Saturday, 18 July 2015
01 October 2020
گزارش اقتصادی

«افزایش روزبه‌روز قیمت نفت در جهان»

2012 March 03

سایه کوثری/ رادیو کوچه

آخرین خبرها در بازار نفت حاکی از آن است که بهای نفت خام سبک صادراتی ایران از مرز 124 دلار عبور کرده و به رقمی معادل بهای نفت خام برنت دریای شمال رسیده است.‌

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در آخرین معاملات انجام گرفته بهای نفت خام سبک ایران در بازار آسیا با افزایشی بیش از 2 دلار در سال جاری میلادی با قیمت بیش از 124 دلار و 37 سنت معامله شده است.

هم‌چنین قیمت نفت خام سبک ایران برای عرضه در بازارهای شمال غرب اروپا، حوزه مدیترانه و آفریقا به ترتیب به 122 دلار و هشت سنت، 120 دلار و 20 سنت و 121 دلار و 85 سنت افزایش یافته است.

در همین حال، بهای نفت خام سنگین ایران هم در یک هفته گذشته با افزایش چند دلاری در بازارهای چهارگوشه جهان معامله شده است، به طوری‌که قیمت نفت خام سنگین ایران برای نخستین بار در سال جاری میلادی از مرز 122 دلار عبور کرده و با بهای 122 دلار و 85 سنت به مشتریان آسیایی فروخته شده است.

‌هم‌چنین قیمت نفت خام سنگین ایران برای عرضه در بازارهای شمال غرب اروپا، حوزه مدیترانه و آفریقا به ترتیب به 120 دلار و 59 سنت، 118 دلار و 75 سنت و 120 دلار و 35 سنت افزایش یافته است.

هم‌چنین نفت سبک آمریکا هم برای تحویل در ماه آوریل با 66 سنت افزایش به بشکه‌ای 108 دلار و 49 سنت رسید. کارشناسان، علاوه بر قضیه تحریم نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا و توقف صادات نفت ایران به چند کشور اروپایی، بی‌نتیجه ماندن مذاکرات اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با مقامات ایرانی را هم از دلایل افزایش قیمت نفت می‌دانند.‌

‌در مجموع از ابتدای فوریه سال 2012 میلادی تاکنون متوسط قیمت نفت خام سبک ایران به 116 دلار و 90 سنت و بهای نفت خام سنگین ایران به 115 دلار و 35 سنت افزایش یافته است.

کارشناسان معتقدند دلیل اصلی افزایش قیمت نفت خام در جهان، تحریم نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا بوده است.

از سویی قیمت نفت برنت هفته گذشته از مرز 125 دلار در هر بشکه گذشت و بشکه‌ای 125 دلار و 67 سنت معامله شد.

نفت برنت ‌دریای شمال نسبت به آغاز سال 2012 میلادی و پیش از تحریم ایران، 19 دلار رشد کرده است. نفت سبک آمریکا هم برای تحویل در ماه آوریل با 66 سنت افزایش به بشکه‌ای 108 دلار و 49 سنت رسید.

در حالی که قیمت نفت برنت در فروردین 1390 بشکه‌ای 123 دلار و 72 سنت بوده حالا سطح قیمت‌ها به 11 ماه پیش برگشته تا با رکورد 147 دلاری نفت در سال 2008، دیگر فاصله چندانی نداشته باشد.

هم‌چنین نفت سبک آمریکا هم برای تحویل در ماه آوریل با 66 سنت افزایش به بشکه‌ای 108 دلار و 49 سنت رسید. کارشناسان، علاوه بر قضیه تحریم نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا و توقف صادات نفت ایران به چند کشور اروپایی، بی‌نتیجه ماندن مذاکرات اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با مقامات ایرانی را هم از دلایل افزایش قیمت نفت می‌دانند.‌

جاناتان بارات، کارشناس بازار انرژی در این‌باره ‌به رویترز گفته است: «تاکنون بن‌بست حاصل از برنامه هسته‌ای ایران بیشتر به سود ایران بوده زیرا افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی ضرر ناشی از کاهش حجم صادرات نفت را برای ایران جبران کرده است».

باراک اوباما رییس‌جمهور آمریکا نیز به تازگی در دانشگاه میامی در مورد افزایش قیمت سوخت موضع‌گیری کرد: «عوامل بین‌المللی و از جمله تنش با ایران سبب این افزایش شده است و هیچ راه حل فوری وجود ندارد».

کارشناسان اما معتقدند، افزایش تقاضای نفت از سوی چین و هند نیز از عوامل تاثیرگذار در افزایش قیمت نفت بوده است.

پیش از این محسن قمصری، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت در گفت‌وگویی اعلام کرده بود که ممکن است مصرف‌کنندگان با روش‌های گوناگون از جمله عرضه سفته‌های نفتی در بازار از افزایش قیمت نفت جلوگیری کنند.‌

سطح قیمتی در اسفند جاری نسبت به 11 ماه قبل تفاوت چندانی نداشته است و حتی افزایش یافته است. نفت برنت دریای شمال در فروردین 90، بشکه‌ای 123 دلار و 72 سنت معامله شد. در همان ماه نفت سبک آمریکا بشکه‌ای 109 دلار و 89 سنت فروخته شد. نفت سنگین ایران، 11 ماه پیش بشکه‌ای 116 دلار و 27 سنت معامله شد که با قیمت‌های امروز تفاوت چندانی ندارد.

اکنون بهای نفت از پاییز تاکنون 35درصد افزایش یافته است.

 بلومبرگ هم پیش‌بینی کرده است که در بدترین سناریوی ممکن، قیمت نفت به بیش از 200 دلار خواهد رسید. کارشناسان حداقل قیمت نفت در سال‌های آینده را 80 دلار پیش‌بینی کرده‌اند و بودجه کشورهای عضو اوپک بر مبنای نفت 80 تا 90 دلاری بسته شده است، هرچند به نظر می‌رسد روند افزایشی قیمت نفت در جهان متوقف نخواهد شد و این موضوع در وضعیت فعلی بحران اقتصادی اروپا چندان به سود کشورهای اروپایی نخواهد بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,