Saturday, 18 July 2015
28 September 2020
به بهانه سال‌روزدرگذشت «یهودی منوهین»

«روزنگاشت / منوهین، نابغه موسیقی قرن»

2012 March 11

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

دوازدهم مارس برابر با سال‌روز درگذشت «یهودی منوهین» یکی از مشهورترین و برجسته‌ترین نوازندگان ویولون قرن و رهبر ارکستر، یهودی آمریکایی‌تبار است که بیش‌تر عمر حرفه‌ای خودش را در انگلیس گذرانده بود. منوهین فردی بسیار پر انرژی بود و به‌طور متوسط سالی صد و بیست کنسرت اجرا می‌کرد. او زاده سال 1916 بود و در نهایت در سال 1999 درگذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«یهودی منوهین» (Yehudi Menuhin) در بیست‌و‌دوم آوریل سال 1916 در خانواده‌ای از یهودیان مهاجر روسیه در نیویورک زاده شد. نام او را مادرش پس از این‌که توهینی نسبت به یهودیان را شنیده بود انتخاب کرد تا نشان دهد که از قومیت خود شرم ندارد.

او از همان کودکی نبوغ فراوانی را در موسیقی از خود نشان داد و آموزش نوازندگی ویولون را از پنج سالگی آغاز کرد و در هفت سالگی اولین کنسرت خود را با ارکستر سمفونیک سان فرانسیسکو اجرا کرد. در سال‌های بعد منوهین شاگرد ویولونیست و آهنگ‌ساز نام‌دار رومانیایی «ژرژ انسکو» (George Enescu) شد و توانست در سیزده‏سالگی به عنوان تک‏نواز در صحنه‏های بین‏المللی ظاهر شد و به نام «کودک نابغه ویولنیست قرن» مورد ستایش قرار ‏بگیرد.

اما یهودی فقط به خاطر توانایی‏های تکنیکی‏اش جلب توجه نمی‏کرد بلکه با نوا سرشار از احساسش انسان‏ها را تحت تاثیر قرار می‏داد. آلبرت انیشتن که صدای ویولون منوهین را در کنسرتی شنیده بود چنین گفته بود: ‌«حال می‏دانم که خدایی در آسمان وجود دارد». پس از آن پیش‌رفت‏های منوهین سرعت نفس‏گیری پیدا کرد به طوری که او در دهه‏ بعد با به‌ترین ارکسترهای دنیا و معروف‏ترین رهبران ارکستر هم‌کاری کرد.

او که فردی بسیار پر انرژی بود و به‌طور متوسط سالی صد‌و‌بیست کنسرت اجرا می‌کرد در کنار فعالیت هنری‌اش هیچ‌گاه از خدمات اجتماعی نیز باز ‌نایستاد، دو جشن‌واره بزرگ موسیقی «گشتاد» در سوییس و «بث» در انگلستان به دست او تاسیس شده است و آکادمی بین‌المللی نوازندگان جوان سازهای زهی در گشتاد، نیز در سال 1977 به دست او بنا نهاده شد.

یهودی منوهین از منتقدان سیاست‌های اسراییل و صهیونیسم نیز بود و با ‌آن‌که یهودی بود آشکارا از فلسطینی‌ها دفاع می‌کرد و به همین دلیل مورد خشم اسراییل قرار داشت. او در سال 1963 مدرسه شبانه‌روزی برای آموزش موسیقی در حومه لندن تاسیس کرد که برخی از بزرگ‌ترین نوازندگان ارکسترهای بزرگ جهان را پرورش داد. او در سال ۱۹۶۵ از ملکه انگلستان لقب افتخاری «سر» را گرفت. در سال ۱۹۷۰ تبعه سوییس شده بود در سال ۱۹۸۵ تبعیت انگلیس را پذیرفت.

با این‌که منوهین به نسل گذشته نوازندگان تعلق داشت اما فعالیت او هیچ‌گاه بر عرصه موسیقی کلاسیک محدود نشد. در دهه ۱۹۷۰ با راوی شانکار نوازنده هندی سیتار اثری به‌نام «دیدار شرق و غرب» اجرا کرد که با استقبال بسیار روبه‌رو شد و در سال ۱۹۸۰ با استفان گراپلی نیز چند قطعه جاز اجرا کرد.

از او به خاطر تلاش‏های انسان‏دوستانه‏اش به دفعات با اعطای نشان‏هایی قدردانی به عمل آمد. در سال 1960 «جایزه صلح نهرو» به وی اعطا شد. در 1979 به خاطر انتشار کتابش با نام «موسیقی انسان» از طرف «اتحادیه ناشران آلمان» جایزه صلح را دریافت کردو در سال 1992 به سمت ریاست شوری بین‏المللی موسیقی یونسکو، ‌ برگزیده شد و سال بعد از آن توسط ملکه انگلستان الیزابت دوم، به عضویت مجلس اشراف انگلستان درآمد.

یهودی منوهین در بیست سال آخر عمرش را به طور عمده در سمت رهبری ارکستر کار کرد و خود را وقف موسیقی کرده بود. سرانجام منوهین، یکی از مشهورترین و برجسته‌ترین نوازندگان، روز دوازدهم مارس 1999 در سن هشتاد‌و‌دو سالگی بر اثر حمله قلبی در یکی از بیمارستان‌های برلین درگذشت. گفته شده او انسانی خارق‏العاده بود که در تمام زندگی‏‏اش کوشید تا کاری برای ساختن دنیایی به‌تر، دنیایی خوشبخت‎‏تر و دنیایی سرشار از صلح و صفا انجام دهد. منوهین هم‌واره به عنوان انسانی که دنیا را وطن خود می‏دانست و هنرمندی کامل به خاطر انسانیت‌اش در یادهای ما زنده خواهد ماند.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

iranjewish

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,