Saturday, 18 July 2015
29 October 2020
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«خانه‌ای در کنار ساحل»

2012 March 02

شهره شعشعانی/ رادیو کوچه

 «ناتالیا گینزبورگ» (Natalia Ginzburg) نویسنده ایتالیایی در 14 جولای 1916 در پالرمو به دنیا آمد. موضوع داستان‌های او عمومن در‌باره روابط خانوادگی، سیاست و فلسفه است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ناتالیا با نام فامیل «لوی» (Levi) در خانواده‌ای فرهنگی و یهودی مذهب به دنیا آمد. پدرش پژوهش‌گر و بافت‌شناس صاحب نام دانش‌گاه «تورین» بود و به اتفاق همسر روشن‌فکرش فرزندان خود را بی‌مذهب Atheist بار آوردند. ناتالیا با عقاید ضد‌فاشیستی‌ پرورش یافت و خیلی زود از هفده سالگی با نفوذی که والدینش در محافل فرهنگی داشتند شروع به انتشار داستان‌ در مجلات ادبی ‌کرد. ناتالیا پس از ازدواج با «لئونه گینزبورگ» (Leone Ginzburg) نویسنده، ناشر و روزنامه‌نگار مبارز ایتالیایی در سال 1938 نام فامیل همسرش را برای خود برگزید. او که همواره نقشه مبارزه با حکومت فاشیست‌ها را در سر می‌پروراند، مخفیانه هم‌راه شوهرش به رم رفت و در آن‌جا اقدام به نشر روزنامه‌ای ضد‌فاشیستی کردند. لئون اما پس از مدتی دستگیر شد و با تحمل زندان و تبعید و شکنجه سرانجام در سال 1944 درگذشت.

نخستین رمان گینزبورگ با نام مستعار «آلساندرا تومیم‌پارته» (Alessandra Tomimparte) در 1942 در اوج قدرت فاشیسم و ضدیت با یهودیان در ایتالیا به چاپ رسید. دومین رمان او در 1947 منتشر شد.

تجربه او و شوهرش در دوران جنگ، دریافتش را به عنوان یک یهودی تغییر داد تا آن‌جا که بعدها به مذهب کاتولیک رو آورد و موجب رنجش اطرافیانش شد. ناتالیا می‌گفت مسیح خود یک یهودی بود که مورد آزار و اذیت متعصبان قرار گرفت.

پس از جنگ ناتالیا گینزبورگ در 1950 با «گابریله بالدینی» (Gabriele Baldini) پژوهش‌گر ادبیات انگلیسی زبان ازدواج کرد.

در 1950 پس از ازدواج دوم و نقل مکان به رم، پربارترین دوره ادبی حرفه‌ای گینزبورگ آغاز شد و طی بیست سال بعدی مهم‌ترین آثاری را که شهرتش مدیون آن‌هاست منتشر کرد. ناتالیا گینزبورگ در این آثار عمیقن با زندگی اجتماعی و فرهنگی شهری و آدم‌‌های آن درگیر است.

گینزبورگ در 1964 نقش «مریم مجدلیه» را در فیلم جنجال‌برانگیز «انجیل به روایت متی»  (The  Gospel according to St. Matthew) ساخته‌ی «پیر پائولو پازولینی» (Pier Paolo Pasolini) بازی کرد.

ناتالیا گینزبورگ در زندگی‌اش هیچ‌گاه دست از سیاست و فعالیت اجتماعی نکشید. مانند همه‌ی روشن‌فکران ضد‌فاشیست زمانی سخت وابسته به حزب کمونیست بود، اما در 1983 به عنوان نماینده مستقل در انتخابات شرکت کرد و به مجلس نمایندگان ایتالیا راه یافت. گینزبورگ در 7 اکتبر 1991 در رم چشم از جهان فرو بست.

ناتالیا گینزبورگ برای داستان‌های کوتاه، رمان‌ها و رساله‌هایش جایزه‌های «استراگا»  (Straga) و «باگوتا» (Bagutta) را از آن خود کرد. بیش‌تر آثار گینزبورگ به انگلیسی ترجمه و در آمریکا و انگلستان به چاپ رسیده است.

داستان «خانه‌ای در کنار ساحل» توسط «فریده مهدوی دامغانی» به فارسی ترجمه شده است.

موسیقی متن:

Johann Sebastian Bach: Aria, variation BWV 988

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,