Saturday, 18 July 2015
30 September 2020
پس از خروج نماینده سازمان ملل از سوریه،

«کشتار ده‌ها نفر در شهرهای مختلف سوریه»

2012 March 12

خبر / رادیو کوچه

به گفته مخالفان در سوریه، ده‌ها نفر از مردم این کشور، در دو شهری که از جمله کانون‌های اعتراضات علیه بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، بوده کشته و زخمی شده‌اند. این کشتار روز دوشنبه، 12 مارس و ساعاتی پس از دیدار کوفی عنان و آقای اسد روی داده است.

به گزارش الجزیره، کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب که در سوریه به ‌سر می‌برد قرار بود با بشار اسد در خصوص حل بحران جاری در این کشور و پایان خشونت‌ها به توافق برسد. آقای عنان از سوی سازمان ملل مامور بودتا برای ایجاد آتش‌بس بین نیروهای دولتی و مخالفان در سوریه تلاش کند.

هم‌زمان با تلاش‌های سازمان‌های حقوق بشری، در کشتاری که از شام‌گاه یک‌شنبه، آغاز و تا صبح امروز ادامه داشته یک کمیته محلی مخالفان از شهر حمص از کشته شدن 45 زن و کودک در منطقه کرم‌الزیتون خبر داده است.

هم‌چنین یک نظامی جدا‌شده از ارتش سوریه نیز اشاره کرد که 25 تن دیگر در بخش‌های دیگر حمص کشته شدند.

این در حالی است که تلویزیون سوریه همانند اظهارات بشار اسد در دیدار با کوفی عنان می‌گوید که ارتش این کشور در حال مبارزه با «تروریست‌های مسلح» است.

از سویی دیگر  فعالان مخالف دولت دمشق می‌گویند در پی محاصره و بمباران شهر شمال غربی ادلب که وارد چهارمین روز خود شده دست‌کم 25 تن جان‌ باختند.

شاهدان عینی می‌گویند که هر نقطه از شهر که به دست ارتش اشغال می‌شود بازرسی خانه‌به خانه صورت می‌گیرد و تعداد زیادی از شهروندان بازداشت شده‌اند.

مقام‌های ترکیه نیز گفته‌اند که از شهر مرزی ادلب تاکنون 189 غیرنظامی از ترس جانشان وارد خاک ترکیه شده و هم‌چنان این حرکت ادامه دارد.

ناآرامی‌های هم‌‌چنین در اطراف دمشق، پایتخت سوریه، نیز گزارش می‌شود. کمیته‌های محلی از کشته شدن 5 تن در شهرک‌های اطراف دمشق، 5 تن در حلب، یک تن در شهر دمشق، یک نفر در لاذقیه و یک نفر هم در درعا کشته‌ شده‌اند.

این نا‌آرامی‌ها در حالی گزارش می‌شود که مذاکرت دو روزه کوفی عنان و بشار اسد به گفته مخالفان بی‌نتیجه و با شکست به پایان رسیده است.

کوفی عنان، نماینده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب بعدازظهر یک‌شنبه، دمشق را بدون دست‌یابی به اعلام آتش‌بس از سوی ارتش سوریه ترک کرد.

وی پیش از بازگشت به خبرنگاران گفت: «این مذاکرات بسیار سخت و مشکل بود. اما باید امیدوار بود. من به دلایل زیادی خوش‌بین هستم.»

بیشتر بخوانید:

«مذاکره مجدد کوفی عنان با رییس جمهوری سوریه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,