Saturday, 18 July 2015
23 September 2020

«خریداری۱۲۰ هزار تن گندم آمریکا توسط ایران»

2012 March 02

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

لینک منبع

هم‌زمان با تشدید تحریم‌های اقتصادی کشورهای غربی علیه ایران، وزارت کشاورزی آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد، جمهوری اسلامی ۱۲۰ هزار تن گندم از این کشور خریداری کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گندم خریداری شده که ارزش آن حدود ۴۶ میلیون دلار است در اواسط خرداد ماه به ایران تحویل داده خواهد شد.به گفته دست‌اندرکاران بازار محصولات کشاورزی، قیمت تمام شده برای ایران بیش از این خواهد بود زیرا به‌دلیل تحریم‌ها هزینه حمل‌و‌نقل ‌و‌ بیمه برای جمهوری اسلامی بیش‌تر از قیمت معمولی است.

خرید ۱۲۰ هزار تن گندم از آمریکا یکی از بزرگ‌ترین معاملات تجاری بین دو کشور در سال‌های گذشته به‌شمار می‌رود.

هنوز معلوم نیست که ایران این مقدار گندم را از کدام شرکت آمریکایی خریداری کرده است.

چند هفته پیش کمپانی «کارگیل» که یکی از بزرگ‌ترین فروشندگان محصولات کشاورزی در دنیاست اعلام کرد که به فروش  غلات و سایر محصولات کشاورزی به ایران ادامه می‌دهد.

در سال ۲۰۰۸ خشک‌سالی کم‌سابقه در ایران سبب شد تولید محصولات کشاورزی به نصف برسد و جمهوری اسلامی مجبور شد صدها هزار تن گندم از کشور های دیگر از جمله آمریکا خریداری کند.

یک مقام وزارت خزانه داری آمریکا به خبرگزاری رویترز گفته است، صادرات مواد غذایی از جمله غلات به جمهوری اسلامی مجاز شناخته شده است تا آمریکا مطمئن شود که  مواد مورد نیاز به دست مردم ایران می‌رسد.

ماه گذشته ایران تلاش کرد حدود سه میلیون تن گندم از بازارهای جهانی خریداری کند تا در صورت تشدید تحریم‌ها بتواند نیاز بازار داخلی را تامین کرده و برای آینده هم به اندازه کافی گندم ذخیره کند.

در چند هفته اخیر جمهوری اسلامی توانسته مقداری از گندم مورد نیازش را تامین کند و در صدد است یک میلیون تن گندم هم از پاکستان وارد کند.

به گزارش خبرگزاری‌های بین‌المللی، جمهوری اسلامی به پاکستان پشنهاد کرده است در ازای صدور سنگ آهن و کود کشاورزی به پاکستان گندم از آن کشور وارد کند.

طبق این گزارش‌ها، اسلام‌آباد  تا کنون پاسخی به ایران  نداده است. به گفته یکی از مقامات وزرات تجارت آن کشور به‌دلیل تحریم‌ها داد‌و‌ستد با جمهوری  مشکل‌تر شده و هنوز مسئله نقل‌و‌انتقال پول هم حل نشده است.

«سید‌نوید قمر»، وزیر آب‌و‌انرژی پاکستان هم گفته است که ایران درخواست کرده ۲۰۰ هزار تن برنج از آن کشور خریداری کند.

این در حالی است که جمهوری اسلامی توانسته بخشی از گندم مورد نیازش را از کشور‌های دیگر تهیه کند. به گزارش رویترز دو هفته پیش ایران ۵۰۰ هزار تن گندم از روسیه و ۳۰۰ هزار تن هم از استرالیا خرید. حدود یک میلیون تن گندم هم از آلمان، کانادا و برزیل به ایران صادر خواهد شد.

به گزارش رویترز، دولت جمهوری اسلامی در یکی دو ماه اخیر شدیدن تلاش کرده پیش از شدت یافتن تحریم‌های اقتصادی مواد غذایی مورد نیازش را در بازارهای جهانی خریداری کرده و به ایران منتقل کند.

طبق این گزارش، پول این محصولات هم با ارزهایی غیر از دلار و یورو پرداخت شده و در مواردی ایران پیشنهاد معامله پایاپای را مطرح کرده است.

دست‌اندرکاران بازار محصولات کشاورزی هم می‌گویند به‌دلیل شرایط ویژه ایران، دولت مجبور شده مواد مورد نظر خود را با قیمتی بسیار بیش‌تر از بهای معمولی در بازارهای بین‌المللی خریداری کند.

خرید صدها هزار تن گندم از آمریکا و دیگر کشور‌های غربی که به منظور پایان دادن به بحران هسته‌ای جمهوری اسلامی تحریم‌های شدیدی را علیه ایران به اجرا گذاشته‌اند با نا‌باوری در برخی از محافل اقتصادی روبرو شده است.

یکی از دلالان محصولات کشاورزی در شرکت «لویز دریفوس» آمریکا گفته است، این اقدام ایران نشان می‌دهد که آن‌ها به‌شدت به گندم احتیاج دارند.

برخی تحلیل‌گران هم بر این باورند که دولت ایران می‌خواهد به اندازه کافی گندم و غلات ذخیره کند تا در صورت قطع ارتباطات مالی‌اش با جهان خارج بتواند نیاز بازار داخلی را تامین کرده و از بروز ناآرامی‌های اجتماعی در کشور جلوگیری کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,