شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
06 October 2016
با کمک 13 هزار داوطلب،

«راه‌اندازی توییتر پارسی»

۱۳۹۰ اسفند ۱۹

خبر / رادیو کوچه

برای نخستین‌بار شبکه اجتماعی توییتر نسخه‌ای از وب‌سایت خود را که قابلیت تطبیق با خطوط راست به چپ پارسی، عربی، اردو و عبری را دارد راه‌اندازی کرده است.

به گفته گردانندگان این شبکه اجتماعی 13 هزار داوطلب به ترجمه گزینه‌های فهرست و صفحه خدمات این وب سایت به چهار زبان تازه کمک کرده‌اند.

کارشناسان می‌گویند این اقدام می‌تواند به استفاده «مردم معمولی‌تری» که لزومن با زبان انگلیسی آشنایی ندارند اما می‌خواهند درباره زندگی روزانه‌اش «توییت» کنند و یا سیاست‌مداران خود را به چالش بکشند کمک می‌کند.

در وبلاگ این شبکه آمده در میان مترجمان داوطلب برای این کار، از جمله یک وبلاگ‌نویس عربستانی، یک متخصص تکنولوژی اطلاعات از ایران، یک روزنامه‌نگار از بی‌بی‌سی و یکی از بنیان‌گذاران کمپین «به عربی توییت کنیم» دیده می‌شوند.

به نوشته این وبلاگ برخی از این داوطلبان در مناطقی زندگی می‌کنند که سایت توییتر فیلتر است: «این نشانه تلاشی است که مردم حاضرند برای قابل دست‌رس قرار دادن توییتر انجام دهند.»

شبکه اجتماعی توییتر در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ در ایران و نیز در طول اعتراضات سال گذشته میلادی در مصر فیلتر شد.

پاکستان نیز در سال ۲۰۱۰ دست‌رسی به این سایت را ممنوع کرد.

با این همه برخی کاربران توانسته بودند از فیلترینگ عبور کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,