Saturday, 18 July 2015
21 September 2020
گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای ایران:

«گزارش من بر اساس گفته‌های ۱۶۰ ایرانی تنظیم شد»

2012 March 14

خبر / رادیو کوچه

گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای ایران، در گفت‌و‌گویی انتقاد مقام‌های جمهوری اسلامی از گزارش وضعیت حقوق بشر را رد کرده و گفته است گزارش او بر اساس شواهد و مدارک ارایه شده از سوی ۱۶۰ ایرانی تهیه شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، احمد شهید در گزارش روز دوشنبه، ۲۲ اسفند خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل، موارد نقض حقوق بشر در ایران را ارایه کرد و از شکنجه بازداشت‌شدگان و محرومیت از حق دادرسی عادلانه متهمان انتقاد کرد.

احمد شهید ضمن رد اظهارنظر مقام‌های جمهوری اسلامی، که می‌گویند گزارش او «سیاسی» است و بر پایه اطلاعات از «گروه‌های تروریستی» تهیه شده، اظهار داشت: «نیازی به تفسیر سیاسی از این مسایل وجود ندارد و در گزارشی که تهیه شده، تنها از صحبت‌های تعداد اندکی از افراد استفاده شده است.»

در گزارشی که به شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو ارایه شد، از حکومت جمهوری اسلامی به دلیل موارد متعدد نقض حقوق بشر مانند «فشار بر روزنامه‌نگاران و منتقدان، شکنجه زندانیان، محرومیت متهمان از حق دادرسی عادلانه و سرکوب سازمان یافته اقلیت‌های دینی، قومی و جنسی» انتقاد شد.

هم‌چنین او از دو دیدارش با روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در ژنو و نیویورک خبر داده که به گفته او، گفت‌و‌گوهای انجام شده، «سرسری گرفته شدند.»

او افزود در ماه فوریه، پیش‌نویس گزارش خود را برای سفیر جمهوری اسلامی در ژنو فرستاده و دو صفحه از نظرات مقام‌های جمهوری اسلامی را دریافت کرده که در گزارش نهایی خود به آن‌ها اشاره کرده است.

آقای شهید تاکید کرد که تلاش کرده با مقامات جمهوری اسلامی صحبت کند و نظرشان را در باره این گزارش کسب کند اما آن‌ها هم‌کاری نکرده‌اند.

گفتنی است گزارش‌گر ویژه سازمان ملل تاکید کرد اطلاعات او درست و مستند است اما به خاطر وضعیت منابعش در ایران، باید مراقب آن‌ها باشد و نام مشخصاتشان را علنی نکند.

او ابراز امیدواری کرده که ایران با تعدادی از افراد که نامشان در گزارش او آمده، برخورد بهتری داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

«واکنش تند جمهوری اسلامی علیه گزارش‌گر ویژه سازمان ملل»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,