Saturday, 18 July 2015
20 September 2020
بیست‌وپنجم اسفند- پانزدهم مارس

«تقویم تاریخ بیست‌وپنجم اسفند»

2012 March 15

رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1285 خورشیدی- «رخشنده اعتصامی» مشهور به «پروین اعتصامی» از زنان شاعر ایرانی در تبریز متولد شد. در تقویم رسمی ایران، این روز به روز «بزرگ‌داشت پروین اعتصامی» نام‌گذاری شده است.

یوسف اعتصامی، پدر پروین نویسنده و مترجم بود و در آن زمان ماه‌نامه ادبی «بهار» را منتشر می‌کرد. پس از مهاجرت به تهران پروین با مشروطه‌خواهان و چهره‌های فرهنگی آشنا شد و ادبیات را در کنار پدر و از استادانی چون «دهخدا» و «ملک‌الشعرای بهار» آموخت.

در زمان ریاست «عیسی صدیق» بر دانش‌سرای عالی، پروین در سال‌های 1315 و 1316 به عنوان مدیر کتاب‌خانه‌ی آن‌جا، مشغول به کار شد و به تشویق بهار دیوان خود را توسط چاپ‌خانه مجلس منتشر کرد.

اشعار پروین اعتصامی بیش‌تر در قالب قطعات ادبی است که مضامین اجتماعی را با دیده‌ی انتقادی به تصویر کشیده‌ است. در میان اشعار پروین، تعداد زیادی شعر به صورت مناظره میان اشیا‌، حیوانات و گیاهان وجود دارد. درون‌مایه اشعار او بیش‌تر غنیمت داشتن وقت و فرصت‌ها، نصیحت‌های اخلاقی، انتقاد از ظلم و ستم به مظلومان و ضعیفان و ناپایداری دنیاست.

1345 خورشیدی- گاه‌شماری شاهنشاهی در پی جلسه‌ی مجلس شورای ملی و مجلس سنا، به عنوان تاریخ رسمی کشور ایران اعلام شد. تا پیش از آن گاه‌شماری هجری خورشیدی، تاریخ رسمی کشور بود. در این مصوبه مبدا‌ تقویم خورشیدی از هجرت محمد پیامبر اسلام به تاریخ تقریبی و فرضی تاج‌گذاری کوروش در سال 559 پیش از میلاد تغییر یافت. برمبنای این گاه‌شماری سال 2500 شاهنشاهی با سال 1320 (آغاز پادشاهی محمدرضا پهلوی) مصادف می‌شود.

آیت‌اله خمینی با این گاه‌شماری به مخالفت برخاست و در سال 1357 به دستور دولت «جعفر شریف‌امامی» برچیده شد.

1854 میلادی- «امیل آدولف ون برینگ» (Emil Adolf von Behring) زیست‌شناس آلمانی در پروس شرقی زاده شد. او برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی در سال 1901 به خاطر مبارزه علیه بیماری «دیفتری» بود چرا‌که توانست برای نخستین بار سرم دیفتری بسازد.

برای تحصیل به دانش‌گاه «فردریک ویلهلم» که دانش‌کده‌ای پزشکی برای ارتش بود رفت. هم‌زمان با انتشار کتاب «روبرت کخ» (Robert Koch) درباره عفونت‌ها و هنگامی که او پایه‌های میکروب‌شناسی را بنیان می‌گذاشت، امیل نیز از دانش‌کده پزشکی دکترای علوم دریافت کرد. پس از آن به عنوان دست‌یار جراحی در بهداری ارتش آلمان به خدمت ارتش درآمد.

امیل به میکروب‌شناسی علاقه‌مند شد و در سال 1881 نخستین مقاله خود را تحت عنوان «عفونت و ضد عفونت در تئوری و عمل» به انتشار رسانید. و به عنوان دست‌یار در انستیتوی بهداشت برلین که کخ ریاست آن را به عهده داشت نیز مشغول به کار شد.

———————————————–

برخی از روی‌دادهای دیگر

44 پیش از میلاد- «ژولیوس سزار» امپراتور روم در جلسه سنا به دست سناتورهای مخالفش به قتل رسید.

1970 میلادی‌- در چنین روزی «آرتور آدامف»، (Arthur Adamof) نویسنده و نمایش‌نامه‌نویس روسی‌، خود‌کشی کرد. او در «قفقاز» در سال ۱۹۰۸ متولد شد. آرتور در سنین کودکی با آثار «بالزاک» آشنا و به مطالعه رمان‌های فرانسوی پرداخت. آدامف علاوه بر نوشته‌های خود ترجمه‌هایی از «داستایوسکی»، «گوگول»، «بوخنر»، «گورکی» و «چخوف» نیز از خود بر جای نهاده ‌است. از جمله آثار وی «اعتراف»، «سنگر»، «رژه بزرگ و کوچک» هستند.

1366 خورشیدی- امروز سال‌روز بمباران شیمیایی «حلبچه» به دست نیروهای عراق است. در جریان جنگ ایران و عراق، هواپیماهای ویژه بمباران ارتش عراق که هر یک به بمب شیمیایی 500 کیلویی مجهز بودند در آسمان «حلبچه» ظاهر شدند. حاصل آن یکی از فجیع‌ترین صحنه‌های بعد از جنگ جهانی دوم بود و پیرامون آن هزاران نفر به‌ویژه کودکان، زنان و سال‌خوردگان کشته شدند.

منبع‌ها‌:

ویکی‌پدیا (انگلیسی و فارسی)

نیویورک تایمز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,