Saturday, 18 July 2015
19 January 2021
به بهانه زادروز تولد ریچارد کلایدرمن

«نوازنده خاطره‌ها»

2009 December 28

سیمین/ رادیو کوچه

«ریچارد کلایدرمن» (Richard Clyderman) در ۲۸ دسامبر سال ۱۹۵۳ در پاریس متولد شد. نام اصلی او فیلیپ پاژه است. پدر او که یک معلم پیانو بود از همان کودکی وی را با مقدمات پیانو آشنا کرد و بعدها نقش یک تکیه گاه برای فراگیری موسیقی را برایش بازی کرد. ریچارد در سن شش سالگی توانایی کامل و ماهرانه خواندن موسیقی از روی نت را داشت و در این میان از سایر فرانسوی‌های هم سن و سال خود به مراتب برتر بود.

20091228-news1-richardklyderman

او در سن ۱۲ سالگی در آموزشگاه هنر‌های زیبا فرانسه در رشته موسیقی پذیرفته شد و در شانزده سالگی اولین جایزه نوازندگی پیانو را از کنسرواتوار موسیقی پاریس دریافت کرد. منتقدین موسیقی در ابتدا پیش بینی می کردند که در آینده او یک نوازنده تمام عیار موسیقی کلاسیک شود که با تکنیک نوازندگی خود باعث حیرت مردم شود اما او هرگز این مسیر را برای ادامه فعالیت هنری خود انتخاب نکرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

پس از گذراندن مشکلات زیادی که در سر راهش بود هم‌چون بیماری پدرش، برای گذران زندگی به عنوان کارمند در یک بانک مشغول کار شد و هم‌زمان در گروه‌های موسیقی آن زمان هم فعالیت می‌کرد. در دورانی که وی کار موسیقی خود را شروع کرد، پدرش بیمار بود و توانایی حمایت مالی از او را نداشت. بنابراین ریچارد تصمیم گرفت که برای بدست آوردن درآمد به عنوان یک همراهی‌کننده پیانو در برنامه‌های مختلف موسیقی، مشغول فعالیت شود. او می‌گوید: «من از این کار لذت می‌بردم و درعین‌حال درآمد خوبی هم داشت. در واقع شاید به این صورت بود که من از موسیقی کلاسیک مجبور شدم کنار بکشم. هرچند فعالیت و تمرین‌های من در این سبک از موسیقی پشتوانه بسیار خوبی برای کارهای آتی من بود.»

ریچارد در سال ۱۹۷۶ توسط یک تهیه‌کننده موسیقی دعوت شد تا قطعه رمانتیکی برای  پیانو بنوازد. این قطعه برای بزرگداشت تولد دختری تازه متولد شده‌ به نام آدلین ساخته شده‌بود و برای نواختن این قطعه از نوازندگان پیانو دعوت شده‌بود تا از بین آن‌ها بهترین نوازنده را برای نواختن این قطعه انتخاب کنند و در این میان ریچارد ۲۳ ساله، از بین ۲۰ پیانسیت دیگر انتخاب شد. اینجا بود که قطعه «قصیده‌ای برای آدلین» (ballade pour adeline)  توسط ریچارد نواخته شد و به قطعه‌ای زیبا و مشهور تبدیل شد.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gfsgXJQ0ebU[/youtube]

او سبکی جدید از رمانتیک با تلفیقی از سبک کلاسیک و پاپ ایجاد کرده‌است. در کتاب رکورد‌های جهانی گینس، از او به عنوان «بهترین نوازنده پیانو در سراسر جهان» نام برده شده‌است

او سبکی جدید از رمانتیک با تلفیقی از سبک کلاسیک و پاپ ایجاد کرده‌است. در کتاب رکورد‌های جهانی گینس، از او به عنوان «بهترین نوازنده پیانو در سراسر جهان» نام برده شده‌است.

کلایدرمن یکی از پرکارترین پیانیست‌های پاپ و کلاسیک است. او بیشتر به اجرای موسیقی عامه پسند و هم‌چنین اجراهای مجدد از آهنگ‌های رومانتیک مشهور می‌پردازد. وی بسیاری از آثار آهنگ‌ساز‌های بزرگ کلاسیک مانند بتهوون را نیز دوباره اجرا کرده‌است.

ریچارد کلایدرمن به عنوان یک نوازنده حرفه‌ای پیانو توانست به مقام و شهرتی دست پیدا کند که کم‌تر هنرمند موسیقی فرانسوی تا کنون به این درجه رسیده‌است. او طی سال‌ها نوازندگی پیانو، تهیه آلبوم‌های زیبا و اجرای کنسرت، از خود یک چهره بین‌المللی بر جای گذاشته‌است. وی در طول فعالیت حرفه‌ای خود بیش از 800 آلبوم موسیقی تهیه کرده‌است که در این میان 63 عدد از آن‌ها به عنوان آلبوم پلاتینیوم و 263 عدد بعنوان آلبوم طلایی شناخته شده‌است، آمار فروش آلبوم‌های او نزدیک به نود میلیون نسخه تخمین زده می‌شود.

آخرین کنسرت «ریچاردکلایدرمن» از 24 دسامبر 2009 در چین آغاز شده و تا 10 ژانویه 2010 ادامه خواهد یافت.

منبع:

  • ویکی‌پدیا
  • وب سایت گفت‌و گوی هارمونیک

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,