Saturday, 18 July 2015
25 September 2020
نماینده جمهوری اسلامی در آژانس اتمی:

«فعالیت‌های هسته‌ای خود را هیچ‌گاه تعلیق نمی‌کنیم»

2012 March 09

خبر / رادیو کوچه

نماینده جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز پنج‌شنبه، 8 مارس، اعلام کرد که ایران هیچ‌گاه فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف نخواهد کرد، ولی در عین حال، این کشور به دنبال دست‌یابی به تسلیحات هسته‌ای نیست.

علی اصغر سلطانیه از «تعهد ایران برای یافتن راه‌حلی بر مبنای مذاکره» خبر داد و گفت که ایران از مذاکرات بدون پیش‌شرط استقبال می‌کند.

آقای سلطانیه همچنین ادعاهایی را که درباره اقدام ایران برای پاکسازی سایت نظامی پارچین از آثار آزمایش‌های هسته‌ای مطرح شده‌اند، “ماجرایی مضحک و کودکانه” خواند.

ایران روز سه‌شنبه، ششم مارس، در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد که به شرط تعیین چارچوب و «مدالیته» هم‌کاری دو طرف، اجازه بازدید از سایت پارچین را به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد داد، ولی برخی دیپلمات‌ها گفته‌اند که ایران به دنبال پاک‌سازی و از بین بردن آثار آزمایش‌های هسته‌ای خود در منطقه نظامی پارچین است.

آقای سلطانیه این ادعاها را کودکانه خوانده ولی گفته است: «ایران به دنبال تسلیحات هسته‌ای نیست.»

در عین حال، یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار داشت که ایران هنوز به‌طور رسمی درباره هرگونه دست‌رسی بازرسان این آژانس به سایت نظامی پارچین، ارتباطی برقرار نکرده است.

آقای آمانو روز پنج‌شنبه، هشتم مارس، در جمع خبرنگاران گفت که از طریق گزارش‌های رسانه‌ها درباره موضع ایران مطلع شده، «ولی ارتباطی رسمی در این باره با ما برقرار نشده است.»

گفتنی است دو روز بعد از آن که ایران در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد که «برای حل و فصل اتهام‌های باقی‌مانده» تصمیم گرفته است با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «به شیوه‌ای حرفه‌ای» هم‌کاری کند، اعضای گروه 1+5 در بیانیه مشترکی از این کشور خواستند تا در مذاکرات هسته‌ای با این گروه «جدی» باشد.

در بیانیه گروه 1+5 که روز پنج‌شنبه، در جریان اجلاس دوره‌ای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صادر شد، آمده است: «ما از ایران می‌خواهیم تا برای دست‌یابی به نتایج ملموس، بدون پیش‌شرط وارد روند مذاکراتی جدی و بدون وقفه شود.»

بیشتر بخوانید:

«پاک‌سازی تاسیسات نظامی پارچین در ایران»

«موافقت گروه ۱+۵ با ادامه مذاکره اتمی با ایران»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,