Saturday, 18 July 2015
24 September 2020
هیت اجرایی سازمان‌های جبهه ملی ایران در خارج از کشور،

«خواهان آزادی کلیه زنان سیاسی زندانی هستیم»

2012 March 08

 به مناسبت 8 مارس روز جهانی زن هیت اجرایی سازمان‌های جبهه ملی ایران در خارج از کشور با انتشار بیانیه‌ای ‌ خواهان آزادی کلیه زنان زندانی سیاسی شده‌‌اند.

متن بیانیه در پی آمده است:

زن‌ستیزی و وضع قوانین تبعیض‌آمیز و ارتجاعی علیه زنان از ویژگی‌های جمهوری‌اسلامی است. سرکوب گسترده زنان با اجباری کردن حجاب و وضع قوانین تبعیض‌آمیزی چون تثبیت حق تعدد زوجات برای مردان، محدود کردن حقوق زنان در خانواده، عدم برابری حق وراثت و  ارزش شهادت زن و مرد در امور قضایی، پایین آوردن سن ازدواج و مسوولیت کیفری، حق قیومیت و حضانت فرزندان، مجازات سنگ‌سار و بالاخره جداسازی زنان از مردان در اتوبوس تا مدرسه و دانش‌گاه در جمهوری‌اسلامی صورت گرفته است.

علا‌رغم این تمهیدات، تمامیت خواهان حاکم نتوانسته‌اند زنان را به کنج خانه تبعید کنند.  حضور زنان در کلیه عرصه‌های اجتماعی چشم‌گیر است و بینش حکومت دینی که زن را انسان دست دوم می‌انگارد، باعث شده که امروز زنان فرهیخته و مبارزی چون «نسرین ستوده»، «بهاره هدایت»، «مهدیه گلرو»، «شیوا نظر آهاری»، «لیلی توسلی»، «نازنین خسروانی»، «شبنم مددزاده» و … به‌دلیل مبارزه برای برابری کلیه آحاد مردم از جمله زن و مرد در مقابل قانون، در زندان به‌سر می‌برند و مقاومت و مبارزه زنان چنان عمیق و گسترده شده که موفقیت جنبش حق‌طلبانه و مدنی مردم ایران برای نیل به آزادی، دمکراسی پایدار و جدایی دین از حکومت، بدون حضور فعال ایشان غیر قابل تصور است.

تا زمانی که زنان به‌مثابه نیمی از جمعیت کشور از برابری حقوقی با مردان محرومند، نمی‌توان امیدی به رهایی ایران داشت. به‌عبارت دیگر آزادی ایران منوط به آزادی زنان و رفع قوانین تبعیض‌آمیز علیه آنان است. بدون شک مردم ایران نیز مانند سایر مردم منطقه خاورمیانه که دیکتاتوری‌ها را یکی پس از دیگر به زباله‌دان تاریخ فرستاده‌اند، این حکومت متعلق به قرون و اعصار گذشته را تحمل نخواهند کرد و با استقرار دمکراسی و جدایی دین از حکومت، ساختارها و نهادهای لازم برای کنترل قدرت حاکمین و تضمین رعایت حقوق انسانی و شهروندی خود ایجاد خواهند نمود.

سازمان‌های جبهه ملی ایران در خارج از کشور خواهان رفع کلیه تضییقات از زنان و تساوی کامل حقوق زن و مرد در مقابل قانون است. ما خواهان آزادی فوری زنان سیاسی زندانی هستیم و از کلیه هم‌میهنان می‌خواهیم که به مبارزات خویش برای آزادی آنان از چنگال رژیم تمامیت خواه تا حد ممکن شدت بخشند.

هیت اجرایی سازمان‌های جبهه ملی ایران در خارج از کشور

مهندس «کامبیز قایم مقام» ـمهندس «بهمن مبشری» – دکتر «همایون مه‌منش»

شانزدهم اسفند 1390 برابر ششم مارس 2012

info@iranazad.info

http://www.iranazad.info

متن کامل بیانیه را از این جا دانلود کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , ,