Saturday, 18 July 2015
22 September 2020
سیزدهم اسفند- سوم مارس

«تقویم تاریخ سیزدهم اسفند»

2012 March 03

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1875 میلادی- برای نخستین بار در تاریخ ورزش، در مونترآل کانادا «هاکی روی یخ» (Ice Hockey) به صورت یک ورزش سازمان دادهی شد، به اجرا درآمد. هاکی روی یخ از سال 1920 بر بازی‌های المپیک (زمستانی) اضافه شده و هم اکنون 69 کشور دارای تیم‌های این ورزش هستند. تاریخ ورزش از «آرتور هاکی» (Arthur Hockey) به عنوان تنظیم کننده بازی هاکی یاد کرده که عنوان این بازی از نام او گرفته شده است. وی در قرن هفدهم می‌زیست و گفته شده در سال 1614 اصلاحات خود را درباره بازی قدیمی هاکی (چوگان) منتشر کرد.

1918 میلادی- قرارداد صلح «برست لیتوفسک» (Brest-Litovsk) بین آلمان و شوروی در جریان جنگ جهانی اول امضا شد که چند ماه بعد توسط کشورهای امضاکننده عضو قدرت‌های مرکزی و نخست توسط امپراطوری آلمان به تدریج شکسته شد.

به موجب این قرارداد، روسیه علاوه بر لهستان و فنلاند، ایالات ساحلی بالتیک و روسیه سفید و اوکراین را هم تسلیم آلمانی‏ها و از متصرفات خود در بالکان به نفع اتریش صرف‌نظر کرد. روس‏ها هم‏چنین متعهد شدند نیروهای خود را از ایران خارج و قسمتی از متصرفات خود در قفقاز را به ترک‏های عثمانی واگذار کنند. نیروهای آلمان و اتریش به نیروهای متحد در جبهه غرب و بالکان و ایتالیا پیوستند.

پس از استقرار حکومت بلشویکی در روسیه، مذاکرات صلح بین حکومت جدید روسیه و آلمان و اتریش آغاز شد. دور اول مذاکرات در دسامبر سال 1917 به نتیجه نرسید. با تهاجم تازه آلمان در  فوریه 1918 و پیش‌روی سریع نیروهای آنان در شوروی، لنین اعضای کمیته مرکزی حزب بلشویک را به تشکیل یک جلسه اضطراری دعوت کرد و این بار خواستار قبول پیشنهاد خود برای صلح شد و در چنین روزی قرار داد صلح به امضا رسید.

2005 میلادی- «استیو فاست» (Steve Fossett)، ماجراجوی آمریکایی، موفق شد به تنهایی رکورد طولانی پرواز به دور دنیا بدون سوخت‌گیری را به نام خود ثبت کند. با وجود نگرانی‌هایی که درباره کاهش احتمالی سوخت هواپیمای جتش وجود داشت در بازگشت به آمریکا رکورد اولین پرواز یک نفره بدون توقف به دور دنیا را به ثبت رساند.

او  ماجراجوی 63 ساله و دارنده رکوردهای بی‌شمار در هوانوردی و دریانوردی بود که در سپتامبر 2007 پس از پروازی انفرادی در نوادا مفقود شد.

       ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1847 میلادی- «الکساندر گراهام بل» مخترع تلفن در اسکاتلند به دنیا آمد. مخترع، مبتکر و دانش‌مندی بود که اختراعات زیادی داشت اما شهرتش بیش‌تر به خاطر اختراع تلفن و فلز یاب است.

1857 میلادی- انگلستان و فرانسه به چین اعلان جنگ دادند و جنگ دوم تریاک آغاز شد که تا سال 1860 ادامه یافت و به شکست نظامی چین انجامید. در جریان این جنگ، قدرت‌های جهانی دیگر به انگلستان و فرانسه پیوسته بودند. طبق قراردادهای پایانی این جنگ، دولت وقت چین که از توان نظامی کافی برخوردار نبود قبول کرد که تجارت تریاک انگلستان با چین قانونی شود.

1878 میلادی- قرار‌داد پایان جنگ روسیه و عثمانی معروف به پیمان «سن استفانو» (San Stefano) میان دو دولت امضا شد.

1923 میلادی- اولین شماره مجله تایم، مجله خبری بنیان‌ گذاشته توسط «بریتون هدن»  (Briton Hadden)و «هنری لوس»  (Henry R. Luce)، منتشر شد. در حال حاضر «ریچارد استنگل» (Richard Stengel) سردبیری  این هفته‌نامه‌ی آمریکایی را بر عهده دارد.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

بی‌بی‌سی

نیویورک تایمز

Iranian history

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,