Saturday, 18 July 2015
23 September 2020

«خبرهای سیزدهم مارس ۲۰۱۲»

2012 March 13

جمشید چالنگی، کارمند پیشین صدای آمریکا:

«به‌زودی ابهامات در صدای آمریکا را روشن می‌کنم»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

در روزهای اخیر، به نقل از صفحه فیس‌بوک جمشید چالنگی، روزنامه‌نگار و بنیان‌گذار برنامه تفسیر خبر در صدای آمریکا، بخش فارسی، حکم برکناری وی از صدای آمریکا صادر شده است. این در حالی است که از تعلیق وی بیش از پنج ماه می‌گذرد.

وی در مطلبی در صفحه فیس‌بوک خود خطاب به مخاطبانش آورده است: «در این مدت شما عزیزان ازطریق ایمیل‌، فیس‌بوک‌، تلفن و دیدارهای مستقیم ،از من پرسیده‌اید، کارگزاران جمهوری اسلامی به ویژه در واشینگتن چه نقشی در تعلیق (‌و اکنون برکناری) من از صدای آمریکا داشته‌اند؟»

آقای چالنگی اضافه کرده است: «پرسیده‌اید نقش ویژه «هومن مجد» مترجم رسمی و مشاور محمود احمد ی‌نژاد در این ماجرا چه بوده است؟ با اشاره به گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های آمریکایی‌، پرسیده‌اید آیا این درست است که عوامل جمهوری اسلامی در بخش فارسی صدای آمریکا نفوذ کرده‌اند؟»

او هم‌چنین در این مطلب به نام ستاره درخشش اشاره کرده و آورده است: «از من پرسیده‌اند خانم درخشش در تعلیق و اکنون برکناری من از صدای آمریکا چه نقشی داشته است؟»

آقای چالنگی در انتها تاکید کرده است: «مطمئن باشید در آینده‌ای نزدیک در چارچوب قانون‌، با انتشار بیانیه‌ای و نیز راه‌های ارتباطی دیگر پاسخ‌های روشن برای پرسش‌های شما عزیزان را منتشر خواهم ساخت.»

لازم به اشاره است پس از تغییرات در سطوح مدیران در صدای آمریکا، بخش فارسی، فعالیت برخی از کارمندان این رسانه به حالت تعلیق درآمد که از جمله می‌توان به کورش صحتی، احمد باطبی، رودی بختیار، محسن سازگارا اشاره کرد اما این افراد پس از چندی به صدای آمریکا بازگشته و به کار خود ادامه دادند.

…………………………………..

پس از ارایه گزارش احمد شهید در مورد حقوق بشر ایران،

«واکنش تند جمهوری اسلامی علیه گزارش‌گر ویژه سازمان ملل»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، در نوزدهمین ‌نشست حقوق بشر در ژنو، گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران از یافته‌هایی در نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی خبر داده است.

احمد شهید گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای ایران، افزود از ماه سپتامبر گذشته تا‌کنون انجام اعدام‌ها در ایران به «نحو چشم‌گیری» افزایش یافته است.

آقای شهید هم‌چنین اضافه کرد درخواست‌های مکرر وی برای بازدید از ایران توسط مقام‌های جمهوری اسلامی بی‌پاسخ مانده است.

از موارد نقض حقوق بشر در ایران که احمد شهید از آن‌ها نام برده می‌توان به «بازداشت خودسرانه روزنامه‌نگاران، صدور احکام سنگین برای وکلای مدافع حقوق بشر و اجرای خشونت بار مجازات‌ها اشاره کرد.

در مقابل محمد‌جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی، گزارش احمد شهید را مورد انتقاد شدید قرار داد.

به گزارش پای‌گاه اطلاع‌رسانی قوه قضاییه جمهوری اسلامی، آقای لاریجانی در جلسه روز گذشته شورای حقوق بشر گزارش آقای شهید را «مملو از اتهامات بی‌پایه و اساس» دانسته است.

محمدجواد لاریجانی به طعنه گفته که لازم نیست که احمد شهید به ایران سفر کند، چون می‌تواند به «وب‌سایت‌های ضد انقلاب و معاند جمهوری اسلامی رجوع کند و این محتویات را کپی و پیست کند.»

او در سخن‌رانی خود گزارش‌گر ویژه حقوق بشر را متهم کرده که «به جای بیان حقایق به جهانیان با شرورترین گروه‌های تروریستی که دستشان به خون ملت ایران آغشته است، هم‌کاری نزدیک داشته است.»

آقای لاریجانی افزوده که با وجود «مخالفت شدید» با گزارش گزارش‌گر ویژه، تهران آمادگی خود را برای «هر‌گونه هم‌کاری فنی با دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر و گزارش‌گر ویژه برای ارایه گزارشی منصفانه، حقیقی، قابل استناد و معتبر اعلام می‌کند.»

…………………………………..

هم‌زمان با افزایش کشته‌شدگان در سوریه،

«محکومیت رییس جمهوری سوریه به نقض حقوق بشر»

خبر / رادیو کوچه

آمریکا، متحدان اروپایی این کشور و دبیرکل سازمان ملل متحد، روز دوشنبه، 12 مارس، بشار اسد را به نقض حقوق بشر محکوم کردند. آن‌ها اعلام کردند که بشار اسد در مدت یک سال اعتراضات مردمی در این کشور مرتکب جنایت علیه بشریت شده است.

‌به گزارش الجزیره، غربی‌ها هم‌چنین در مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کردند که ادامه این روند به یک جنگ داخلی در سوریه منجر می‌شود. از سویی دیگر از روسیه و چین درخواست کردند که قطع‌نامه‌های تحریمی که در شورای امنیت سازمان ملل علیه دولت سوریه مطرح می‌شوند را وتو نکنند.

در همین حال یک مقام سازمان ملل متحد می‌گوید که بیش از هشت هزار نفر در سرکوب ناآرامی‌های ضددولتی در سوریه که یک سال قبل شروع شد کشته شده‌اند.

ناصر عبدالعزیز الناصر رییس مجمع عمومی گفت تعداد زیادی زن و کودک در میان قربانیان هستند.

او درحالی اظهار نظر می کند که کوفی عنان نماینده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب قرار است با مخالفان سوری در ترکیه ملاقات کند.

آقای عنان که روز‌ شنبه و یک‌شنبه، در دمشق با بشار اسد رییس جمهوری سوریه دیدار کرد گفت او نسبت به امکان برقراری آتش بس «خوش‌بین» است.

اما او پس از گفت‌گوهای دوشنبه با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در آنکارا اذعان کرد که فرآیند دیپلماتیک زمان می‌برد، و وضعیت سوریه را «بسیار پیچیده» توصیف کرد.

آقای عنان قرار است به زودی با اعضای شورای ملی سوریه که در ترکیه مستقر است دیدار کند.

گفتنی است هم‌زمان با تلاش‌های بین‌المللی، خشونت‌ها در سوریه ادامه دارد و فعالان گزارش می‌دهند که دست‌کم 50 تن در حمله‌ای توسط ارتش سوریه در شهر حمص کشته شده‌اند.

…………………………………..

لیگ برتر فوتبال ایران،

«توقف پرسپولیس و شکست سپاهان در لیگ فوتیال»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 12 مارس، بیست و هفتمین هفته از مسابقات فوتبال لیگ برتر باش‌گاه‌های ایران با یک پیروزی و یک تساوی به پایان رسید.

تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز با شکست یک بر صفر سپاهان اصفهان، موفق شد در رده دوم جدول رده بندی لیگ برتر ایران قرار بگیرد.

در یک بازی دیگر در روز دوشنبه، تیم‌های پرسپولیس تهران و مس کرمان در ورزش‌گاه آزادی تهران یک بر یک مساوی شدند.

در جدول رده بندی لیگ برتر ایران، تیم سپاهان با 52 امتیاز اول است و تیم‌های تراکتورسازی تبریز با 49 و استقلال تهران با 48 امتیاز در رده‌های دوم و سوم قرار دارند.

لازم به اشاره است تیم استقلال یک بازی کم‌تر از تراکتور‌سازی انجام داده است.

…………………………………..

قوه قضاییه جمهوری اسلامی:

«حبس و شلاق محکومیت متهمان اخلال در چهارشنبه سوری»

خبر / رادیو کوچه

هم‌زمان با فرارسیدن چهارشنبه آخر سال خورشیدی، جانشین فرمانده نیروی انتظامی اظهار داشت پلیس با برهم‌زنندگان آرامش مردم در این شب برخورد قاطعانه خواهد داشت. قوه قضاییه این کشور نیز اعلام کرد یک سال حبس و 74 ضربه شلاق در انتظار متهمان این شب خواهد بود.

به گزارش ایسنا، احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی، با ذکر این‌که «پلیس مخالف شادی مردم نیست»، افزود که پلیس در صورت بازداشت این افراد پس از دستگیری تا پایان تعطیلات در بازداشت‌گاه به‌سر خواهند برد.»

پیش‌تر اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گفته بود که پلیس با هرگونه تجمع مردم در شب چهارشنبه سوری مقابله خواهد کرد.

از سوی دیگر قوه قضاییه جمهوری اسلامی با صدور اطلاعیه‌ای از صدور حکم حبس و شلاق برای بازداشت‌شدگان در این روز خبر داده است. دست‌گاه قضا تاکید کرد: «با وجود این‌که بر اساس قانون هرکس با هیاهو و جنجال موجب اخلال نظم عمومی شود و مردم را از کسب و کار باز دارد به حبس از سه ماه تا یکسال و ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شود.»

این در حالی است که رسانه‌های داخلی ایران گفته‌اند هنوز دادگاه‌های این کشور نتیجه محاکمه 2 هزار دستگیر شده در چهارشنبه سوری سال گذشته را اعلام نکرده است.

 …………………………………..

واکنش اوباما به تیراندازی سرباز آمریکایی در افغانستان

«بازگشت نیروهای آمریکایی به کشور بر اساس برنامه»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه 13 مارس، باراک اوباما، رییس جمهوری ایالت متحده، در پی حادثه کشتار ۱۶ غیرنظامی افغان توسط یک سرباز آمریکایی، گفته است که نیروهای بین المللی «به سوی درهای خروجی» افغانستان هجوم نخواهند برد.

 به گزارش شبکه سی‌بی‌اس، آقای اوباما ضمن «غم انگیز» خواندن این فاجعه انسانی، گفت «این  حادثه من را مصمم‌تر می‌کند که نیروها را به کشور بازگردانم».

او ادامه داد: «نیروها باید به صورتی مسوولانه از افغانستان عقب بنشینند».

هم‌چنین لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا، گفته است که امکان صدور حکم اعدام برای مظنون در صورت «مجرم شناخته شدن» او وجود دارد.

حادثه کشتار در ولایت قندهار باعث تنش در روابط میان افغان‌ها و نیروهای خارجی شده است. در همین مورد نماینده‌های مجلس افغانستان، از مسوول‌های آمریکا خواستند تا مسببان را مجازات و به طور علنی در برابر مردم افغانستان محاکمه کنند.

گفتنی است از روز دوشنبه 12 مارس، نیروهای نظامی آمریکا به صورت آماده باش، برای مقابله با هرگونه اقدام تلافی‌جویانه هستند.

…………………………………..

دادگاه انقلاب اعلام کرد:

«تغییر حکم کوهیار گودرزی، فعال حقوق بشر»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های حقوق بشری، در روزهای اخیر، با صدور حکمی جدید برای کوهیار گودرزی، فعال حقوق بشر، وی به ۵ سال حبس تعزیری و تبعید به زندان شهرستان زابل محکوم شده است.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، حکم ۵ سال حبس تعزیری و تبعید به زندان شهرستان زابل روز چهارشنبه هفته گذشته در محل دادگاه انقلاب به کوهیار گودرزی ابلاغ شده است.

پیش از این قاضی پیرعباسی به آقای طباطبایی، وکیل گودرزی، اعلام کرده بود که وی به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

کوهیار گودرزی، عضو کمیته گزارش‌گران حقوق بشر، روز ۹ مردادماه در تهران بازداشت شد و بیش از ۲ ماه در سلول انفرادی به سر برد. وی به مدت ۳ ماه از حق تماس تلفنی با خانواده خود محروم بود، و هم‌اکنون حدود ۷ ماه است که در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می‌برد و از انتقال وی به بند عمومی جلوگیری شده است.

…………………………………..

دومین طرح نجات مالی یونان،

«130 میلیارد یورو برای حمایت از اقتصاد یونان»

خبر / رادیو کوچه

بعد از ظهر دوشنبه 12 مارس، وزیرهای دارایی 17 کشور حوزه یورو، از دومین طرح نجات مالی یونان به ارزش 130 میلیارد یورو حمایت کرده که پس از دریافت مبلغ‌های لازم از صندوق بین‌المللی پول ارایه خواهد شد.

به گزارش بی‌بی‌سی‌، این دیدار که در بروکسل انجام شد، در پی آن که یونان بیش‌تر اوراق بهادار خود را با اوراقی به ارزش کم‌تر از نصف مبادله کرد، انجام شد.

هم‌چنین ژان کلود جانکر، رییس گروه وزیرهای دارایی حوزه یورو و نخست وزیر لوگزامبورگ، پیش‌بینی کرد که نسبت بدهی به تولید ناخالص ملی یونان در سال 2020 به 117 درصد افت خواهد کرد.

او ادامه داد: «ما از پیش‌نهاد صندوق بین‌المللی پول برای ارایه مبلغ 28 میلیارد یورویی برای یونان استقبال می‌کنیم. ما چشم انتظار بحث و تصمیم هییت صندوق بین‌المللی پول در روز 15 مارس هستیم».

گفتنی است پیش از این وزیران دارایی کشورهای عضو گروه 20، بیست کشور صنعتی جهان، روز شنبه، 25 فوریه، در مکزیک در خصوص بحران بدهی‌ها در کشورهای اروپایی حوزه یورو، مذاکره کرده بودند.

…………………………………..

سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی:

«ابراز خوشنودی ایران از قطع انتقال گاز مصر به اسراییل»

خبر / رادیو کوچه

پارلمان مصر با تصویب لایحه‌ای، صادرات گاز به اسراییل را لغو و سفیر این کشور را از مصر اخراج کرده است. در همین رابطه سخن‌گوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، ضمن ابراز خوش‌نودی، این اتفاق را عکس‌العمل «منطقی» خواند.

به گزارش مهر، رامین مهمان‌پرست، روز سه‌شنبه 13 مارس،  در آخرین نشست خبری خود در سال 90 گفت: «انتظاری که از کشورهای منطقه به ویژه کشورهایی که با بیداری مواجه‌اند می‌رود، همین است».

او اضافه کرد: «اقدام مجلس مصر اقدامی است که از طرف ملت ما منطقی و با احساس مسوولیت شناخته می‌شود و امیدواریم همه کشورهای منطقه به نقطه مطلوبی از استقلال دست یابند تا به تجاوزات رژیم اشغال‌گر صهیونیستی پایان دهند».

لازم به اشاره است روابط جمهوری اسلامی و اسراییل پس از انقلاب سال 57 در ایران به سردی گرایید و پس از مدتی به کلی قطع شده است.

…………………………………..

در پی کشته شدن یکی از رهبران القاعده،

«چهار کشته در انفجار انتحاری در جنوب یمن»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز سه‌شنبه، 13 مارس، بر اثر یک انفجار انتحاری، دست‌کم سه تن از ماموران دولتی و یکی از پیکارجویان اسلام‌گرا در شهر البیضا در جنوب یمن جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش الجزیره، پلیس یمن گفته است که در این عملیات، راننده یک خودرو حاوی مواد منفجره آن را در برابر یک پاس‌گاه بازرسی منفجر کرد.

این انفجار انتحاری در پی درگیری بین دو طرف و کشته‌شدن یکی از رهبران محلی القاعده در منطقه به اجرا گذاشته شد.

گفتنی است علارغم کناره‌گیری علی‌ عبداله صالح، رییس جمهوری پیشین این کشور و روی کار آمدن یک دولت موقت در پی اعتراضات مردمی، هم‌چنان این کشور شاهد حملات انتحاری و بمب‌گذاری است.

 …………………………………..

وزیر دفاع آذربایجان:

«هیچ‌ حمله‌ای علیه ایران از خاک آذربایجان صورت نمی‌گیرد»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه 12 مارس، صفر ابی‌یف وزیر دفاع آذربایجان، در دیدار با هم‌تای ایرانی خود اعلام کرد که هیچ کشوری نمی‌تواند از خاک جمهوری آذربایجان علیه ایران استفاده کند و هیچ کشوری نیز قادر نیست که ما را در برابر «کشور دوست و همسایه» خود قرار دهد.

به گزارش فارس، دیدار صفر ابی‌یف از ایران، در پی دیدار سه جانبه وزیرهای امور خارجه ترکیه، آذربایجان و ایران در نخجوان انجام گرفته است. وزیرهای خارجه سه کشور روز هفتم مارس در این دیدار بیانیه‌ای امضا کردند که یکی از مفاد آن، عدم استفاده از اراضی کشورهای همسایه ایران برای نقض امنیت ملی ایران بود.

وزیر دفاع آذربایجان درباره خرید سلاح از اسراییل گفته است که «آذربایجان باید ارتش خود را تقویت کند و برای این کار مجبور است سلاح و تجهیزات بخرد و تمام سلاح‌ و تجهیزاتی که خریداری می‌شود، در اختیار ارتش آذربایجان است و در هیچ وقت و هیچ صورت علیه ایران استفاده نخواهد شد».

اشاره وزیر دفاع جمهوری آذربایجان به خرید یک و نیم میلیارد دلار تجهیزات نظامی از اسراییل است که مورد انتقاد و نگرانی جمهوری اسلامی بود.

این در حالی است که حکومت جمهوری آذربایجان یکی از متحدان نزدیک اسراییل در منطقه است و این مسئله سبب تنش‌های زیادی میان جمهوری اسلامی و آذربایجان شده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,