Saturday, 18 July 2015
28 September 2020
خلاصه مطبوعات تاجیکستان- یک قرن مطبوعات تاجیک،

«از بخارای شریف با خبرنگاران قربانی»

2012 March 08

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

 بعضی‌ از نشریه‌های تاجیکی در آستانه تجلیل از ۱۰۰ سالگی نخستین روزنامه تاجیکی «بخارای شریف» در شکل غیر عادی روی چاپ آمده‌اند. اگر در گذشته این نشریه‌ها تنها در حدود ۱۶ صحیفه انتشار می‌شدند، اکنون نشریه «نگاه» در حدود ۱۰۰ صحیفه و «آزادگان» در ۴۰ صحیفه نشر شده‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 «نگاه»

این هفته‌نامه در شماره تازه خود نگاه عمیق‌تری به صد سال مطبوعات تاجیک انداخته مطالب یادمان این صد سال گذشته را نیز در ۱۰۰ صحیفه بازنشر کرده است. در این شماره «نگاه» مطالب «صدر‌الدین عینی» پایه‌گذار ادبیات معاصر تاجیک و «میرزا ترسنزاده» رییس اتحاد ادیبان در دوران شوروی را دیدن ممکن است. «نگاه» هم‌چنین فهرست شخصیت‌های تاثیرگذار به مطبوعات تاجیک، خبرنگاران معروف، بلاگ‌نویسان و صحفه‌های فعال تاجیکی در شبکه «فیس بوک» را مرتب کرده است. «میرزا شاهرخ اسراری» وزیر فرهنگ تاجیکستان که ثبت نام نشریه‌ها را بر عهده دارد گفته است: «مطبوعات تاجیک در یک قرن گذشته راه پر پیچ و تابی را پشت سر گذاشته حالا به یک بخش مهم جامعه تاجیکستان تبدیل شده است.» او از خدمت روزنامه‌نگاران تاجیک در بررسی مسایل مهم روزگار مردم و ترغیب دموکراسی نیز تقدیر کرده است. اما برخی‌ از خبرنگاران تفتیش اداره نشریه ها از سوی ماموران مالیات در عرفه تجلیل از ۱۰۰ سالگی مطبوعات تاجیک را ضربه به آزادی بیان و بی‌قدری روزنامه‌نگاران در کشور خوانده‌اند.

 «آزادگان»

شماره نخستین «بخارای شریف» را که هنوز صد سال پیش با حروف فارسی روی چاپ آمده بود، هم با خط فارسی و هم سیریلیک بازنشر کرده است. این نشریه هم‌چنین عکس۶۰ روزنامه‌نگار تاجیک را در صحیفه‌های خود جای داده است که قسمت زیاد آن‌ها در دوران جنگ داخلی تاجیکستان به هنگام کار خبرنگاری کشته شده‌اند. «محی‌الدین عالم‌پور» خبرنگار بی‌بی‌سی، «اسکندر ختلانی» خبرنگار رادیو آزادی، «سیف رحیم‌زاد افردی» رهبر پیشین کمیته رادیو و تلویزیون تاجیک از جمله آن‌ها هستند. «مختار باقی‌زاده» رییس بنیاد گرامی‌داشت روزنامه‌نگاران در تاجیکستان می‌گوید اگرچه مقامات از استقلال کشور حرف می‌زنند، اما هیچ‌گاه از زحمت اهل مطبوعات تاجیک یادآوری نمی‌کنند. او افزوده است: «آیا باری کسی‌ به زبان آورد که آن تیری که می‌خواستند با آن ملت را پاره بکنند، نخست سینه روزنامه‌نگار را شکافت؟»

 «فرژ»

گفت‌وگویی را با «پیوند گل‌مراد» استاد بخش روزنامه‌نگاری دانش‌گاه ملی تاجیکستان انجام داده است. آقا «گل‌مراد» ادعا در‌باره دست داشتن خبرنگاران تاجیک در جنگ داخلی تاجیکستان را رد کرده و آن را تهمت خوانده است. به قول این پژوهش‌گر تاجیک خبرنگاران برعکس برای به هم آوردن جانب‌های درگیر در سال‌های ۹۰ قرن گذشته در تاجیکستان تلاش زیاد به خرج داده‌اند. «پیوند گل‌مراد» می‌گوید: «آن زمان مردم تازه از اطاعت شوروی بیرون آمده بودند و گوناگون‌اندیشی را درک نمی‌کردند. از این روی آزادبیانی و دیگر‌اندیشی خبرنگاران در نظر مقام‌داران به عنوان «افراد جنگ‌خواه» پدیدار می‌شد.»

«آسیا پلیوس»

بازگشت «ولادیمیر پوتین» به کاخ کریملین و سیاست‌های او در قبال دولت تاجیکستان را به بحث کشیده است. «نورعلی دولت» تحلیل‌گر امور سیاسی در تاجیکستان گفته است: «پوتین از تمام فشنگ‌ها استفاده خواهد کرد تا حضور پای‌گاه نظامی روسیه در این کشور آسیای مرکزی را تا ۴۹ سال دیگر تمدید کرده و فرودگاه نظامی «عینی» در نزدیکی شهر «دوشنبه» را صاحب بشود. «ولادیمیر پوتین» در دوره گذشته ریاست جمهوری خود بر عوض وام‌های داده‌اش پای‌گاه نظارت کیهانی «آکنا» در تاجیکستان را از خود کرده بود. با این حال یک گروه از ساکنان تاجیکستان بازگشت او را به نفع تاجیکستان نیز می‌دانند. در حالی‌ که به گفته آن‌ها در دوره ریاست جمهوری «مدودف» هم‌کاری دوشنبه و مسکو به جایی نرسید. حتا در این چهار سال گذشته سند مهمی‌ میان این دو کشور امضا نشد. با این حال وقت نشان خواهد داد که پوتین با تاجیکستان چه خواهد کرد، با مردم و حکومت آن.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,