Saturday, 18 July 2015
19 September 2020
هیت تحریریه نشریه زن‌نگار

«جنبش جهانی زنان»

2012 March 07

به مناسبت بزرگ‌داشت هشتم مارس «روز جهانی زن» هیت تحریریه نشریه «زن نگار» شماره دو این نشریه را منتشر کرده است.  که در آن به نقش زن در جوامع بین‌المللی و دیگر ابعاد آن اشاره کرده است.

مقدمه این نشریه این در پی می‌آید:

خوش‌حالیم که در آستانه‌ هشتم مارس، روز جهانی زن، شماره‌ دوم نشریه «زن‌نگار» را به شما تقدیم می‌کنیم.

در بزرگ‌داشت روز جهانی زن بر آن شدیم تا در این شماره به سراغ دغدغه‌هایی جهانی درباره جنبش زنان برویم و به سوالاتی از این قبیل پاسخ دهیم که آیا مقوله‌ای به نام «زن» می‌تواند نقطه اشتراکی کافی برای راه‌اندازی یک جنبش جهانی باشد؟ آیا «خواهری جهانی» امکان‌پذیر است؟ یا این‌که تفاوت‌های بسیاری مانند طبقه، نژاد، گرایش‌جنسی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و دینی زنان را از یک‌دیگر جدا می‌کند؟

در این شماره نیز با مجموعه‌ای متنوع از ویدیوها و پادکست‌هایی منحصر به فرد به دنبال پاسخ سوال‌هایمان خواهیم رفت. در بخش گزارش‌های رسانه‌ای زن‌نگار شما می‌توانید با مشاهده دو ویدیو کوتاه با تاریخ‌چه طولانی و خستگی‌ناپذیر جنبش زنان مصری و قهرمانانی چون «نوال سعداوی»، که با وجود سال‌ها زندان، تهدید و تبعید برای برابری و حقوق مدنی و خانوادگی مبارزه کرده‌اند، آشنا شوید. هم‌چنین، در مستندی کوتاه در این شماره برای پرداختن به مفهوم انقلاب به سراغ زنان، قشری که معمولن صدایشان در دوران بحران‌هایی چون جنگ یا انقلاب ناشنیده می‌ماند، خواهیم رفت تا این مفهوم را از نگاه آن‌ها ببینیم و به چالش بکشیم.

در بخش پادکست‌های این شماره از نشریه زن‌نگار، روایت‌هایی شفاهی از زنان خستگی‌ناپذیر لیبریا، زیمبابوه و افغانستان را می‌توانید دنبال کنید. در این داستان‌ها از زنان لیبریایی خواهیم شنید که با وجود خستگی‌های جان‌فرسای جنگ جسارت به خرج دادند و با راه‌اندازی جنبش صلح زنان لیبریا، صلح را به کشورشان باز‌گرداندند. یا روایت «بتی مکُنی» را مرور خواهیم کرد که چگونه علارغم کودکی تلخش، با آزار جنسی علیه دختران در زیمبابوه جنگید. هم‌چنین از پس این روایت‌های شفاهی به افغانستان سفر خواهیم کرد تا با «راوا»، گروه فعال حقوق زنان، آشنا شویم.

شماره دوم نشریه زن‌نگار منتظر نظرها و دیدگاه‌های شماست. با حضور فعال و گرم خود در صفحه فیس‌بوک و تویتتر زن‌نگار پیشنهادات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید. هم‌چنین از شما دعوت می‌کنیم تا با پیوستن به لیست ایمیلی زن‌نگار نخستین کسی باشید که جدیدترین مطالب این نشریه را دریافت خواهد کرد.

با سپاس از توجه شما

 نشریه را از این‌جا دانلود کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,