Saturday, 18 July 2015
18 September 2020
پس‌نشینی تند

«مخالف جنگ یا مدافع نظام؟»

2012 March 11

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

چند هفته‌ای است که پس از بالا گرفتن حملات لفظی سیاست‌مداران غربی و اسراییلی بر علیه جمهوری‌اسلامی و شدت گرفتن و جدی شدن احتمال حمله‌ی نظامی به ایران، برخی از نهادها و گروه‌های صلح‌طلب در کشورهای غربی اقدام به برگزاری تجمعاتی بر علیه جنگ نموده‌اند. این حرکت در ذات خود اقدام زیبایی است که می‌تواند توجه جهانیان را به خطرات و عواقب چنین جنگی برای ایران و منظقه معطوف کرده و سبب شود تا با فشار افکار عمومی بر رهبران این کشورها شاید از این واقعه جلوگیری به عمل بیاید. این حرکت البته راه را برای سو استفاده‌ی جمعی از طرف‌داران جمهوری‌اسلامی و برخی از گروه‌های تروریستی در این کشورها باز کرده تا به نام مخالفت با جنگ و خشونت در عمل از نظام اسلامی و برخی از مدافعانش در منطقه دفاع نمایند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در یک نمونه از این اقدامات چند روز پیش در «تورنتو» با مدیریت شماری از نهادهای کانادایی ضدجنگ تظاهراتی برگزار شد که در عمل بیش از آن‌که تلاشی برای پیش‌گیری از حمله‌ی کشورهای غربی به ایران باشد، وسیله‌ای شده بود برای حضور و تجمع جمعی از وابستگان سیاسی نظام و خانواده‌های‌شان و هم‌چنین شماری از فلسطینیان مقیم کانادا برای دفاع از جمهوری اسلامی و گروه حماس و هم‌چنین حمله و شعار بر علیه سیاست‌های دولت اسراییل. این واقعیت زمانی خود را به‌تر بروز داد که جمعی دیگر از ایرانیان منتقد نظام جمهوری اسلامی که آن‌ها نیز مخالف با حمله‌ی نظامی به ایران بودند، تلاش کردند تا به این تظاهرات بپیوندند. این حرکت با اقدام و برخورد تند و خشونت‌آمیز مدافعان حکومت مواجه شد که در برخی از موارد به زد و خورد منجر شد که خوش‌بختانه با دخالت پلیس از گسترش آن جلوگیری به عمل آمد.

این‌گونه اقدامات فارغ از هرگونه انگیزه و نتیجه‌ی آن می‌تواند در آینده باعث روشن‌گری‌های فراوانی برای ایرانیان و هم‌چنین ناظران بیرونی گردد. اگر صداقت کافی در قصد و نیت برگزارکنندگان چنین تجمعاتی وجود داشته باشد، آن‌ها باید به حضور هر حزب، گروه و یا دسته و با هر‌گونه گرایش سیاسی، فکری و مذهبی به عنوان مخالفین حمله‌ی نظامی خوش‌آمد بگویند. برخورد با منتقدین نظام حاکم بر ایران به این بهانه که موضوعات داخلی کشورها ربطی به ما ندارد می‌تواند عدم شفافیت این گروه‌ها را به دنیا نشان دهد. برخورد خشنونت‌آمیز این گروه‌ها با مخالفان جمهوری اسلامی در کشورهای آزادی هم‌چون کانادا هم‌چنین می‌تواند به صورت غیرمستقیم این پیام را برای دنیا داشته باشد که افرادی که با منتقدین خود در یک کشور آزاد با چنین خشونتی برخورد می‌کنند در درون ایران و با در دست داشتن تمام ابزارهای قضایی، نظامی و امنیتی چه بلایی بر سر آن‌ها خواهند آورد.

باید اذعان کرد که کم‌کاری نیروهای اپوزیسیون جمهوری‌اسلامی که آن‌ها نیز با اعمال روش‌های خشونت‌آمیز و حمله‌ی نظامی به ایران مخالفند سبب شده‌است تا راه برای چنین گروه‌های کم‌شماری باز شود. برگزاری تجمعات پرشمار ایرانیان منتقد نظام جمهوری‌اسلامی که در طی آن‌ها هم‌زمان با اقدامات خشن و ضدحقوق‌بشری حاکمان ایران و هم‌چنین با برخورد نظامی بر علیه کشورمان مخالفت شود می‌تواند تاثیر به‌سزایی بر افکار عمومی جهانیان داشته باشد و نشان دهد که بخش فراوانی از مردم ما در عین حال که با نظام حاکم سرستیز دارند از جنگ و خشونت و ویرانی کشورشان نیز استقبال نخواهند کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,