Saturday, 18 July 2015
20 September 2020

«خبرهای چهارم مارس ۲۰۱۲»

2012 March 04

علارغم عدم حضور برخی مراجع تقلید شیعه در انتخابات،

«سیدمحمد خاتمی باید در انتخابات شرکت می‌کرد»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

یکی از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی، روز شنبه، 3 مارس، در واکنش به انتقاداتی مبنی بر حضور سیدمحمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران، در انتخابات تاکید کرد که وی باید شرکت می‌کرد چون جریان اصلاحات در چارچوب نظام است.

به گزارش مهر، الهه راستگو نماینده اصلاح‌طلب ادوار مجلس، در مصاحبه‌ای تصریح کرد: «خاتمی باید در انتخابات شرکت می‌کرد تا به اپوزیسیون خارج‌نشین اعلام کند جریان اصلاحات در چارچوب نظام جمهوری اسلامی به فعالیت سیاسی ادامه می‌دهد.‌»

وی در ادامه اظهار داشت: «خاتمی با شرکت در انتخابات اپوزیسیون خارج‌نشین را برای همیشه نا‌امید کرد و ثابت کرد که جریان اصلاحات هنوز زنده است و در چارچوب قانون فعالیت می‌کند.»

خانم راستگو عدم حضور یک جریان سیاسی در انتخابات را به معنای مرگ آن جریان دانسته است.

روز گذشته محمد خاتمی علارغم تحریم انتخابات در پی بی‌پاسخ ماندن شروط وی برای شرکت در انتخابات از سوی جمهوری اسلامی، در حوزه انتخابیه دماوند رای خود را به صندوق انداخت.

از سویی دیگر بر اساس برخی گزارش‌ها در رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، گروهی از مراجع تقلید از شرکت در انتخابات مجلس نهم خودداری کرده‌اند.

این گزارش‌ها از عدم حضور مراجعی چون حسین وحید‌خراسانی، سید‌موسی شبیری‌زنجانی، سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی، شیخ یوسف صانعی، سید‌محمد صادق روحانی، سید‌صادق شیرازی، سید‌علی‌محمد دستغیب شیرازی و شیخ‌اسداله بیات‌زنجانی، خبر داده‌اند.

………………………………………

پس از پایان شمارش آرای انتخابات مجلس،

«حدادعادل در تهران اول شد، مطهری هشتم»

خبر / رادیو کوچه

بعدازظهر شنبه، 3 مارس، رییس ستاد انتخابات جمهوری اسلامی، اسامی 10 نفر اول تهران در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، را با تعداد آرا اعلام کرده است.

به گزارش مهر، سید‌صولت مرتضوی رییس ستاد انتخابات بعدازظهر امروز آخرین نتایج رسمی شمارش آرا در حوزه انتخابیه تهران بزرگ را تا این لحظه اعلام کرد.

به گفته مرتضوی، در 1956 شعبه اخذ رای شمارش شده، 878465 رای ماخوذه وجود داشته که از این تعداد 798871 رای ماخوذه صحیح بوده است.

مرتضوی خاطر نشان کرد: «بنابراین این آرا، به ترتیب 10 نفر از آقایان حائز اکثریت شده‌اند که نظر به این‌که امکان دارد در ادامه شمارش ردیف‌ها جابه‌جا شوند، به ده نفر نخست اشاره می‌کنم و مابقی را در اختیار همه رسانه‌ها قرار می‌دهیم.»

این تعداد آرا که تا لحظه تنظیم خبر شمارش آن به پایان نرسیده است حکایت از اول بودن غلامعلی حداد‌عادل با‌ 405053 رای دارد. در ادامه سیدمحمدحسن ابوترابی فرد با  245806، سید‌علیرضا مرندی‌ 240123، مرتضی آقاتهرانی با‌ 238081، مسعود میرکاظمی‌ با 197247، بیژن نوباوه با 162746، احمد توکلی با 159247، علی مطهری با 153212، روح‌اله حسینیان با 145347 و علی‌اصغر زارعی با 140212 رای در رتبه‌های دوم تا دهم حوزه انتخابیه تهران قرار دارند.

لازم به اشاره است بیش‌تر نمایندگانی که در حوزه انتخابیه تهران بیش‌ترین رای را کسب کرده از جبهه متحد اصول‌گرایان هستند.

گفتنی است با توجه به این‌که حدنصاب رای یک کاندیدا برای ورود به مجلس اخذ یک چهارم آرا‌ ماخوذه است، درحال حاضر از 60 نفر اسامی اعلام شده در تهران از سوی ستاد انتخابات کشور تنها 4 کاندیدا در دور اول به مجلس راه پیدا خواهند کرد.

اگر تناسب آرا‌ تا پایان شمارش تمامی صندوق‌ها به همین روال باشد این افراد در دور اول به مجلس راه یافته و ما بقی کاندیداها به دور دوم که در اردی‌بهشت ماه برگزار می‌شود راه خواهند یافت.

 ………………………………………

با حضور ناظران بین‌المللی،

«آغاز رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری روسیه»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز یک‌شنبه، 4 مارس، انتخابات ریاست جمهوری روسیه آغاز شده است. این در حالی است که تاکنون تنش‌ها در این کشور از زمان انتخابات پارلمانی ادامه دارد. معترضان می‌گویند که در آن انتخابات از سوی حزب حاکم تقلب صورت گرفته است.

به گزارش رسانه‌های خارجی، در این انتخابات ولادیمیر پوتین برای سومین بار به دنبال ورود به کاخ ریاست جمهوری است.

آقای پوتین چهار سال گذشته نخست وزیر روسیه بود.

قانون اساسی روسیه اجازه نمی‌دهد رییس جمهوری بعد از دو دوره بلافاصله برای بار سوم نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود.

ولادیمیر پوتین در این انتخابات با چهار نفر رقابت می‌کند که پیش‌تر در دوره‌های پیشین با سه نفر از آن‌ها رقابت کرده است.

حوزه های اخذرای از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب بر اساس ساعت محلی هر منطقه باز خواهند بود. آخرین حوزه‌های رای در کالینگراد غربی یک‌شنبه ساعت ۵ بعداز ظهر به وقت گرینویچ بسته می‌شوند.

براساس گزارش رسانه‌های روسیه وزارت کشور ۶۰۰۰ پلیس را از مناطق مختلف به مسکو منتقل کرده است.

رقیب اصلی آقای پوتین گنادی ژیاگانوف است که برای چهارمین بار نامزد ریاست جمهوری می‌شود.

سایر نامزدها ولادیمیر ژیرینوفسکی ملی‌گرای افراطی، میخاییل پروخوروف یک از ثروت‌مندان روسیه که مستقلن نامزد شده و سرگئی میرونوف، سخن‌گوی سابق مجلس علیای روسیه از چپ میانه هستند.

اگر آقای پوتین نتواند بیش از ۵۰ درصد آراء را در دور اول به دست بیاورد، دور دوم باید با نزدیک‌ترین نامزد رقابت کند.

با این همه هیج نامزدی مخالفان لیبرالی را که اخیرن در اعتراض به انتخابات پارلمان به خیابان‌ها آمده بودند نمایندگی نمی‌کند.

جنبش موسوم به روبان سفید در تظاهرات اخیر بیش از پنجاه هزار نفر را در مسکو و شهرهای دیگر به خود جذب کرد. این اعتراضات پس از آن آغاز شدکه گزارش‌هایی از تقلب گسترده در انتخابات دوما، پارلمان روسیه مطرح شد. با این همه به همین تعداد نیز در تظاهرات حامی ولادیمیر پوتین و حامی کمونیست‌ها شرکت داشتند.

جواب آقای پوتین به این اعتراضات این بوده که در تمام ۹۰ هزار حوزه اخذ رای در کشور دوربین‌های اینترنتی نصب خواهد کرد، با این همه منتقدان نسبت به موثر بودن این کار ابراز تردید کرده‌اند.

در گزارشی از سازمان امنیت و هم‌کاری اروپا آمده: «دوربین‌ها نمی‌توانند جزییات روند رای‌گیری را به ویژه در زمان شمارش آرا‌ ضبط کنند.»

هیتی مشترک از سازمان امنیت و هم‌کاری اروپا و مجمع پارلمانی شورای اروپا با ۲۵۰ هزار ناظر بر این انتخابات نظارت می‌کند.

در همین حال هزاران نفر از مردم روسیه نیز داوطلبانه دوره‌های آموزشی نظارت بر انتخابات دیده‌اند و در این کار مشارکت می‌کنند.

………………………………………

انتخابات جمهوری‌خواهان برای ریاست جمهوری،

«پیروزی رامنی در انتخابات درون‌حزبی آمریکا در واشینگتن»

خبر / رادیو کوچه

میت رامنی، فرمان‌دار سابق ایالت ماساچوست، روز شنبه، 3 مارس، پس از شمارش آرا در ایالت واشینگتن، که به منظور انتخابات مقدمانی حزب جمهوری‌خواه برای ریاست جمهوری آمریکا است توانست بیش‌ترین رای را به خود اختصاص دهد.

به گزارش الجزیره، شمارش آرا که هم‌چنان ادامه دارد، نشان‌گر رقابت ریک سنتروم و ران پال برای جای‌گاه دومی است. نیوت گینگریچ نیز در مکان سوم قرار دارد.

این پیروزی میت رامنی در حالی صورت گرفته که ابتدای هفته گذشته توانسته بود در دو ایالت آریزونا و میشیگان رقیب خود سنتروم را شکست دهد. وی هم‌چنین در ماه فوریه در ایالت مین نیز به برتری دست یافته بود.

درحالی که تاکنون نزدیک به پنجاه درصد از آرای واشینگتن شمارش شده، 37 درصد آرا به نفع رامنی بوده در حالی که سنتروم و پال هر کدام 24 درصد را به خود اختصاص داده‌اند. گینگریچ نیز تنها 11 درصد کسب کرده است.

پس از این انتخابات و مشخص شدن نفر برنده از حزب جمهوری‌خواه، نماینده این حزب باید با باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا رقابت کند.

………………………………………

هم‌زمان با تلاش برای امدادرسانی به منطقه باب‌عمرو،

«افزایش کمک‌های نظامی جمهوری اسلامی به سوریه»

خبر / رادیو کوچه

برای سومین روز پیاپی، صلیب سرخ اعلام کرده است که امدادرسانان این سازمان در شهر حمص سوریه به دنبال اعزام دوباره کاروان حامل کمک‌های مورد نیاز افرادی است که در منطقه باب‌عمرو گرفتار شده‌اند.

یک سخن‌گوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، گفته است که مذاکرات با مقامات رسمی سوریه روز یک‌شنبه، چهارم مارس، از سر گرفته شده است.

پیش از این سوریه به صلیب سرخ اجازه داده بود کاروان امدادرسانی این سازمان به منطقه باب‌عمرو برود.

این کاروان شامل هفت کامیون کمک‌ها و تدارکات موردنیاز آسیب‌دیدگان در منطقه، روز جمعه، دوم مارس، راهی باب‌عمرو بود، ولی در شهر حمص متوقف شد.

مقامات سوری روز شنبه، سوم مارس، اعلام کردند که شرایط در باب‌عمرو بسیار خطرناک است.

آن‌ها گفتند که در حال پاک‌سازی منطقه از تله‌های انفجاری هستند.

در همین حال روزنامه واشنگتن پست گزارش داده جمهوری اسلامی حمایت نظامی و اطلاعاتی خود از نیروهای سوریه را هم‌زمان با سرکوب‌ها در این کشور افزایش داده است.

این روزنامه به نقل از سه مقام آمریکایی که به گزارش‌های اطلاعاتی منطقه دست‌رسی دارند، بدون ذکر نام آن‌ها، آورده تهران میزان ارسال تسلیحات را در حالی افزایش داده که بشار اسد تلاش می‌کند مخلالفان خود را سرکوب کند.

بر اساس این منبع گزارش‌هایی که با یافته‌های سرویس های اطلاعاتی آمریکا هم‌خوانی دارد حاکی از آن است یکی از ماموران جمهوری اسلامی اخیرن در عملیات مشترک با نیروهای امنیتی سوریه در این کشور زخمی شده است.

همین گزارش می‌افزاید مقامات امنیتی جمهوری اسلامی برای انتقال این کمک‌ها خود به دمشق سفر کرده‌اند.

جمهوری اسلامی همواره رابطه نزدیکی با سوریه داشته است اما اخیرن سخن‌گوی وزارت خارجه این کشور در پاسخ به اتهامات مطرح شده علیه تهران گفت ایران به سوریه سلاح نمی‌دهد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,