Saturday, 18 July 2015
18 September 2020
کتاب‌خانه‌ی کوچک من

«حتا کلاغ قصه‌ها نیامد»

2012 March 05

نهال نوریان / رادیوکوچه

«آن روز عصر، وسط آن‌همه نیروهای امنیتی، توی خیابان انقلاب چیزی را جا گذاشتم که دیگر نمی‌توانم پس بگیرم، نه از خیابان انقلاب، نه از هیچ خیابان دیگر…»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

فصل ششم کتاب، در صفحه‌ی سی‌وشش را با این جمله آغاز می‌کنیم و پیش و پس این جمله، روایتی منظوم را از شرح ماجرای حسنک می‌خوانیم که از زاویه‌ی دید شاعر بیان می‌شود.

در ادبیات گذشته‌ی ما، سرودن منظومه در چنین ساختاری به‌منظور قصه‌گویی و روایت‌گری، سابقه داشته است، ولی در میان شاعران معاصر، شعرهایی از «سیاوش کسرایی»، «فروغ فرخ‌زاد» و «احمد شاملو» را سراغ داریم که در همین قالب سروده شده و توانسته‌اند با خواننده‌ی خود ارتباط بگیرند. از این میانه شاید «پریا»ی احمد شاملو نمونه‌ی بی‌مانندی باشد که بی‌تردید به گوش بسیاری رسیده‌است.

شاید ویژگی این سبک نوشتاری، نظم آوایی آن است، این نظم که شعر بلند «حسنک» هم از آن بهره دارد و گاهی در سطرهای هم‌طراز و گاهی هم در سطرهایی شبیه شعر نیمایی به کار می‌رود، با وزن عروضی متفاوت است و پیشینه‌اش به سال‌ها پیش برمی‌گردد. وزنی که در این‌گونه به چشم می‌خورد، وزن هجایی و شنیداری است که در منظومه‌های عامیانه و فولکلور ایرانی بسیار به گوش آشناست. شاعران نوپرداز ما از آن سود جسته‌اند و بنا بر خاصیت آهنگین آن و تاثیرگذاری روایت در این قالب خاص، آن را برای پیش کشیدن پاره‌ای مسایل مناسب یافته‌اند.

اکنون ما منظومه‌ی «حسنک» را پیش رو داریم که از همین قالب، برای باز گویی ماجرایی دیگرگونه سود برده‌است، ماجرایی که اغلب دوست نداریم در مورد آن سخن بگوییم و اگر هم چنین کنیم، به نیکی نخواهد بود. یکی از مشخصه‌های گسترش دنیای مجازی و نشرهای الکترونیکی، گسترش و ظهور ادبیات و زیست حاشیه‌نشین‌های فرهنگی و اجتماعی است. در فضای اینترنت، مجالی فراهم می‌شود تا هرکس بتواند خودِ واقعی‌اش را بدون نقاب‌های مرسوم و حساب‌گری‌های جامعه‌ای چون ایران نشان دهد. اگرچه پیام فِیلی هراسی از بودن و چگونگی بودن خود ندارد و انعکاس آن را می‌توان در آثار متفاوت او دید، ولی باید پذیرفت که در جستار کنونی تاریخ ما، مانند دیگران نبودن، غیرخودی بودن است و باید برای حفظ تفاوت‌ها در چنین اجتماعی، بهای زیادی پرداخت.

«حسنک یادت میاد شهریور

تو خیابون وسط ظهر غریب

چقده به تشنگی خندیدیم؟

یادته تو خیابونای گیج و دربه‌در

سر چارراه

           وسط کوی و گذر

چقد از گم نشدن ترسیدیم؟

ولی…

اما…

یه جا انگاری یه چیزی جا موند

یکی رو ستاره‌ها جا خوش کرد

یکی تو خیابونا تنها موند

حسنک بهم بگو

چجوری از اون خیابونا خودمو پس بگیرم؟»

منظومه‌ی «حسنک» در فاصله‌ی اردیبهشت تا تیرماه 1388، توسط پیام فِیلی سروده شده‌است و چاپ نخست آن، در زمستان 1390 در حالی توسط نشر «گیلگمشیان» به دست خواننده‌ی خود رسیده‌است که نقاشی‌های «امیدرضا سرشار» را نیز در بر‌گرفته است.

اگرچه پیام فیلی پیش از هرچیز خود را شاعر می‌داند و نخستین کتاب او، مجموعه‌ی شعری با نام «سکوی آفتاب» نام دارد که در سال 1384 توسط نشر «آرویچ» به چاپ رسیده‌است، ولی پیش از مجموعه‌ی «حسنک»، فیلی با «من سبز می‌شوم… میوه می‌دهم، انجیر» چاپ‌شده به سال 1389 توسط نشر «گردون» و «برج‌ها و برکه‌ها» در سال 2006، در عرصه‌ی رمان دست به قلم برده‌است. اگرچه این رمان‌ها به‌ویژه «من سبز می‌شوم…» مایه‌هایی از شاعرانگی را با خود دارند، ولی اگر به عنوان‌های کتاب‌های چاپ‌نشده‌ی فِیلی نگاهی بیندازیم، شاید او را بتوان شاعرتر نامید، آن‌طور که خود دوست‌تر می‌دارد.

مجموعه‌ای که به «گم‌نامی حسنک» تقدیم شده‌است، می‌تواند به گم‌نامی و بی‌پناهی هزاران انسانی تقدیم شود که چون او بوده‌اند و لبخند را چنان فتح کردند که هیچ‌کس گویی تا آن زمان نخندیده بود.

فایل پی‌دی‌اف کتاب را از این‌جا دانلود کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,