Saturday, 18 July 2015
18 September 2020
کتاب‌خانه‌ی کوچک من

«آگاهی از نبود حق بشر»

2012 March 15

نهال نوریان/ رادیو کوچه

«احمد شهید»، گزارش‌گر ویژه‌ی سازمان ملل برای ایران، نخستین گزارش خود را بنابر قطع‌نامه‌ی 9/16 شورای حقوق بشر تنظیم کرد و این گزارش مقطعی را به مجمع عمومی ارایه داد. در این گزارش اگرچه موارد نقض حقوق بشر، فهرست‌وار برشمرده شده‌اند، ولی گزارش حاضر، به‌طور ویژه بر پرونده‌های مربوط به ناآرامی‌های پس از انتخابات خردادماه 1388 متمرکز است. بدیهی است که این گزارش تمامی موارد نقض حقوق بشر را پوشش نمی‌دهد، با این‌ وجود تصویری از شرایط کنونی ایران را به نمایش می‌گذارد و امید می‌رود که در گزارش‌های تکمیلی آینده، گزارش کامل‌تر و جامع‌تری تهیه شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

شاید نسخه‌ی پی‌دی‌اف گزارش احمد شهید، در حوزه‌ی کتاب قرار نگیرد، ولی ما را به یاد شب‌نامه‌ها و کتاب‌های سفیدی می‌اندازد که در زمان نبود رسانه‌ای چون اینترنت، به یاری کسانی می‌شتافتند که در راه آگاهی‌رسانی به مردم کوشش می‌کردند. این کوشش‌ها از آن جهت دارای اهمیت است که می‌تواند به هر فرد این جامعه که دغدغه‌ی دگرگونی اوضاع را دارد، آگاهی‌های لازم را برساند و او را از اوضاع و احوال پیرامونی خود مطلع سازد. واضح است که حقیقت تا زمانی که از وجودش آگاه نباشیم، هیچ موجودیت منجر به حصولی نخواهد داشت. آن‌گاه می‌توان به‌سمت احقاق حق یا جلوگیری از تضییع آن گام برداشت که از خود حق و موارد نقض آن مطلع باشیم.

این گزارش با کوشش و همیت «کمیته‌ی گزارش‌گران بدون مرز» به فارسی ترجمه شده است و «گروه خبر ژوپی» که یکی از رسانه‌های نوظهور در فضای مجازی به حساب می‌آید، آن را در 30 صفحه‌ در فرمتی آراسته، به‌ منظور دست‌رسی آسان‌تر، به‌صورت فایل پی‌دی‌اف، در اختیار خوانندگان قرار داده است.

در بخش نخست مقدمه‌ی گزارش احمد شهید چنین می‌خوانیم:

«جمهوری اسلامی ایران چهارچوب قانونی بنیادی و ابزار ترویج احترام به حقوق بشر در کشور را دارا می‌باشد. این کشور عضو پنج میثاق‌نامه از نه میثاق‌نامه‌ی بین‌المللی در زمینه‌ی حقوق بشر است که از منظر حقوقی، ملزم به رعایت مفاد آنان است و بسیاری از این حقوق تضمین‌شده در قانون اساسی کشور هم درج شده‌اند ولیکن علا‌رغم تعهدات بین‌المللی و اصول قانون اساسی کشور، این نکته واضح است که عناصری از چهارچوب قانونی کشور هم‌راه با تبعیت ناکافی از حاکمیت قانون، موانع سیستماتیکی برای توانایی حکومت برای پیش‌رفت موثر در قبال تعهدات خود به وجود می‌آورند. یکی از اولین کشورهای عضو نظام سازمان ملل، جمهوری اسلامی ایران، نقش مهمی در جامعه‌ی بین‌المللی می‌تواند ایفا کند ولی متاسفانه این نقش تحت‌الشعاع رویارویی و تنش قرار گرفته است. گزارش‌گر ویژه بر این باور است که هم‌کاری معنی‌دار ایران با مکانیسم‌های حقوق بشر سازمان ملل می‌تواند به این کشور کمک کند تا پتانسیل سیاست‌زدگی این موضوع را کاهش دهد، مسئله‌ای که حکومت مکررن نگرانی عمیق خود از این‌گونه سیاست‌زدگی را ابراز کرده است.»

احمد شهید در طی دو سفری که به ایران داشت، از هم‌کاری دولت‌مردان و عوامل مربوطه رضایت نداشته است. او برای تکمیل گزارش خود با نوزده نفر که ادعای خود مبنی‌بر شهادت در مورد نقض حقوق بشر را به او گزارش داده بودند، مصاحبه کرد، برای دیدار با اعضای سازمان‌های غیردولتی، بعضی از اعضای جامعه‌ی ایرانیان در خارج، دیپلمات‌ها و سازمان‌های بین دولتی به کشورهایی چون آلمان، فرانسه و بلژیک سفر کرد و حاصل تلاش او، مصاحبه با هشتاد تن بوده است که قربانیان و شاهدان نقض حقوق بشر در ایران را نیز دربر می‌گیرند.

گزارش‌گر ویژه‌ی سازمان ملل در پایان مقدمه‌ی خود اذعان می‌دارد که:

«مضمون بسیاری از ادعاهای دریافت‌شده بر این قرار است که قوانینی که به‌منظور حفاظت از حقوق بشر وجود دارند به‌طور متناوب زیر پا گذاشته می‌شوند.»

احمد شهید در ادامه با نگاهی جزیی‌تر، به موارد نقض حقوق بشر در مورد گروه‌هایی می‌پردازد که در معرض خطر بیش‌تری قرار دارند و در نهایت توصیه‌هایی را ارایه می‌دهد.

خواندن این گزارش به افراد جامعه‌ی ایرانی توصیه می‌شود چراکه با نگاهی گذرا به این گزارش می‌توان دریافت، این ملت‌ها هستند که باید به تهیه‌ی چنین گزارش‌هایی یاری رسانند تا جامعه‌ی بین‌المللی و افراد دیگر اجتماع نسبت به فجایع اتفاق افتاده و در جریان، از دریچه‌ی حقیقت‌یاب مطمئن‌تری مطلع شوند. در چنین شرایطی است که می‌توان از بطن مردم به خود مردم یاری رسانید و انتظار اصلاح امور را داشت.

فایل پی‌دی‌اف کتاب را از این‌جا دانلود کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,