Saturday, 18 July 2015
17 May 2021
رهبر جمهوری اسلامی:

«اظهارات اوباما در مورد جنگ با ایران عاقلانه است»

2012 March 09

خبر / رادیو کوچه

آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی سخنان اخیر رییس جمهوری آمریکا را مبنی بر این‌که این کشور به آسانی وارد جنگ با ایران نمی‌شود و هزینه‌های چنین جنگی را در نظر خواهد گرفت، «عاقلانه» توصیف و از آن استقبال کرده است.

آیت‌اله خامنه‌ای روز پنج‌شنبه، 8 مارس، در دیدار با اعضای مجلس خبرگان گفت: «دو روز پیش شنیدیم که رییس جمهور آمریکا گفته است ما به جنگ با ایران فکر نمی‌کنیم. خیلی خوب؛ خوب است. این حرف عاقلانه‌ای است، این خروج از توهم است.»

او به‌طور تلویحی گفت که این «خروج از توهم» را ناشی از شرکت مردم ایران در انتخابات اخیر مجلس این کشور می‌داند.

آیت‌اله خامنه‌ای در عین حال افزود: «(رییس جمهور آمریکا) گفته است که ما با تحریم مردم ایران را به زانو در می‌آوریم، این توهم است. آن خروج از توهم در آن بخش اول خوب است، اما باقی ماندن در توهم در این بخش دوم به آن‌ها ضربه می‌زند.»

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، اخیرن دو بار با انتقاد از کسانی که در آمریکا یا اسراییل بر ضرورت استفاده فوری از نیروی نظامی برای متوقف کردن برنامه اتمی ایران تاکید می‌کنند، گفت که دولت آمریکا فعلن قصد دارد به تلاش‌های دیپلماتیک و افزایش تحریم علیه ایران ادامه دهد.

او گفت عده‌ای جنگ را ساده می‌گیرند، در حالی که جنگ مثل بازی نیست و هزینه‌های زیادی دارد.

اکنون آیت‌اله خامنه‌ای می‌گوید که تحریم‌ها موفق نخواهد شد که حکومت جمهوری اسلامی را از ادامه مسیر خود منصرف کند.

او در این مورد گفته است: «الآن یک سال است که به قول خودشان تحریم‌های فلج‌کننده اعمال می‌کنند… گفته‌اند که هدف این تحریم‌ها جدا کردن مردم از نظام اسلامی است، اما دیدند که مردم آمدند (در انتخابات مجلس) به نظام اسلامی رای دادند.»

آیت‌اله خامنه‌ای مجدد تاکید کرده است که رای دادن در انتخابات ایران را به معنای «رای به نظام اسلامی» می‌داند.

رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفته است: «نظام مردم‌سالاری دینی متکی به انتخابات است… هر کسی به نظام اسلامی اعتقاد دارد و در این اعتقاد صادق است، شرکت در انتخابات را وظیفه خودش می‌داند. ولو حالا ممکن است اعتراضی هم به یک چیزی، به خود این انتخابات، به یک شکلی از اشکال انتخابات داشته باشد. لیکن در عین حال و با وجود اعتراض، وارد میدان انتخابات می‌شود، این وظیفه است.»

گروهی از ناظران سیاسی این سخنان را استقبالی تلویحی از شرکت محمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران در رای‌گیری روز جمعه گذشته تفسیر کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

«هرکس از جنگ با ایران می‌گوید مسوولیت‌پذیر نیست»

«همه را دعوت می‌کنم به آشتی ملی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,