Saturday, 18 July 2015
18 September 2020
کتاب‌خانه‌ی کوچک من

«با کتاب‌خانه‌ی دولت‌آبادی، این‌بار در فضای مجازی»

2012 March 11

نهال نوریان / رادیوکوچه

«صدیقه دولت‌آبادی» متولد 1255، از زنان برابری‌خواه و فعال در جنبش زنان ایران بوده‌است که هم‌زمان با دوران مشروطه نهادهای ماندگاری را برای زنان ایرانی به‌جا گذاشت. وی در طول هشتادوپنج سال زندگی پربارش، نخستین مدرسه‌ی دخترانه در اصفهان، نخستین نشریه و نخستین کتاب‌خانه برای زنان را تاسیس کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

کتاب‌خانه‌ی دیجیتال «صدیقه دولت‌آبادی» با هدف جمع‌آوری مجموعه‌ی کتاب‌های حوزه‌ی زنان، هم‌زمان با هشتم مارس 1390 و روز جهانی زن، کار خود را آغاز کرد. کتاب‌خانه‌ی تحت وب «صدیقه دولت‌آبادی»، برای علاقه‌مندان حوزه‌ی حقوق زنان و تاریخچه‌ی جنبش‌های زنان، مجالی را فراهم می‌آورد تا بدون محدودیت‌های مکانی به آثار ارزش‌مندی در این زمینه دست‌رسی پیدا کنند. این کتاب‌خانه که پیش از این در سال 1383 به‌ همت «مرکز فرهنگی زنان» تاسیس شد، سنگ بنایش در مراسم هشتم مارس 1381 گذاشته شد و سرانجام کتاب‌خانه در زمستان 1383 با امکانات محدود و تلاش فراوان آغاز به کار کرد، ولی متاسفانه در اردیبهشت‌ماه 1390 با پلمپ شدن این مرکز فرهنگی، فعالیت آن نیز پایان یافت.

کتاب‌خانه‌ی «صدیقه دولت‌آبادی» صرفن محلی برای جمع‌آوری کتاب‌های مربوط به حوزه‌ی زنان نبود، بلکه مجالی را فراهم می‌آورد تا زنان و مردان برابری‌خواه گرد هم آیند و برنامه‌های حاشیه‌ای دیگری را نیز مدیریت کنند که از آن جمله می‌توان به جایزه‌ی سالیانه‌ای با نام «صدیقه دولت‌آبادی» اشاره کرد. این جایزه هر ساله به به‌ترین اثر پژوهشی در حوزه‌ی زنان اختصاص داده می‌شد. در این کتاب‌خانه به‌جز کتاب‌هایی در حوزه‌ی ادبیات و مطالعات زنان، مجموعه‌ی ارزش‌مندی از مجله‌ها، مقاله‌ها و مواد سمعی و بصری در این زمینه موجود بود که علاوه بر زبان فارسی، به زبان‌های دیگری مانند انگلیسی، عربی، فرانسه و آلمانی جمع‌آوری شده‌بودند.

پس از ناامیدی از گشایش مجدد کتاب‌خانه، هیت امنا تصمیم به گشایش آن، این‌بار در فضای مجازی گرفت. تلاش‌گران این حوزه، یکی از ضعف‌ها و محدودیت‌های کتاب‌خانه‌ی مجازی را عدم دست‌رسی به بخش عظیمی از منابع چاپی دانسته‌اند. شاید بتوان با همین نگاه، این مسئله را یکی از نقاط قوت دانست، چراکه اگرچه دست‌رسی به تعدادی از منابع محدود می‌شود، ولی از سویی می‌توان با تحت وب کردن منابع چاپی به گسترش آن‌ها یاری رسانید و از سوی دیگر، منابعی را به کتاب‌خانه افزود که صرفن در دنیای مجازی امکان دست‌رسی به آن‌ها وجود دارد.

درهرحال، حضور کتاب‌خانه‌هایی از این دست، با پشتوانه‌ی تجربه و دانش مثال‌زدنی دست‌اندرکاران آن‌ها می‌تواند فضای مجازی را به محلی غنی‌تر برای هر علاقه‌مندی در هر گوشه‌ی دنیا تبدیل کند.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,