Saturday, 18 July 2015
20 September 2020
پانزدهم اسفند- پنجم مارس

«تقویم تاریخ پانزدهم اسفند»

2012 March 05

رادیو کوچه

1827میلادی- «الکساندر ولتا» (Alessandro Volta) در چنین روزی درگذشت. وی که تا هفت سالگی، کودکی عقب مانده می‏نمود تحصیلات خود را ادامه داد و به مباحث برق علاقه‏مند شد. الکساندر ولتا هم‏زمان با تدریس در یکی از دانش‌گاه‌های ایتالیا در رشته فیزیک، به مطالعه و تحقیق نیز پرداخت و موفق شد دست‌گاه اندازه‏گیری مقدار برق یا «الکترومتر»، وسیله‏ای برای ذخیره کردن الکتریسیته و نیز دستگاه «الکتروفور» برای تولید الکتریسیته ساکن را بسازد. ولتا در سال 1800میلادی دو عنصر سدیم و پتاسیم را با استفاده از جریان الکتریسیته برای تجزیه یک محلول کشف کرد که این روش، «الکترولیز» یاعمل «تجزیه مواد شیمیایى با برق» نامیده شد. وی هم‏چنین در سال 1808میلادی، برای اولین بار صاعقه تولید شده از الکتریسیته را به وسیله کربن به وجود آورد. ولتا مدتی بعد، «پیل الکتریکی» را اختراع کرد که به نام خودش،«پیل ولتا» نامیده شد. با استفاده از پیل ولتا، شیمی‏دان‏ها و دانش‌مندان توانستند در مدت زمان کوتاهی، آب را به دو عنصر اکسیژن و هیدروژن تجزیه کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1908میلادی- «رکس هاریسون» (Rex Harrison) بازی‌گر سینما و تاتر انگلیسی و برنده یک جایزه «اسکار» و دو جایزه «تونی» در این روز به دنیا آمد. وی در کودکی بر اثر بیماری سرخک بیش‌تر دید چشم چپ خود را از دست داد، رکس در  دانش‌کده «لیورپول» آموزش دیده بود و نخستین بار در ۱۹۲۴ روی صحنه رفت.

هاریسون شش بار ازدواج کرد. وی پس از بازنشستگی از سینما در دهه ۱۹۷۰، تا زمان مرگش درتاتر برادوی بازی‌گری می‌کرد. هاریسون در فیلم‌های بسیار خوب هالیوود مانند «کلوپاترا» با بازی‌گرانی مانند «الیزابت تیلور» هم بازی بوده‌است.

1946میلادی- عبارت «پرده آهنین» اولین بار در یک سخن‌رانی در کالج «وست‌مینستر» (College Westminster) توسط «وینستون چرچیل» (Winston Churchill) استفاده شد.

این اصطلاح کنایه‌ای است از یک حصار نظامی و امنیتی که شوروی و کشورهای کمونیست اروپای شرقی بعد از جنگ جهانی، در دوران «جنگ سرد» به دور خود کشیده بودند و رابطه‌ی کشورهای خود را با جهان غرب به‌طور کلی بریده و جلوی نفوذ اخبار و اطلاعات و رفت‌وآمد آزادانه به آن کشورها را گرفته بودند.

1966میلادی: هواپیمای جت مسافربری مدل 707 آمریکایی، بعد از 25 دقیقه برخاستن از باند فرودگاه با کوه آتشفشان «فوجی ژاپن» برخورد که منجر به سقوط و کشته شدن 124 نفر شد.

این سومین هواپیما بود که در مدت حدود یک ماه در این منطقه سقوط می‌کرد. در اوایل ماه فوریه، یک بوینگ 727 ژاپنی در خلیج‌توکیو، و کم‌تر از 24 ساعت قبل از آن هواپیمای خط هوایی کانادا در توکیو سقوط کرد که کشته شدن حدود 200 نفر را به هم‌راه داشتند.

      ———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

1079 میلادی- تقویم هجری خورشیدی که مورد استفاده ما ایرانیان است، توسط «حکیم عمر خیام نیشابوری» تکمیل شد که به «تقویم جلالی» معروف شده است.

 1304 خورشیدی- زادروز «نورالدین نوری» روزنامه‌نگاری است که بنیان‌گذار بزرگ‌ترین شبکه تهیه خبر و توزیع روزنامه در ایران می‌باشد.

1337 خورشیدی- «دکتر گنجی» استاد جغرافیای دانش‌گاه تهران سازمان هواشناسی را در کشور ایران تاسیس کرد.

یادآور می‌شوم روز 15 اسفند در ایران روز درخت‌کاری نامیده شده، در این روز، نهال انواع درختان، متناسب با شرایط جوی ایران، توزیع و کاشته می‏شود.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

راسخون

The New York times

BBC News

Iranian History

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,