Saturday, 18 July 2015
20 September 2020
کوچه سلامتی‌

«فرایندی تدریجی و فیزیولوژیک»

2012 March 09

دکتر آویده مطمئنفر/ رادیو کوچه

avideh@koochehmail.com

یائسگی یکی از آن وقایع تغییر‌دهنده زندگی یک زن است و اگر ما آمادگی آن را داشته یا نداشته باشیم، اتفاق خواهد افتاد. این دوره زندگی یک زن معمولن در اواخر ۴۰ سالگی یا اوایل ۵۰ سالگی می‌رسد و شروع پایان مرحله باروری را پایه‌گذاری می‌کند. یائسگی به طور ناگهانی پیش نمی‌آید بلکه یک فرایند تدریجی است و در‌واقع از ۴۵ سالگی به بعد شروع می‌شود. ممکن است پریود هنوز وجود داشته باشد ولی سبک‌تر شود و در نهایت ماه‌ها از بین برود و پس از چند ماه هیچ پریودی رخ ندهد. در واقع، یک زن وقتی به یائسگی کامل رسیده است که به مدت ۱۲ ماه، هیچ دوره قاعدگی نداشته باشد و هیچ توضیح پزشکی دیگری برای آن وجود نداشته باشد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یائسگی یک بیماری نیست. یائسگی یک دوره فیزیولوژیک از زندگی زن است که در آن تخم‌دان‌ها دیگر هورمون‌های پروژسترون و استروژن را تولید نمی‌کنند و زن کاملن استریل می‌شود. یائسگی حدود ۵۰ سالگی شروع می‌شود و قبول آن همیشه آسان نیست، اما آیا این واقعن یائسگی یا بالا رفتن سن است که خیلی در مورد آن سخن گفته می‌شود؟ در هر حال، آسیب‌هایی در سلامت زنان وجود دارند که با شروع یائسگی می‌توانند پرورش یابند. گفته می‌شود که در این دوران دکترها به پوکی استخوان، روان پزشک‌ها به افسردگی زنان و خود خانم‌ها به چین و چروک پوست خود می‌اندیشند.

یائسگی یک بیماری نیست. یائسگی یک دوره فیزیولوژیک از زندگی زن است که در آن تخمدان‌ها دیگر هورمون‌های پروژسترون و استروژن را تولید نمی‌کنند و زن کاملن استریل می‌شود.

گر گرفتگی شایع‌ترین علامت یائسگی است. بر اساس برخی مطالعات، گر گرفتگی در ۷۵ درصد از زنان قبل از یائسگی شروع می‌شود. علایم گرگرفتگی در میان زنان متفاوت است. معمولن، گرگرفتگی، احساس گرمایی است که تمام بدن را حدود ۳۰ ثانیه تا چند دقیقه دربر می‌گیرد. قرمزی پوست، تپش قلب قوی، و عرق کردن اغلب با این احساس گرما هم‌راه هستند. گرگرفتگی اغلب درجه حرارت پوست و نبض را افزایش می‌دهد و می‌تواند باعث بی‌خوابی، یا کم‌خوابی شود. گرگرفتگی معمولن دو تا سه سال طول می‌کشد اما بسیاری از زنان می‌توانند آن را تا پنج سال تجربه کنند. درصد کوچک‌تری هم ممکن است آن را برای بیش از ۱۵ سال داشته باشد.

بی‌اختیاری در کنترل مثانه و سوزش هنگام ادرار، تغییرات بافت پوششی واژن، تغییر شکل پستان‌ها، نازک شدن پوست، پوکی استخوان، افزایش قابل توجه کلسترول LDL باافزایش خطر بیماری‌های قلبی، و اضافه وزن نیز از نشانه‌های یائسگی هستند.

زنانی که هنوز عادت ماهانه دارند و از لحاظ جنسی فعال هستند، در معرض خطر باردار شدن هستند حتی اگر دوره آن‌ها نامنظم باشد. قرص‌های ضد بارداری حاوی دوز پایین استروژن می‌تواند برای زنان قبل از یائسگی برای جلوگیری از حاملگی و برای رفع علایم یائسگی مانند گرگرفتگی مفید باشد.

بسیاری از بیماران از من در مورد ایمنی یا مزایای مکمل‌ها یا داروهای گیاهی برای علایم یائسگی سوال می‌کنند. من باید بگویم که برای بسیاری از این محصولات، اطلاعات مربوط به موثر بودن و یا ایمنی آن‌ها محدود است، و فقط طبیعی بودن یک محصول دلیل امن بودن آن نیست. ولی در هر حال، تعدادی از درمان‌های گیاهی شناخته شده برای درمان علایم یائسگی پیشنهاد شده‌اند که من به چند مورد از آن‌ها می‌پردازم.

کوهوش سیاه (Black cohosh) برای چندین سال برای درمان علایم یائسگی مورد استفاده بوده است. اگرچه برخی مطالعات ضد‌و‌نقیض هستند، ولی بسیاری نشان داده‌اند که کوهوش سیاه می‌تواند به بهبود علایم یائسگی مانند گرگرفتگی و خشکی واژن کمک کند. هم‌چنین، علایم اضطراب، خستگی، تحریک‌پذیری، و تعریق را کاهش داده و به بهبود خواب، خلق و خوی، و عمل‌کرد جنسی کمک می‌کند. تا به حال هیچ مطالعه علمی هیچ گونه اثرات منفی جدی از این گیاه را نشان نداده است.

نشان داده شده است که جینسنگ (Ginseng) نیز به بهبود علایم خستگی، افسردگی، خلق‌و‌خو، بی‌خوابی و احساس خوب بودن کمک می‌کند. با این حال، نوع جینسنگ استفاده شده مهم است، مزایای آن با Panax gingseng  مشاهده  شده است. عوارض جانبی این گیاه عبارتند از سردرد، درد سینه، اسهال یا خونریزی اگر با داروی محرک دیگری استفاده شود.

شبدر قرمز نیز یک منبع فیتو-استروژن است یعنی ترکیبات گیاهی که فعالیت استروژن ضعیفی دارند و در گذشته به  عنوان درمان علایم یائسگی تبلیغ می‌شدند. با این حال، تا به امروز، مطالعات تحقیقاتی اثر آن را ثابت نکرده است.

کاوا به نظر می‌رسد که در کاهش تحریک‌پذیری و بی‌خوابی برای زنان یائسه موثر باشد ولی متاسفانه، می‌تواند  صدمه شدیدی، هر چند به ندرت، به کبد وارد کند. و در پایان، به طور مداوم نشان داده شده است که مکمل‌های سویا به بهبود علایم یائسگی کمک می‌کنند. به زنانی که می‌خواهند این فیتو-استروژن را استفاده کنند توصیه می‌شود که آن را به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود و نه به عنوان مکمل استفاده کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , ,