Saturday, 18 July 2015
26 October 2021
جمشید چالنگی، کارمند پیشین صدای آمریکا،

«چرا از صدای آمریکا کنار گذاشته شدم؟»

2012 March 14

جمشید چالنگی

‌سرانجام پس از 5 ماه که از تعلیق  من گذشت حکم«توقف هم‌کاری» یا برکناری من از صدای آمریکا در تاریخ 03.09.12 به دست من رسید.

‌دوستان عزیز همان‌طور که  می‌دانید‌، من ابتدا به مدت 5 روز و هر روز یک‌ساعت اجرای برنامه‌ی تلویزیونی «تفسیر خبر» را بر عهده داشتم. علاوه بر آن سردبیری برنامه و انجام تحقیق در مورد موضوع برنامه نیز بر عهده‌ی من بود.

بر اساس آمار رسمی صدای آمریکا، تفسیر خبر به مدت دست‌کم 4 سال پربیننده‌ترین برنامه‌ی بخش فارسی صدای آمریکا بود.

پس از آن‌که‌ زمان این برنامه پر‌بیننده به نیم ساعت و سه روز در هفته کاهش یافت آن‌هم به دلایلی که هرگز به‌طور رسمی ‌اعلام نشده‌، من برای برنامه‌های دیگر بخش فارسی صدای آمریکا، هر هفته یک‌بار نیز به پیشنهاد نخستین خود من گزارشی در‌باره‌ی بازتاب مهم‌ترین خبر روز در مطبوعات عربی‌زبان تهیه می‌کردم.

‌جندین گزارش تهیه شده‌ی من در این زمینه را ‌از جمله در مورد بازتاب سخن‌رانی پرزیدنت اوباما در سازمان ملل در مطبوعات عرب، مسوولان بخش فارسی صدای آمریکا پخش نکردند. با این‌همه‌، علت اخراج مرا از صدای آمریکا تهیه نکردن چند گزارش از مطبوعات عرب عنوان کرده‌اند.

اتهامی که با حضور وکیل خود، نماینده یونیون (اتحادیه) در برابر خانم میشل استوارت از کارگزینی صدای آمریکا و آقای جان لنون معاون رییس صدای آمریکا‌ بی‌اساس بودن آن‌را با ارایه مدارک اثبات کردیم.‌ مدارک و اسناد ارایه شده عملن از سوی مسوولان مربوطه نادیده گرفته شد.

جالب این‌جاست که بر خلاف عرف و یا تشریفات اداری، در آغاز حکم تعلیق من بر اساس گزارش مستقیم خانم ستاره سییج (‌درخشش) سردبیر وقت بخش فارسی صدای آمریکا به کارگزینی صورت گرفت بدون آن‌که ایشان به رییس بخش فارسی صدای آمریکا مراجعه کند و چنان‌چه به گفته آنان من مثلن وظیفه‌ام را انجام نداده‌ام‌، تذکر یا اخطاری از سوی رییس بخش به من داده شود.

‌در این مدت اما همواره این پرسش برای من مطرح بوده است که آیا دلیل واقعی تعلیق و برکناری من از صدای آمریکا این نیست که من از رییس وقت بخش فارسی صدای آمریکا‌، آقای رامین عسگرد و مسوولان دیگر پرسیدم‌: «چرا برنامه‌های تلویزیونی صدای آمریکا  از جمله «تفسیر خبر»  را برای ارزیابی به آقای «هومن مجد» مترجم رسمی محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری اسلامی که به نوشته‌ی خودش مشاور او و محمد خاتمی نیز بوده و هست، داده‌اید؟»

چرا برنامه‌های تلویزیونی صدای آمریکا  از جمله «تفسیر خبر»  را برای ارزیابی به آقای «هومن مجد» مترجم رسمی محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری اسلامی که به نوشته‌ی خودش مشاور او و محمد خاتمی نیز بوده و هست، داده‌اید

چرا بر اساس نظر مشاور رییس جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفته‌اید پخش برنامه‌ی «تفسیر خبر» را به سه روز در هفته و از یک‌ساعت به نیم ساعت کاهش دهید؟

آیا مالیات‌دهندگان آمریکایی یا نمایندگان آنان در کنگره و سنای آمریکا موافق هستند که مشاور و مترجم محمود احمدی‌نژاد رییس جمهوری اسلامی در عین حال مشاور بخش فارسی صدای آمریکا نیز باشد؟

آیا دلیل تعلیق  و سپس برکناری  من از صدای آمریکا این نیست که در برابر اعضای «بی. بی. جی» به ریاست آقای والتر آیزاکسون من مشکلات موجود در بخش فارسی صدای آمریکا  و سو مدیریت‌ از جمله تبعیض و فساد اداری در این بخش را تشریح کردم و وضعیت موجود در بخش فارسی را به وضعیت در ادارات شوروی سابق تشبیه کردم؟

آیا به خاطر این نیست که  در دیدار با آقای «اندرس ویمبوش» از مسوولان بی.‌بی.‌جی. که مسوول رفع مشکلات بخش فارسی صدای آمریکا شده بود، هم‌سویی خط مشی برنامه‌های بخش فارسی صدای آمریکا را در موارد بسیار با تبلیغات حتا ضد آمریکایی جمهوری  اسلامی بر شمردم‌؟

آیا به این خاطر نیست که از طرف دیگر راه‌های استفاده درست از بخش فارسی صدای آمریکا را در جهت منشور این رسانه‌ و مصالح آمریکا و مالیات‌دهندگان آمریکایی، هم آهنگ با وظیفه و مسوولیت بخش فارسی صدای آمریکا در برابر مخاطبان‌، مردم ایران‌ که با محرومیت از اطلاعات درست‌، زیر بمباران تبلیغاتی ضد آمریکایی حکومت ایران هستند ارایه کردم؟

 آیابه این خاطر نیست که طی چندین جلسه به دعوت آقای جان لنون‌،‌ رییس بخش برنامه‌های خارجی در همین زمینه سخن گفتم و به درخواست ایشان راه‌های حرفه‌ای‌ مختلفی را برای بالا بردن کیفیت برنامه‌های بخش فارسی صدای آمریکا در چهارچوب منشور صدای آمریکا عرضه کردم؟

جالب این‌جاست که هم آقای اندرس ویمبوش و هم آقای جان لنون اطمینان دادند که به خاطر اظهاراتم در نشست با آن‌ها مورد هیچ‌گونه انتقام‌جویی اداری قرار نخواهم گرفت.

من نشستی مشابه نیز با آقای دان آستین رییس وقت صدای آمریکا داشتم که ایشان نیز به من جنین اطمینانی داد.

پرسیده‌ام آیا دلیل واقعی تعلیق و سپس برکناری من از صدای آمریکا این نیست که من در جریان جنبش سبز در ایران به مسوولان وقت در بخش فارسی صدای آمریکا اعتراض کردم چرا اجازه نمی‌دهید ویدئوی قتل «ندا» در تهران را که  به دست ما رسیده پخش کنیم؟

پاسخی که به من داده شد این بود که این ویدئو ساختگی است.

صدای آمریکا این ویدئو را با تاخیر بسیار و پس از آن‌که شبکه‌های تلویزیونی دیگر بارها و بارها پخش کردند‌، منتشر ساخت.

آیا به خاطر این من سرا‌نجام از صدای آمریکا کنار گذاشته نشدم که عمل‌کرد بخش فارسی آن‌را در بازتاب خبرهای آن عاشورای خونین ایران در جریان جنبش سبز و نیز درگذشت آیت‌اله منتظری و پی‌آمد‌های آن غیر‌حرفه‌ای خوانده و مورد انتقاد قرار دادم؟

جالب این‌جاست که من به‌خاطر پخش مصاحبه بافرزند آیت‌اله منتظری در «تفسیرخبر» در روز درگذشت وی، مورد بازخواست در بخش فارسی قرار گرفتم.

نمونه دیگر این‌که وقتی من در روز عاشورای یاد شده‌، پیش از آغاز پخش برنامه‌های روزانه پیشنهاد کردم برنامه‌ها را با بازتاب اخبار کشتار‌های ایران که در راس اخبار خبرگزاری‌های قرار گرفته آغاز کنیم این پیشنهاد من از سوی مسوول مربوطه «جوک» خوانده شد. برنامه‌های آن‌روز بخش فارسی با مصاحبه با پسر‌خوانده فروغ فرخزاد شاعر همیشه ماندگار ایران در برنامه‌ی هفتگی هنری آغاز شد. مصاحبه‌ای که می‌توانست در هر زمان دیگر نیز با اثری بیش‌تر پخش شود و برنامه‌ای نیز که با یک تصمیم‌گیری حرفه‌ای و مسوولانه در برابر منشور صدای آمریکا‌، میتوانست به‌خاطر روی‌داد‌های مهم جاری‌ ایران جای خود را موقتن برای آن‌روز به پخش اخبار روی‌داد‌‌های عاشورای ایران بسپارد. کاری که در تمام شبکه‌های تلویزیونی حرفه‌ای در چنین موارد متداول است. من مطمئن بود‌ه و هستم که دست‌کم در آن‌روز ببیندگان  ایرانی به سراغ «صدای آمریکا» نمی‌آیند که داستان زندگی پسر خواننده‌ی نازنین فروغ نازنین ترمان را بشنوند بلکه بخاطر اختناق موجود درایران منتظرند اخبار روی‌دادهای عاشورای خونین را از «صدای آمریکا» که وظیفه اصلی خود را «خبر رسانی» اعلام کرده است دریابند.‌

پرسش‌های‌ مشابه من در این زمینه بسیار است از جمله این‌که آیا سر‌انجام من مورد انتقام‌جویی کسانی در صدای آمریکا قرار نگرفته‌ام که  نمی‌خواهند‌ این رسانه مهم که با هزینه مردم آمریکا اداره می‌شود در جهت  هد‌ف‌های اصلی و اساسی خود عمل کند؟

یافتن پاسخ روشن برای پرسش‌های خود را  وظیفه‌ی دادگاهی می‌دانم که در آینده  به شکایت من در این زمینه رسیدگی خواهد کرد.

من به عنوان شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار به ‌عدالت و آزادی بیان در سرزمین بزرگ آمریکا ایمان دارم و بر این اعتقاد هستم که مسوولان مربوطه در صدای آمریکا وظیفه دارند هر دلاری را که مالیات‌دهندگان آمریکایی در اختیار صدای آمریکا می‌گذارند در جهت مصالح و ارزش‌های والای آمریکایی از جمله گسترش عدالت‌، آزادی بیان و دموکراسی صرف کنند.

 با امید به چنین روزی.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۶۶ Comments


 1. رامتین
  1

  درود به چالنگی عزیز از صمیم قلب آرزوی موفقیت برایشان دارم.


 2. رشید
  2

  درود بر جمشید عزیز.همیشه شما رو در صدای امریکا دنبال میکردم.و از برنامه های شما لذت می بردم.هر جا هستید موفق باشید.


 3. پژمان
  3

  اینم عاقبت وطن فروشی


  1. ...
   4

   درست مثل عاقبت تو شرف فروش و اربابن کثیفت…که اخر سر هم مجبورت می کنن مثل اقاتون با نوش کردن داروی نظافت به درک واصل بشی.


 4. جمشید کون نشور
  5

  ک… لقت جمشید عزیز ر… تو ارزشهای والای آمریکایت مرتیکه ک… نشور


  1. ...
   6

   واقعن راست می گی ….؟ پس چرا همه میگن این اقب خودت بوده ؟ فرافکنی نکن دیگه


 5. masoud
  7

  with my best regards to mr,jamshid chalangi: we will support you,since you not there,voa farsi is dead and we changed our news channel to bbc farsi. wish you win the court versus islamic republic spies at voa farsi, god bless you


 6. امیر
  8

  آقای چالنگی نود درصد نگران مالیات آمریکایی ها و مصالح اونهاست ده درصدم به فکر صدقه دادن اطلاعاتی به مردم ایرانه


 7. اریا
  9

  صدای امریکا صدای جمهوری اسلامی هست تمامی کارکنان و یا میهمانانی که دعوت می کنند از عناصر جمهوری اسلامی هستند .


 8. Nik
  10

  من مطمئن نیستم ایشان به خاطر این موارد اخراج شده باشد.
  هم اکنون سیامک دهقان‌پور برنامه افق را به صورت حرفه‌ای و بیطرفانه، همانگونه که از یک مجری حرفه‌ای انتظار می‌رود، اجرا می‌کند.
  من شخصا چنین برنامه‌هایی را بیشتر می‌پسندم، تا برنامه تفسیر خبر که تریبون نوری‌زاده و … بشود تا تئوری‌های توطئه خویش را هر روزه به خورد مردم دهند.
  آن روزها که تفسیر خیر پخش می‌شد، سیامک دهقان‌پوذ جایی برای عرص اندام نداشت و صرفا گاهی به عنوان گزارشگر نقش ایفا می‌نمود.
  نا آنجا که من می‌دانم مجری حرفه‌ای باید بی‌طرفی کامل را رعایت نماید. امثال آقای فرهودی که با ذوق و شوق با رضا پهلوی مصاحبه می‌نمود و وقتی نوبت مصاحبه با عناصر و یا طرفداران رژیم ایران می‎شد، عصبی می‌شدند، جایی در برنامه‌های حرفه‌ای ندارند.
  هنوز من فکر می‌کنم برنامه‌های رادیو امریکا حرفه‌ای نیست. نمونه‌اش برنامه‌های فلاحتی است که هنوز خط فکری خویش را در صدای ایکا تحمیل می‌نماید.
  رادیوی بی بی سی فارسی به مراتب حرفه‌ای‌تر عمل می‌کند.


 9. جا سم الغبیشی الاحوازی
  11

  پان تورکهای حرامی شایعه کرده اند که بخاطر تمایلات پان ایرانیستی اخراج شده است