Saturday, 18 July 2015
23 September 2020
پرسه – گفت وگو

«گنجینه‌ای برای هنر ایرانیان مهاجر»

2012 March 12

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

       زندگی در غربت شاید مثل بودن در میان محدودیت‌هایی است که خیلی از استعدادهای انسان را شکوفاتر می‌کند … آدم‌ها در غربت فرهنگ خودشان را دارند، هنر خودشان، زبان خودشان و ادبیات خودشان را و این همان چیزی است که باعث آفرینش‌های مختلف می‌شود در یک محیط غریبه با تمامی نشانه‌های فرهنگی آن‌ها و البته آفرینش‌هایی از جنس چالشی که با عناصر جدید در محیط اطرافشان دارند …

     نخستین سمپوزیوم نگاه‌داری و مراقبت از آثار نسخ خطی اسلامی در کوالالامپور فرصتی بود تا گفت و‌گویی با دیوید هیرش –David G.Hirsch – کتاب‌دار دانشگاه یو سی ال ا (UCLA) کالیفرنیا داشته باشم. البته ماجرا از آن‌جا آغاز شد که  او کنجکاوانه و با اشتیاق در پی جمع‌آوری نشریات ایرانی در مالزی بود و این اشتیاق او مرا بر آن داشت تا علتش را جویا بشم.

او در این گفت وگو از گنجینه‌ی غنی از کتاب‌ها و نشریات به زبان فارسی در این کتاب‌خانه می‌گوید و مجموعه‌ای با عنوان ادبیات مهاجرت که موردتوجه بسیاری پژوهش‌گران و استادان دانشگاه است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

او می‌گوید که بسیاری هستند که علاقه‌مندند بر روی موضوع «هویت فراملی» مطالعه داشته باشند. این که وقتی مردم به کشور دیگری مهاجرت می کنند چه بخشی از فرهنگ و زبانشان هست که تمایل دارند حفظ کنند و چه بخشی برای آن ها مهم نیست. مثلن یکی از این بخش های مهم برای مردم غذا است که مردم چگونه سعی می کنند در کشوری غیر از کشور خودشان از موادی استفاده کنند که بیشترین نزدیکی را به غذای خودشان داشته باشد. من فکر می کنم ایرانی‌ها فرهنگ غذای خیلی غنی دارند و به آن افتخار می کنند و همواره چیزی پیدا می‌کنند که بتوانند با آن غذایی با نزدیک‌ترین طعم به داخل ایران تهیه کنند.

از او در مورد این که آیا این نشریات را مطالعه محتوایی کرده می‌پرسم و این که چه تغییری در آن می‌بیند؟

می‌گوید که زیاد آن‌ها را مطالعه کرده و شعرها و قصه‌های در تبعید و تجربه‌های ایرانیان در تبعید خیلی جالب است.

او می‌گوید در سال‌های شصت و هفتاد (میلادی) موضوع این نشریات بیش‌تر سیاسی بود اما در حال حاضر فرهنگ، هنر، اجتماع، گردش‌گری و پزشکی نیز به آن‌ها افزوده شده‌است.

وی با اشاره به رشد این نشریات اشاره دارد به سال 2003 که به مالزی سفر کرده و تنها یکی دو نشریه از وی ایرانیان در این کشور منتشر می‌شده و اکنون تعداد این نشریات به بیش از پانزده نشریه رسیده است.

آقای هیرش درمورد احساس شخصی‌اش به هنگام مطالعه این مطالب می‌گوید :«برای من خیلی جالب است که این تجربیات مهاجران را می‌خوانم چرا که وقتی شما به یک کشور دیگر که متفاوت از کشور خودتان است سفر می‌کنید واکنش‌های متفاوتی نسبت به آن نشان می‌دهید و دیدن این واکنش‌ها جالب است.»

او از سفر کوتاه و دوهفته‌ای‌اش به ایران در سال 1996 در زمان نمایشگاه کتاب و خاطرات آن، دیدار از اصفهان و شیراز، از این که کتاب‌خانه‌ای در تهران دیده که بیست و چهار ساعته باز بوده و از دیدن دختران و پسران جوانی که با هم در کوه قدم می‌زدند یا موتور سواری می‌کردند می‌گوید و تاکید می کند با توجه به استقبال مردم از نمایشگاه کتاب ایرانیان خیلی کتاب دوست دارند.

او از کوه‌های اطراف تهران و غذاهای ایرانی بسیار لذت برده و متاسف است که تنها دو هفته در ایران بوده چون به آمریکایی‌ها تنها دو هفته ویزا می‌دهند و  البته علاقه‌مند است که باز سفری به ایرن داشته باشد

از آن جا که گفت و گوی من با او درست روزی بود که فیلم «جدایی» جایزه اسکار را دریافت کرد از او راجع به این فیلم هم پرسیدم که می‌گوید فیلم بسیار مردمی است و  زمانی که خبر دریافت جایزه را شنید بسیار خوشحال شد و گفت این نشان می‌دهد که برای هنر، سیاست اهمیتی ندارد و هنر به صورت جهانی مورد احترام و پذیرش است و  آن چه مهم است روابط فرهنگی است.

دیوید هیرش آمریکایی که زبان‌های فارسی، عربی، مالایی، اسپانیایی، فرانسه، ترکی و بسیاری زبان های دیگر را به خوبی صحبت می‌کرد در این گفت وگو درخواست می‌کند که دارندگان نشریات، کتاب‌ها، پوسترها و بروشورها و هر اثر انتشار یافته شامل فیلم، عکس و … در صورت تمایل آثار خود را به این کتاب خانه اهدا کنند تا به صورت آرشیو در اختیار پژوهش‌گران قرار گیرد. او تاکید می‌کند که این کتاب‌خانه بسیار علاقه‌مند است تا آثار ایرانیان در مهاجرت را از سراسر جهان جمع‌آ‌وری کند.

علاقه‌مندان می‌توانند برای ارسال آثار یا بهره بردن از این مجموعه دیدنی به این آدرس مراجعه کنند:

A 1540 O Charles E.Young Research Library Box 951575 , Los Angeles, California 90095 -1575

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. عزیزدل
    1

    بسیار بسیار علی بود خانوم سیمین…