Saturday, 18 July 2015
25 October 2020
گزارش روز تاجیکستان،

«ما سرافرازی مردم تاجیک را می خواهیم»

2012 March 09

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

 وزیر امور خارجی تاجیکستان «هم‌راه خان ظریفی» گفت کشورش از تحریم‌ها به‌خصوص تحریم‌های اقتصادی علیه ایران جانب‌داری نخواهد کرد. او این حرف‌ها را پس از دیدار و ملاقات با «علی اکبر صالحی» هم‌تای ایرانی‌اش در شهر «دوشنبه» بیان داشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 آقای «ظریفی» افزود: «تاجیکستان تحریم‌ها را راه حل مشکل نمی‌داند، بلکه بیش‌تر بر مذاکرات تاکید می‌کند». وزیر امور خارجی تاجیکستان اضافه کرد که روابط تاجیکستان و ایران در سطح خیلی‌ عالی قرار دارند و این دو کشور در هر شرایط از موقع یک‌دیگر حمایت خواهند کرد. «ناوابسته از آن که کشورهای دیگر به این مناسبات ما چه نظر دارند» افزود وزیر خارجه تاجیکستان.»

علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران برای نخستین بار با یک سفر رسمی به تاجیکستان آمده است. او در ملاقات با خبرنگاران گفت، با هم‌تای تاجیکش بیش‌تر روی استفاده از «امکانات» تاجیکستان برای رشد هم‌کاری‌ها صحبت کرده‌اند. همان طوری آقای «صالحی» گفت مهم‌ترین بحث در حال حاضر میان تاجیکستان و ایران موضوع ترانزیت است. وی اظهار امید کرد که راه آهن ایران-افغانستان-تاجیکستان- ‌قرقیزستان-چین به‌زودی راه اندازی خواهد شد.

 وزیر امور خارجی ایران گفت: «کشورش با تاجیکستان روابط خانوادگی دارد» و آن‌ها «جز سرافرازی و رفاه برای تاجیکستان» چیزی دیگری را نمی‌طلبند. «آرزوی ایرانی‌ها این است که شاهد پیش‌رفت و توسعه روزافزون تاجیکستان باشند.»

ایران در برابر چین و روسیه یکی از سرمایه‌گزاران اصلی‌ به اقتصاد ضعیف تاجبکستان محسوب می‌شود. این کشور هم‌زبان تاجیکستان در ده سال آخر در تاجیکستان نیروگاه «سنگتوده۲» و نقب «استقلال» را ساخته، بنیاد نیروگاه «عینی» بر فراز رود «زرفشان» را نیز بر عهده گرفته است. افزون بر این بر پایه اطلاع رسمی در تاجیکستان بیش‌تر از ۱۵۰ شرکت ایرانی مشغول فعالیت بوده‌اند.

این سفر رسمی «علی اکبر صالحی» به تاجیکستان در حالی‌ است که «محمود احمدی‌نژاد» رییس جمهوری ایران نیز در روز‌های تجلیل از نوروز بین‌المللی به تاجیکستان خواهد آمد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,