Saturday, 18 July 2015
25 September 2020
نوزدهم اسفند – نهم مارس

«تقویم تاریخ نوزدهم اسفند»

2012 March 09

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 1934 میلادی: «یوری الکسی‌یویچ گاگارین» کیهان‌نورد و نخستین فضانورد جهان زاده شد. او در دوازدهم آوریل ۱۹۶۱ میلادی به فضا رفت و به مدت صد‌و‌هشت دقیقه مدار زمین را یک دور به‌طور کامل پیمود و عصر سفرهای فضایی انسان با این پرواز آغاز گشت و او پس از بازگشت ستاره‌ای جهانی شد و نشان‌ها و عنوان‌های افتخار بی‌شماری از سراسر جهان دریافت کرد.

یوری گاگارین پس از پرواز تاریخی خود به سمت ریاست مرکز آموزش فضانوردان در شهرک ستاره‌ها انتخاب شد. در همین حال و در کنار شغل حرفه‌ای خود، با بازدید و سخن‌رانی در شهرها و کشورهای گوناگون، نقش عمده‌ای در افزایش آگاهی عمومی در مورد سفرهای فضایی ایفا کرد و هشت سال پس از سفر فضایی‌اش، در یک سانحه هوایی کشته شد. شب دوازدهم آوریل هر سال به عنوان «شب یوری» گرامی داشته می‌شود و جشن‌ها و گردهمایی‌هایی در سراسر جهان به یاد نخستین فضانورد جهان برپا می‌گردد.

1943 میلادی:  رابرت جیمز بابی فیشر شطرنج‌باز و قهرمان سابق جهان در شیکاگو آمریکا زاده شد. او در سال‌های ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۵ میلادی قهرمان شطرنج جهان بود. در سال ۱۹۷۲ بوریس اسپاسکی را با هفت برد، سه باخت و یازده تساوی در جنجالی‌ترین رویارویی تاریخ شطرنج که به نام رویارویی قرن شناخته شد شکست داد. علت اهمیت این رقابت جنگ سرد و رقابت‌های سیاسی بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی بود.

بابی فیشر به دلیل سخنان یهودستیزانه و انکار هولوکاست و هم‌چنین حمایت از حملات یازده سپتامبر گروه القاعده در آمریکا، مورد انتقاد شدید قرار داشت. او در نهایت در سن ۶۴ سالگی به تعداد خانه‌های شطرنج و بر اثر بیماری کلیوی در ایسلند مرد.

1989 میلادی: سال‌روز درگذشت «رابرت مپل‌تورپ» عکاس آمریکایی. او به‌دلیل پرتره‌های دارای سبک خاص و ابعاد بزرگ‌اش و عکاسی از گل‌ها و مدل‌های برهنه‌ مردان معروف شده بود. دیدگاه بی‌پرده و دارای طبیعت شهوانی موجود در آثار دوره‌ میانه‌کاری او باعث شد که بحث‌هایی در مورد تامین هزینه‌ این‌گونه آثار از هزینه‌های عمومی به‌وجود بیاید. رابرت سرانجام در سن چهل‌دو‌سالگی  به‌دلیل عوارض بیماری ایدز در شهر بوستون در ایالت ماساچوست عمرش به پایان رسید.

1360 خورشیدی: «تاج‌الملوک آیرملو» معروف به «ملکه مادر» دومین همسر رضاشاه پهلوی در چنین روزی درگذشت. وی که زاده سال 1274 خورشیدی در باکو بود در سال ۱۲۹۵ خورشیدی به عقد رضاخان که در آن زمان افسر قزاق بود، درآمد و پس از پادشاهی رضاشاه پهلوی، «ملکه مادر» لقب گرفت.

تاج‌الملوک آیرملو در زمان انقلاب ۱۳۵۷ به ویلای خود در آمریکا هجرت کرد و هم‌راه فرزندش شمس در آن‌جا ساکن شد و سرانجام در مکزیک بر اثر کهولت درگذشت.

برخی دیگر از روی‌دادهای امروز

__________________________________

551 میلادی: ساخت تالار جدیدی در کاخ شاهی تیسفون که به نام «طاق کسری» شهرت یافت، به پایان رسید.

۱۹۵۹ میلادی: پرفروش‌ترین عروسک تاریخ، با نام «باربی» برای نخستین بار در نیویورک عرضه شد.

 منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

راسخون

تقویم تاریخ


«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,