Saturday, 18 July 2015
28 September 2020
با حضور سی و دو متهم،

«برگزاری دومین دادگاه متهمان اختلاس بزرگ بانکی در ایران»

2012 March 11

خبر / رادیو کوچه

دومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده اختلاس بزرگ بانکی در ایران، روز یک‌شنبه، 11 مارس، در‌ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ناصر سراج برگزار شده است.

به گزارش مهر، در  این جلسه قاضی فراهانی به عنوان نماینده دادستان کیفرخواست متهمان را قرائت  می‌کند. هم‌چنین عباس جعفری‌دولت‌آبادی دادستان تهران نیز در دادگاه حضور داشت. در جلسه امروز وکیل مدافع متهمان، نماینده حقوقی بانک‌ها و کارشناسان رسمی دادگستری حضور داشت.

در ابتدای این جلسه تبصره یک و دو ماده 188 قرائت شد. هم‌چنین قاضی پرونده در مورد گلایه برخی از مردم درباره این‌که چرا تصویر متهمان پخش نمی‌شود تاکید کرد: «بر اساس قانون تا زمانی‌که حکم صادر نشود انتشار تصاویر ممنوع است.»

هم‌چینن نماینده سازمان بازرسی کل جمهوری اسلامی گزارش این سازمان در مورد پرونده اختلاس 3000 هزار میلیارد تومانی را قرائت کرد.

نماینده دادستان با قرائت کیفرخواست رییس شعبه گروه ملی بانک صادرات اتهامات او نظیر پول‌شویی و دریافت و پرداخت رشوه را از مصادیق افساد فی‌الارض اعلام کرد.

قاضی فراهانی با تشریح کیفرخواست، «س.ر» رییس شعبه گروه ملی بانک صادرات اهواز گفت: «متهم بیش از این نیز دارای سابقه تخلفات اداری بوده و از تاریخ 15 مرداد امسال بازداشت می‌باشد.»

اتهامات او شامل افساد فی‌الارض به خاطر گشایش دو هزارو 855 میلیارد تومان ال‌سی سازمان یافته برای انتشار، 136 فقره گشایش اسناد اعتباری، دریافت دو میلیارد و 450 میلیون تومان رشوه از مه آفرید خسروی، دریافت 56 میلیون تومان و 11 سکه طلا رشوه از آقای (ع.ر) پول‌شویی از طریق خرید املاک برای بستگان، ایجاد شبکه تبانی بانکی و پرداخت 47 میلیون تومان رشوه است.

متهم نیز در واکنش به طرح اتهام رشوه 2.4 میلیارد تومانی گفت: «اولن این مبلغ ۲ میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان بوده است ثانین همه آن را برای امور خیریه صرف کردم.»

هم‌چنین متهم اصلی این پرونده در دومین جلسه دادگاه اعلام کرد به دلیل انصراف وکیلش حاضر به دفاع از خود نیست.

مه‌آفرید خسروی در جای‌گاه متهمان قرار گرفت و اعلام کرد وکیلش از وکالت وی انصراف داده است و من هم‌ چون وکیل ندارم امروز از خودم دفاع نمی‌کنم.

وی گفت: «دلیل انصراف وکیلم نداشتن وقت کافی برای مطالعه پرونده بوده است.» قاضی سراج نیز با پذیرش درخواست وی گفت انصراف وکیل هنوز به ما اعلام نشده است.

در ادامه این جلسه قاضی دادگاه از متهم بعدی (س. ک) یکی از مدیران سابق بانک صادرات خواست در جای‌گاه متهمان حاضر شود.

خزانه‌دار شرکت امیرمنصور آریا جزییات «کیف‌های پر از پول» متهم ردیف اول فساد مالی اخیر را تشریح کرد.

خانم «ج. الف» که یکی از 32 متهم حاضر در دادگاه بود امروز در جلسه دادگاه گفت: «هر روز در پایان ساعت اداری گزارش مکتوبی از وضعیت خزانه شرکت تهیه کرده و یک نسخه آن را به معاونت تامین و اعتبار‌، یک نسخه را به دفتر مه‌آفرید خسروی فرستاده و آخرین نسخه را در بای‌گانی خزانه شرکت نگه‌داری می‌کردم.»

وی افزود: «سه حساب با سه دسته چک وجود داشت که یک دسته چک نزد خود مه‌آفرید بود یک دسته چک را به کارمند بانکش داده بود و آخرین نیز در صندوق قرار داشت. اغلب چک‌هایی که من صادر می‌کردم متعلق به خانواده‌اش بود در متن گزارش نیز می‌نوشتم چک شخصی و توضیح دیگری قید نمی‌کردم.»

این متهم ادامه داد: «در ابتدا 5 میلیون تومان پول، دلار و یورو در خزانه شرکت بود که همیشه این مبلغ وجود داشت در سال 88 این میزان به 50 میلیون تومان افزایش پیدا کرد که از حساب شخصی و عملیات‌های بازرگانی مه‌آفرید خسروی تامین می‌شد. خود او نیز دستور استفاده از آن را صادر می‌کرد. از اواخر سال 89 این میزان دوباره افزایش یافت و در سال 90 به 200 تا 300 میلیون تومان رسید.»

رییس دادگاه درباره «کیف‌های پر از پول» متهم ردیف اول پرسید که او در پاسخ گفت: «تعداد کیف‌ها بین 20 تا 30 عدد بود. کیف‌هایی لپ‌تاپی که حدود 200 تومان پول و دلار در آن قرار می‌گرفت. پس از آماده کردن کیف‌ها آن را به دفتر مه‌آفرید خسروی می‌بردم اگر جلسه نداشت آن را شخصن تحویل می‌گرفت و در صورتی که در جلسه بود آن را به منشی‌اش تحویل می‌دادم.»

متهم درباره ال‌سی‌ها نیز گفت: «در این زمینه اطلاعاتی ندارم و کارهای ال سی ها را شرکت …. انجام می‌داد.»

در دومین دادگاه اختلاس بزرگ بانکی در ایران، مدیر سابق بانک ملی شعبه کیش گفت: «با دستور مدیران مافوقش برای شرکت امیرمنصور آریا حساب باز کرده است.»

آقای «س.م» امروز در جلسه دادگاه درباره نحوه فعالیت با شرکت امیرمنصور آریا اظهار داشت: «اواخر سال 88 یکی از مدیران مافوقم از من خواست برای گروه امیرمنصور آریا حساب باز کنم. او مدعی شد فعالیت این گروه مورد تایید مستقیم مدیرعامل بانک، می‌باشد، من هیچ سابقه‌ای در این زمینه نداشتم و شکل معامله را نیز نمی‌دانستم.»

قاضی از متهم پرسید: «چطور ممکن است، ال‌سی‌ها صبح در اهواز گشایش شده و عصر در کیش تنزیل شود.»

متهم: «امکان توافق وجود دارد. خریدار می‌تواند پول را زودتر بدهد و پس از آن جنس را تحویل بگیرد.»

رییس دادگاه در خصوص میزان رشوه نیز از متهم سوال کرد که وی در پاسخ تصریح کرد: «7 میلیون تومان به عنوان عیدی و 100 میلیون تومان نیز به عنوان وام قرض‌الحسنه از این گروه دریافت کردم. ما بر اساس مصوبات کتبی اداره امور مناطق آزاد با این گروه کار می‌کردیم.»

تعدادی از خانواده های متهمان نیز اجازه حضور در دادگاه را پیدا کرده و در جلسه حضور دارند.

گفتنی است 37 جلد از کیفرخواست متهمان به دادگاه منتقل شده است.

لازم به اشاره است نخستین جلسه دادگاه روز شنبه، 18 فوریه، برگزار شده بود.

بیشتر بخوانید:

«اعلام زمان دومین دادگاه رسیدگی به اختلاس بانکی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,