Saturday, 18 July 2015
20 January 2021
بررسی بیماری افسردگی به بهانه خودکشی دروازه‌بان ملی‌پوش آلمان

«استرس راهی به سوی ابتلا به افسردگی»

2009 December 27

خودکشی «روبرت انکه»، دروازه‌بان ملی‌پوش آلمان، در پی ابتلا به افسردگی باعث شد این بیماری بار دیگر نشان دهد تا چه حد توان بالایی برای پایان بخشی به زندگی انسان‌ها دارد؛ بیماری که هم‌اینک گریبانگیر ۱۲۰ میلیون انسان شده است.

رخ دادن یک حادثه‌، از دست دادن فردی محبوب یا یک شکست عاطفی هر کدام می‌تواند به تنهایی عاملی کافی برای افسرده شدن به شمار بیاید. افسردگی بیماری است که شاید توجه چندانی را به خود جلب نکند، اما می‌تواند چنان آرام آرام در جسم و روح فرد مبتلا نفوذ کند که در نهایت وی را از پا بیندازد.

به گفته‌ی دکتر فرانچسکا رگن، در بسیاری اوقات بیماری افسردگی مورد اعتنا قرار نمی‌گیرد. این روانشناس آلمانی می‌گوید: «افسردگی بیماری سختی است که اغلب دست‌کم گرفته می‌شود، زیرا این تصور وجود دارد که افسرده شدن تنها یک ناراحتی موقت و ساده است. در حالی‌که این بیماری متأسفانه می‌تواند کشنده باشد.»

علت اصلی شمار زیادی از خودکشی‌ها، بنا بر یافته‌های پزشکی، افسردگی‌های شدیدی هستند که یا نادیده گرفته شده‌اند یا اینکه نسبت به درمان به موقع آن ها بی‌توجهی شده است. در این میان اما نکته‌ی مهم این است که فرد مبتلا خود به دنبال یافتن راهی برای برون‌رفت از افسردگی باشد، زیرا به اعتقاد پزشکان، همواره شانس این که او دوباره سلامتی خود را به دست آورد، بسیار بسیار بالاست. هر چند روند درمان از یک فرد به فرد دیگر تفاوت می‌کند، اما با این حال در نهایت می‌توان از دام افسردگی رها شد.

16367913

در مواردی که شخصی دچار افسردگی مزمن است، استفاده از داروهای ضد افسردگی به همراه جلسات مشاوره تجویز می‌شوند و چنان چه میزان افسردگی چندان شدید نباشد، غالبن به بیماران توصیه می‌شود تا همراه با مصرف داروهای ضعیف ضد افسردگی، صبر پیشه کنند، زیرا بر اثر تجربه مشاهده شده است که پس از گذشت چند هفته اثرات افسردگی از بین می‌روند.
درگذشت روبرت انکه بسیاری از هواداران او را شوکه کرد در آلمان حدود چهار میلیون نفر از افسردگی رنج می‌برند، اما با این حال شمار مبتلایان به این بیماری نسبت به سال‌های دهه‌ی هشتاد میلادی به نصف کاهش یافته است که دلیل اصلی آن را مشارکت خود مبتلایان برای رهایی از افسردگی می‌دانند. درگذشت روبرت انکه، ملی‌پوش تیم فوتبال آلمان، در پی افسردگی و خبرهایی از این دست نیز چندان در تلاش بیش تر بیماریان برای بهبود بی‌تأثیر نیستند.

براساس تخمین سازمان بهداشت جهانی، انتظار می‌رود که از سال ۲۰۲۰ میلادی افسردگی پس از عارضه‌ی قلبی دومین بیماری مهم در سراسر جهان باشد. با این همه، بحث بر سر این که آیا تا آن زمان بیماری افسردگی بیشتر در میان مردم دیده خواهد شد یا تنها اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد‌، هم چنان در جریان است.

به گفته‌ی برنهارد پالموفسکی، افزایش روزمره میزان استرس در زندگی انسان‌ها خود عامل مهمی برای مبتلا شدن به بیماری افسردگی به شمار می‌آید؛ نکته‌ای که چندان به نظر نمی‌رسد تا سال ۲۰۲۰ تغییری در آن حاصل شود.
منبع: دوویچه ووله

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,