Saturday, 18 July 2015
25 September 2020
دیوان عالی جمهوری اسلامی اعلام کرد:

«نقض حکم اعدام امیر حکمتی، متهم به جاسوسی در ایران»

2012 March 06

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 5 مارس، قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرده است که حکم امیر میرزایی‌حکمتی، شهروند ایرانی‌- آمریکایی که به اتهام جاسوسی برای ایالات متحده به اعدام محکوم شده بود، نقض شده است.

آقای حکمتی ۲۸ ساله، به تازگی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اعدام محکوم شده بود.

مطابق رای دادگاه بدوی، آقای حکمتی به دلیل «هم‌کاری با دولت متخاصم، عضویت در سازمان جاسوسی آمریکا و تلاش برای متهم کردن ایران به تروریسم»، محارب و مفسد فی‌الارض تشخیص داده شده بود.

صدور حکم اعدام برای آقای حکمتی، اعتراض مقام‌های آمریکایی را در پی داشت و این کشور خواستار دست‌رسی کنسولی به این شهروند خود و آزادی «بدون معطلی» او شده بود.

گفتنی است مادر آقای حکمتی که مقیم خارج از ایران است، اخیرن در سفر به این کشور با او دیدار کرده بود.

اکنون دیوان عالی کشور در ایران حکم اعدام آقای حکمتی را نقض کرده و آن را برای رسیدگی بیش‌تر به شعبه دیگری از دادگاه‌های این کشور ارجاع داده است.

امیر حکمتی که اوایل دهه گذشته میلادی برای چند سال عضو سپاه تفنگداران دریایی آمریکا بوده، تابستان گذشته به ایران سفر کرد و به گفته خانواده‌اش چند هفته بعد بازداشت شد.

تلویزیون ایران چند هفته قبل آن‌چه را که «اعتراف» او به تلاش برای جاسوسی می‌خواند، پخش کرد.

این گزارش می گفت که آقای حکمتی اعتراف کرده که قبل از سفر به ایران، به مدت دو ماه در پای‌گاه بگرام متعلق به نیروهای آمریکایی در افغانستان در زمینه‌های اطلاعاتی فعالیت داشت و سپس وارد ایران شده است.

بیشتر بخوانید:

«شهروند آمریکایی را به سرعت آزاد کنید»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,