Saturday, 18 July 2015
26 September 2020
از بلوف تا قمار

«نگاهی به موضع حمله‌ی نظامی به ایران»

2012 March 09

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. نظر‌های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست. اگر نقد و نظری بر نوشته‌های این بخش دارید می‌توانید برای ما ارسال کنید

کامیار بهرنگ

لینک منبع: میهن

«باراک ‌اوباما» هفته گذشته در مصاحبه‌ای اعلام کرده بود که در مورد عدم پذیرش ایران هسته‌ای بلوف سیاسی نمی‌زند و این پیامی روشن و صریح به ایران و اسراییل است. او در ادامه موقعیت جهانی ایران و سوریه را در منزوی‌ترین حالت سال‌های اخیر خود ترسیم می‌کند و به اسراییل هشدار می‌دهد که حمله‌ی نظامی به ایران می‌تواند از او یک قربانی درست کند.

اما این «بنیامین نتانیاهو» بود که در دیدار خود با باراک اوباما صراحتن اعلام کرد بر سر امنیت اسراییل قمار نمی‌کند و می‌خواهد که اسراییل حاکم بر سرنوشت خود باشد. نخست وزیر اسراییل بر خلاف رییس جمهوری ایالات متحده بر این باور است که مذاکرات هسته‌ای تنها راهی برای وقت‌کشی ایران را فراهم می‌آورد و سال‌ها صبر برای به بار نشستن میوه‌ی مذاکرات کافی است.

در پی همین دیدار است که باراک اوباما تاکید می‌کند که قوین به گزینه‌ی نظامی برای توقف برنامه‌ی هسته‌ای ایران می‌اندیشد.

مذاکرات ادامه دارد؟

نخست وزیر اسراییل با توجه به تمام مواضعی که دارد، اما باز هم به ادامه‌ی مذاکرات نیز چشم دارد، اما او پیش شرط‌هایی را پیش روی جامعه جهانی می‌گذارد که از دید او می‌‌تواند به تنها راهی باشد که ایران را از دست یافتن به سلاح اتمی باز دارد. او در دیدار با هم‌تای کانادایی خود می‌گوید، ایران فورن تاسیسات فردو در قم را تعطیل کند، غنی‌سازی در هر سطحی را متوقف کند و تمام ذخایر اورانیم با غلظت بالای ۳.۵ درصد نیز از ایران به کشور ثالثی منتقل شود.

در عین حال نتانیاهو در پاسخ به درخواست ایالات متحده مبنی بر فرصت دادن به تحریم‌های جدید گفته است که نمی‌تواند به عنوان نخست‌وزیر اسراییل اجازه دهد که هم‌شهریانش زیر سایه‌ی نابودی زندگی کنند.

تمام این موضوعات هم‌پیوستگی عمیقی با آخرین گزارش سازمان بین‌المللی انرژی اتمی و آخرین بازدید بازرسان آن سازمان از ایران دارد. جایی‌که ایران حاضر نشده است اجازه ورود بازرسان به تاسیسات پارچین را صادر کند، جایی‌که که بر اساس گزارش پیشین دارای اتاقک‌هایی است که می‌تواند برای آزمایش بمب‌های هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد. این گزارش حداقل روزنه‌های امید برای ادامه‌ی مذاکرات را که با نامه‌نگاری «سعید جلیلی»، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران باز شده بود را مسدود خواهد کرد.

دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صراحتن بعد از گزارش بازرسان اعلام کرد آن نهاد نمی‌تواند برنامه‌ی صلح‌آمیز هسته‌ای ایران را تایید کند.

فشارهای جهانی مذاکرات ۱+۵ و پیشرفت‌های هسته‌ای

در گزارش دبیر کل سازمان انرژی اتمی آمده است که ایران در این مدت حجم تولید اورانیوم غنی شده با غلظت بالا را سه برابر افزایش داده است. ایران خود را برای بارگذاری میله‌های سوخت هسته‌ای با غلظت ۲۰ درصد در رآکتور تهران می‌کند. این بارگیری به معنی پایان یافتن بحث تامین سوخت رآکتور تهران در کشور ثالث است که مدت‌ها به روی میز مذاکره‌ی گروه ۱+۵ دست به دست می‌شد.

در عین حال تاسیسات اتمی فردو در قم خود را آماده می‌کند تا بخش بزرگی از عملیات غنی‌سازی تاسیسات نطنز را زیر آب‌شارهای سانتیریفوژ خود انجام دهد. اصرار ایران بر این جابجایی بیش‌تر پاسخ به حساسیت‌های دولت اسراییل است که ورود اورانیوم به این تاسیسات را ورود ایران به حلقه‌ای از مصونیت می‌داند.

تحلیل ایرانی برای عدم امکان حمله

اول) پراکندگی تاسیسات اتمی ایران و قرار گرفتن آن‌ها در بخش‌های مرکزی ایران

دوم) عدم هم‌راهی کشورهای عربی برای اجازه استفاده از آسمان آن‌ها برای پرواز جنگنده‌های اسراییلی

سوم) دو دسته‌گی در کابینه‌ی اسراییل و عدم حمایت بخشی از آن‌ها برای حمله‌ی نظامی

چهارم) عدم حمایت ایالات متحده و اروپا از این حمله‌ی اسراییل

پنجم) ترس از فعال شدن نیروهای حزب اله لبنان در مرزهای اسراییل

ششم) بالا رفتن ناگهانی قیمت نفت

هفتم) تاثیرات مخرب وسیع به روی محیط زیست منطقه در صورت انهدام تاسیسات اتمی ایران

هشتم) استفاده از حربه‌ی بستن تنگه‌ی هرمز

واقعیت های امکان حمله ی نظامی

تجربه‌ی حمله‌ی نظامی اسراییل به تاسیسات اتمی عراق (۱۹۸۱)و سوریه (۲۰۰۷)نشان می‌دهد برنامه‌ریزی اسراییل برای این‌گونه حمله‌ها ضربتی خواهد بود. حمله به تاسیسات اتمی عراق در ۲ مرحله و در فاصله ۳ ماه صورت گرفت که در مرحله‌ی دوم به انهدام کامل تمام آن تاسیسات انجامید. اما به واقع نمی‌توان پدافند آن روز رژیم بعث عراق را با ایران امروز مقایسه کرد، اما از سوی دیگر پیش‌رفت‌های نظامی و توان ارتش اسراییل را نیز نمی‌توان منکر شد.

از سوی دیگر خیال آن‌که کشورهای همسایه مخالف تخریب تاسیسات اتمی ایران هستند هفته‌ی پیش با انتشار سری جدید نامه‌ها از سوی ویکی‌لیکس شکل دیگری به خود گرفت. جایی‌که روسیه هم‌پیمان استراتژیک ایران و پیمان‌کار تاسیسات اتمی ایران، هند و عربستان سعودی موافقت و تمایل خود را با این حمله اعلام نموده‌اند.

دو دسته‌گی‌های موجود در کابینه‌ی اسراییل نیز ناشی از گزارشاتی است که زمانی در تضاد با هم اعلام می‌شدند و امروز گزارش‌های سازمان بین‌المللی انرژی اتمی آن‌ها را تایید می‌کند.

باراک اوباما پیش از این نیز صراحتن اعلام نموده است که در صورت حمله‌ی اسراییل به ایران چاره‌ای جز دفاع از اسراییل ندارد و این به آن معنی است که علارغم میل باطنی وارد آن جنگ بر علیه ایران خواهد شد.

تنها نیرویی که می‌تواند به عنوان پشتوانه‌ی لجستیک نیروهای طرف‌دار ایران در منطقه فعال باشد، حزب اله لبنان است. سفر هفته‌ی گذشته ی سردار قاسمی به لبنان نیز در جهات تقویت و تثبیت روابط ایران و حزب اله ارزیابی شده است. این خطر اما از سوی دیگر با توجه به فشارهای جهانی به دولت لبنان برای محدود کردن حزب اله شکلی داخلی به خود می‌گیرد.

در مورد بهای نفت نیز مشخصن جهان آماده‌ی حل بحران و کشورهای بزرگ تولید کننده‌ی نفت چون عربستان آماده‌ی جای‌گزینی نفت ایران هستند، بنابر‌این بحران در کوتاه مدت حل می‌شود.

در مورد تاثیرات مخرب زیست محیطی نیز در حال حاظر بیش‌تر ریسک وجود دارد چرا که تاسیسات فرسوده و دسته دوم مورد استفاده در ایران همواره امکان فجایعی را بالا می‌برد و حمل‌ی نظامی با آن تاسیسات در صورت انهدام کامل می‌تواند از ریسک پایینی برای گسترش بیش‌تر برخوردار باشد.

هم‌چنین استفاده از حربه‌ی بستن تنگه‌ی هرمز شاید بتواند در کوتاه مدت تاثیرات جهانی داشته باشد اما این بیش‌تر خود ایران خواهد بود که در این مورد ضرر کند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,