Saturday, 18 July 2015
01 December 2023
کوچه سلامتی

«دانستن حقایق»

2012 March 02

دکتر آویده مطمئن فر / رادیو کوچه

avideh@koochehmail.com

 به مناسبت نزدیک شدن روز جهانی زن، با پیشنهاد دوست و همکار عزیزی در رادیو کوچه، تصمیم گرفتم کمی درباره مشکلات سلامتی که به طور مستقیم، زنان و البته به طور غیر مستقیم، تمام افراد خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد صحبت کنم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اگر شما یا شخصی در جمع دوستان و اطرافیان شما با هیسترکتومی یا برداشتن کامل رحم درگیر است، بهتر است که به این برنامه گوش کنید و برخی از حقایق را قبل از این‌که این روش را برای درمان مشکلاتتان در نظر بگیرید، بدانید. به نظر من لازم است بدانید در چه مواردی هیسترکتومی می‌تواند یک عمل جراحی انتخابی باشد و در چه مواردی برای نجات جان شما مهم است. اگر چه ممکن است هیسترکتومی به بهبود وضعیت شما کمک کند، این مهم است که قبل از این‌که شما این مسیر را انتخاب کنید تمام راه‌های جایگزینی را نیز بیابید. همیشه اطمینان حاصل کنید که تمام گزینه‌های درمان، خطرات و مزایای آن‌ها را درک کرده و سپس بهترین درمان را برای خود انتخاب کنید.

 هیسترکتومی برای برخی از شرایط اختیاری نیست. در شرایطی مانند سرطان‌های مهاجم سیستم تولید مثل زنان، عفونت شدید مانند PID که به درمان پاسخ نداده، خون ریزی شدید یا پارگی رحم، چاره دیگری به غیر از هیسترکتومی در برابر شما وجود ندارد. شرایطی دیگر که ممکن است هیسترکتومی به بهبود آن‌ها کمک کند پرولاپس رحم، اندومتریوز، فیبروم، درد مزمن لگن، و یا موارد خاصی از هیپرپلازی هستند.‌

 لازم است بدانید در چه مواردی هیسترکتومی می‌تواند یک عمل جراحی انتخابی باشد و در چه مواردی برای نجات جان شما مهم است.

مانند هر درمان دیگر، هیسترکتومی شامل هر دو، خطرات و مزایا است. همانند هر عمل جراحی، خطر برخی اختلالات در ارتباط با بیهوشی و عمل جراحی به خودی خود وجود دارد.

 هیسترکتومی، بدان معنی است که پریود برای همیشه متوقف، و شما قادر به باردار شدن نخواهید بود. اگر تخمدان‌ها نیز برداشته شوند، علایم مرتبط با یائسگی شروع خواهد شد حتا اگر شما در سن یائسگی نباشید. زندگی با یک بیماری غیرسرطانی رحم می‌تواند دردناک، ترسناک، خسته‌کننده و گاهی خطرناک باشد. هیسترکتومی، نقطه عطف نمادینی در زندگی یک زن است زیرا به طرز بی‌رحمانه به احتمال داشتن فرزند پایان می‌دهد. اینجا نه تنها بیمار با حمله به تمامیت فیزیکی خود روبرو است، بلکه باید با مشکلات روانی ناشی از آن نیز دست و پنجه نرم کند. برای جلوگیری از این حمله به زنانگی او و حفظ شانس بارداری، مداخلاتی با صدمه کمتر مانند میومکتومی توسعه یافته‌اند. این عملیات، که تنها شامل از بین بردن فیبروم است به ۳۰ تا ۵۰ درصد از زنانی که می‌خواهند باردار شوند کمک می‌کند اگر چه احتمال بارداری با فیبروم‌های متعدد کاهش می‌یابد زیرا میومکتومی هم ممکن است اثرات مخربی بر روی رحم داشته باشد. آمبولیزاسیون شریان ممکن است عواقب بد کمتری بر شانس بارداری زنان بعد از عمل جراحی داشته باشد. در هر حال، حتی برای زنانی که هیچ تمایل یا احتیاجی به بارداری ندارند، حذف این ارگان نمادین باروری می‌تواند یک چالش دردناک باشد.

 از آن جایی که نباید هیچ وقت تند قضاوت کرد، هیسترکتومی وقتی که می‌تواند علایم دردناک را تسکین دهد دارای عواقب مثبت نیز هست. بررسی‌های اسکاتلندی مقایسه نتایج هیسترکتومی و میومکتومی با اندوسکوپی نشان داده است که بعد از این هر دو نوع مداخله، زنان کم‌تر دچار افسردگی و اضطراب بعد از عمل بوده‌اند. ولی پس از یک سال، بدون در نظر گرفتن نوع عمل جراحی هیسترکتومی یا میومکتومی، مشکلات روانی و جنسی مشابه بوده‌اند.

 

یکی از عوارضی که می‌تواند پس از هیسترکتومی رخ دهد پرولاپس یعنی نزول ارگان‌ها است. وقتی که رحم برداشته می‌شود، ارگان‌های دیگر مانند روده‌ها و مثانه می‌توانند سقوط کنند و باعث مشکلات یبوست، بی‌اختیاری در کنترل مثانه و درد هنگام اینترکورس جنسی شود. عارضه دیگر، یائسگی است. هنگامی که تخمدان‌ها با هیسترکتومی برداشته می‌شوند، مقدار هورمون در خون به طور ناگهانی کاهش می‌یابد و نشانه‌های یائسگی پس از آن احساس می‌شوند.

حتی اگر تخمدان‌ها برداشته نشوند، برخی از زنان ممکن است یائسگی را به دلیل عمل جراحی تجربه کنند. در این موارد، یائسگی با کاهش میزان جریان خون به تخمدان‌ها ایجاد می‌شود.

 برای برخی از زنان، واقعیت از دست دادن رحم خود، یک واقعه بسیار غم انگیز و ناراحت کننده است. تصویر آن‌ها از  خود به عنوان یک زن بعد از این عمل می‌تواند مختل شود. برخی از زنان احساس افسردگی را تجربه می‌کنند و به ویژه‌ کسانی که هنوز به باردار شدن امید داشتند، باید دوره عزاداری را طی کنند. احساسات بعد از هیسترکتومی نیز می‌توانند علل فیزیولوژیک داشته باشند. تحریک پذیری، گریه، و بی‌خوابی می‌تواند با برداشتن تخمدان‌ها و سقوط سطح هورمونی ایجاد شود.

لازم به ذکر است که برخی از زنان ممکن است هیسترکتومی را به عنوان یک رویداد مثبت تجربه کنند زیرا احساس می‌کنند که منافع آن برای آن‌ها مهم‌تر از عوارض ناشی از این جراحی بوده است.

 و اما، عوارض طولانی مدت هیسترکتومی که من به عنوان یک استوپات، در درمان بیماران خود با آن‌ها مواجه بوده‌ام، دردهای مربوط به سیستم حرکتی و ماهیچه‌ای بدن به علت از بین بردن بلانس لگن و مشکلات مکانیکی که عدم وجود رحم ایجاد می‌کند بوده است. معمولن زنانی که هیسترکتومی را تجربه کرده‌اند بعد از چندین سال با درد زانو، کمر و گردن دست و پنجه نرم می‌کنند در حالی که هیچ علت دیگری نمی‌تواند این دردها را توضیح دهد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,