگاه‌های ناعادلانه به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» در زندان به سر می‌برند.

…………………………………….

با بحرانی‌تر شدن اوضاع سوریه،

«درخواست برای ورود عاجل نماینده سازمان ملل به سوریه»

خبر / رادیو کوچه

شورای امنیت سازمان ملل متحد از دولت سوریه خواست هرچه سریع‌تر به والری آموس نماینده این سازمان در حوزه حقوق بشر در کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان اجازه ورود به سوریه بدهد. روز پنج‌شنبه، گزارش‌ها از عدم موافقت مقام‌های سوری خبر داده بودند.

هم‌زمان روسیه و چین که پیش‌تر دو قطعنامه شورای امنیت درباره سوریه را وتو کرده بودند از این خواسته حمایت کرده‌اند.

هم‌چنین شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه روز پنج‌شنبه، 1 مارس، قطع‌نامه‌ای را تصویب کرد که در آن حکومت سوریه به دلیل «اقدام سازمان یافته در نقض گسترده حقوق بشر و خشونت علیه شهروندان غیرنظامی آن کشور» محکوم شده است.

شورشیان «ارتش سوریه آزاد» نیز اعلام کرده‌اند در حال ترک حومه باب‌عمرو حمص سوریه هستند. این منطقه نزدیک یک ماه است که تحت محاصره نیروهای دولتی سوریه قرار دارد.

هم‌چنین فرانسه اعلام کرده دو روزنامه‌نگار اهل این کشور که در حمص گرفتار شده بودند نجات یافته‌اند.

نیکلا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه در یک کنفرانس خبری اعلام کرده ادیت بوویه خبرنگار ۳۱ ساله و ویلیام دنیلز عکاس خبری ۳۴ ساله در حال حاضر در لبنان هستند.

خانم بوویه در بمبارانی که هفته گذشته مقر خبرنگاران را هدف قرار داده بود به شدت زخمی شد.

در این بمباران‌ها دو روزنامه‌نگار کشته و یک خبرنگار دیگر زخمی شد.

پیش‌تر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اعلام کرده بود که هلال احمر سوریه روز جمعه برای ورود به باب‌عمرو و رساندن مواد غذایی و دارویی به مردم این منطقه از دولت سوریه چراغ سبز گرفته است.

لازم به اشاره است سازمان ملل تخمین زده از آغاز درگیری‌ها در سوریه تا‌کنون ۷۵۰۰ تن کشته شده‌اند.

کمیته هماهنگی محلی در سوریه است می‌گوید روز پنج‌شنبه ۳۳ نفر که ۲۲ نفرشان در حمص بوده‌اند در سوریه کشته شده‌اند.

اوایل روز گذشته، ارتش سوریه آزاد که گروه اصلی شورشی مسلح در سوریه است گفت از باب‌عمرو «به شکل تاکتیکی» خارج می‌شود.

خروج این نیروها بعد از حدود یک ماه بمباران و اولین مرحله حملات زمینی توسط نیروهای سوریه به این منطقه صورت گرفت.

از سویی دیگر برهان غلیون رییس شورای ملی سوریه اعلام کرد برای حمایت از ارتش آزاد سوریه دفتر نظامی تشکیل داده تا به گفته وی هرگونه کمک تسلیحاتی ارسالی از سوی کشورهای دوست با اشراف این دفتر و از طریق آن به ارتش آزاد منتقل شود.

غلیون که در پاریس با خبرنگاران صحبت می‌کرد افزود‌: «رژیم اسد باعث شد تا مردم برای دفاع از جان خود دست به اسلحه ببرند.»

در همین حال پارلمان کویت روز پنج‌شنبه با تصویب لایحه‌ای از دولت این کشور خواست کمک‌های نظامی در اختیار ارتش آزاد سوریه قرار دهد.

در این لایحه از دولت کویت خواسته شده تا به تلاش‌های برخی سازمان‌های جهانی برای ارجاع پرونده بشار اسد به دادگاه رسیدگی به جنایت‌های ضد بشری، بپیوندد.

 …………………………………….

در پی انفجار در خط لوله نفت عربستان،

«افزایش بهای نفت خام در سه سال اخیر»

خبر / رادیو کوچه

در پی انفجار یک خط لوله نفت در عربستان سعودی، بهای نفت خام در جهان به بیش‌ترین میزان خود در بیش از سه سال و نیم گذشته رسیده است.

در آخرین معاملات نفتی در روز پنج‌شنبه، 1 مارس، در نیویورک بهای هر بشکه نفت خام برنت ۵ دلار و ۷۴ سنت افزایش یافت و به ۱۲۸ دلار و ۴۰ سنت رسید.

این بالاترین بهای نفت از ژوئیه سال ۲۰۰۸ به این سو بوده است.

هرچند با تکذیب خبر توسط عربستان کمی قیمت پایین آمد.

از ابتدای سال میلادی جاری، با بالا گرفتن تنش بین ایران و غرب بر سر برنامه هسته‌ای این کشور، بهای نفت شروع به بالا رفتن کرده بود.

ایالات متحده تحریم‌های جدیدی را علیه ایران وضع کرد که صنعت نفت این کشور را نشانه گرفته بود و اتحادیه اروپا هم اعلام کرده بود که از ایران دیگر نفت وارد نمی‌کند.

ایران هم در واکنش به این موضوع تهدید کرد که اگر تحریم‌های بیش‌تری علیه این کشور وضع شود تنگه هرمز بسته خواهد شد.

تحلیل‌گران اقتصادی این روی‌دادها‌ را باعث بالارفتن قیمت‌ها می‌دانند.

…………………………………….

صبح روز جمعه، 12 اسفند،

«آغاز رای‌گیری برای انتخاب نمایندگان مجلس در ایران»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز جمعه، 2 مارس، 12 اسفندماه، در ایران حوزه‌های اخذ رای برای انتخابات نهمین مجلس شورای اسلامی آغاز به کار کرده‌اند.

رای‌گیری برای انتخاب نمایندگان مجلس نهم درغیاب گروه‌ها و چهره‌های اصلی اصلاح‌طلبان در حالی آغاز می‌شود که مخالفان دولت از حامیان خود خواسته‌اند که پای صندوق‌های رای نروند و آن را تحریم کنند.

به گزارش صدا و سیما جمهوری اسلامی، آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلانی در نخستین دقایق پس از آغاز ری‌گیری در حسینیه امام خمینی در مرکز تهران رای خود را به صندوق انداخت.

او در مصاحبه‌ای که مستقیم‌ از تلویزیون پخش می‌شد گفت که فشارهای بین‌المللی، «تحریم‌ها و تهدیدهای لفظی» علیه ایران زیاد است و به همین دلیل حساسیت این دوره از انتخابات بیش‌تر است.

وی هم‌چنین تاکید کرد که «برگه‌های رای را کامل پر کنند.»

لازم به اشاره است این نخستین انتخاباتی است که پس از انتخابات جنجال‌برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران برگزار می‌شود.

در آن انتخابات که بیش از دو سال و نیم از برگزاری آن می‌گذرد، نامزدهای اصلاح‌طلب، میر‌حسین موسوی و مهدی کروبی، نتیجه اعلام شده انتخابات را دست‌کاری شده خواندند. این در حالی است که حکومت جمهوری اسلامی همواره این ادعا را رد کرده و آن را «فتنه‌گری» خوانده است.

هم‌چنین معاون وزیر کشور جمهوری اسلامی، نیروی انتظامی را مسوول حفاظت از صندوق‌های رای اعلام کرد و گفت: «برای 47 هزار صندوق سیار و ثابت اخذ رای نیروی حفاظت در نظر گرفته شده است.»

این در حالی است که چند روز پیش فرمانده نیروی انتظامی این کشور از حضور 85 هزار نیروی بسیج برای امنیت این انتخابات در کنار نیروهای انتظامی خبر داده بود.

صولت مرتضوی، رییس ستاد انتخابات ایران گفته است که نتایج انتخابات امروز در حوزه‌های کوچک ظرف دو روز و در حوزه‌های بزرگ ظرف سه روز اعلام می‌شود.

 …………………………………….

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,