Saturday, 18 July 2015
18 September 2020

«خبرهای پانزدهم مارس ۲۰۱۲»

2012 March 14

روزنامه بریتانیایی گاردین:

«مشاوره مقام‌های ایرانی برای برخورد با مخالف‌های سوری»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه 15 مارس، یک روزنامه بریتانیایی در سال‌گرد آغاز اعتراضات سیاسی در سوریه و تشدید فشار دیپلماتیک بر حکومت آن کشور، گفته است رهبر سوریه برای سرکوب اعتراضات با مقام‌های جمهوری اسلامی مشورت می‌کرد.

به گزارش روزنامه گاردین، بشار اسد، رییس‌ جمهوری سوریه، در مورد نحوه مقابله با قیام علیه حکومت آن کشور از طریق رابط‌هایی، از ایران راهنمایی و مشورت می‌گرفت.

این گزارش براساس ایمیل‌هایی تهیه شده که آقای اسد و همسرش بین ژوئن سال گذشته و فوریه سال جاری ارسال و دریافت کردند و مخالف‌های حکومت سوریه توانسته بودند آن‌ها را رصد کنند.

لازم به اشاره است پیش از این برخی از رسانه‌ها و مخالف‌های سوری، از دخالت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی در برخورد با تظاهرکننده‌های سوری خبر داده بودند.

در همین حال گزارش می‌رسد روز پنج‌شنبه انفجارات و حملاتى در مناطق مختلف دمشق روی داده است.

طبق اطلاعیه‌ى صادره شورای انتقالی، دو انفجار مهیب در منطقه جوبر و یک انفجار شدید در باب المصلاى دمشق روى داد و شلیک متوالی گلوله درمنطقه قابون و انفجار یک کامیون بمب‌گذاری شده در برزه صورت گرفت.

بر اساس گزارش کمیته محلی در سوریه، ارتش بشار اسد طی 24 ساعت گذشته با گلوله‌باران منطقه‌هایی در حمص، ادلب و حماه دست‌کم 80 تن از مخالف‌ها کشته شدند.

…………………………………

 احتمال ارتباط با سپاه پاسداران

«دستگیری ۲۲ متهم به جاسوسی در آذربایجان»

خبر / رادیو کوچه

روز چهارشنبه، 14 مارس، جمهوری آذربایجان از دستگیری 22 نفر به اتهام «خیانت و جاسوسی» برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خبر داده است.

 به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امنیت ملی جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای اعلام کرده است که 22 بازداشت شده مظنون به هم‌کاری با سپاه پاسداران برای حمله به سفارت‌خانه‌های آمریکا و اسراییل در باکو هستند.

این گزارش تاکید کرده بود که این افراد متهم به برنامه‌ریزی برای حملاتی علیه شهروندان خارجی در این کشور هستند.

این وزارت‌خانه در این مورد هم‌چنین می‌گوید که افراد دستگیر شده اقدام به جمع‌آوری اطلاعات از اهداف مورد نظر و خرید سلاح و مواد منفجره کرده بودند.

پیش از این وزیر دفاع آذربایجان، در دیدار با هم‌تای ایرانی خود در روز دوشنبه 12 مارس، اعلام کرده بود که هیچ کشوری نمی‌تواند از خاک جمهوری آذربایجان علیه ایران استفاده کند و هیچ کشوری نیز قادر نیست که ما را در برابر «کشور دوست و همسایه» خود قرار دهد.

گفتنی است روابط ایران و آذربایجان مدتی است بر سر مسایل مربوط به جاسوسی علیه یکدیگر پر تنش شده است.

…………………………………

لیگ قهرمانان اروپا،

«صعود چلسی و رئال مادرید از یک هشتم»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه چهارشنبه، 14 مارس، دو تیم چلسی و ناپولی در سری رقابت‌های جام باش‌گاه‌های اروپا در مقابل هم قرار گرفتند که تیم چلسی توانست در زمان‌های تلف شده به پیروزی در برابر ناپولی دست پیدا کرده و به سری بعدی این رقابت‌ها راه پیدا کند.

زننده‌ی گل‌های این بازی به ترتیب  دیدیه دروگبا در دقیقه 27، جان تری در دقیقه 47، فرانک لمپارد در دقیقه 75 و برانیسلاو ایوانوویچ در دقیقه 105 برای تیم چلسی و گوکهان اینلر در دقیقه 54 برای تیم ناپولی بودند.

گفتنی است تیم ناپولی، در دیدار رفت، 3 بر1 مقابل چلسی پیروز شده بود.

این بازی در ورزش‌گاه خانگی چلسی در لندن، در حضور بیش از 35 هزار بیننده برگزار شد.

هم‌چنین در ادامه رقابت‌های جام باش‌گاه‌های اروپا، رئال مادرید برابر زسکا مسکو قرار گرفت که این دیدار با برد 4 بر 1 رئال مادرید هم‌راه شد.

گل‌های این بازی را به ترتیب، گونسالو ایگو در دقیقه 26، کریستیانو رونالدو در دقیقه 55 و 94 و کریم بنزما در دقیقه 70 برای تیم رئال و تک گل تیم زسکا را زوران توسیچ در دقیقه 77 به ثمر رساند.

به این ترتیب دو تیم چلسی و رئال در آخرین سری مسابقات یک هشتم نهایی رقابت‌های جام باش‌گاه‌های اروپا به مرحله بعدی صعود کردند.

…………………………………

با حکم رهبر جمهوری اسلامی،

«تمدید ریاست آیت‌اله هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام»

خبر / رادیو کوچه

آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه، 14 مارس، در حکمی ترکیب جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای یک دوره پنج‌ساله دیگر معرفی کرده است.

به گزارش پای‌گاه اطلاع رسانی رهبر جمهوری اسلامی، آیت‌اله خامنه‌ای با صدور حکمی اعضای جدید را با ریاست آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، اعلام کرده است.

در این حکم آمده است: «ضمن تشکر از همه‌ی آقایان اعضای محترم، ریاست و دبیرخانه مجمع، برای دوره‌ی پنج‌ساله جدید شخصیت‌های حقوقی و حقیقی را با ریاست جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای هاشمی رفسنجانی تعیین می‌کنم.»

شخصیت‌های حقوقی در این حکم روسای سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه، فقهای شورای نگهبان، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی، وزیر یا رییس دست‌گاهی که موضوع مورد بحث، به آن دست‌گاه مربوط است و رییس کمیسیون متناسب با موضوع بحث از مجلس شورای اسلامی.

هم‌چنین شخصیت‌های حقیقی عضو نیز آیت‌اله هاشمی رفسنجانی، احمد جنتی، واعظ طبسی، امینی‌نجف‌آبادی، سیدمحمود هاشمی‌شاهرودی، موحدی کرمانی، علی‌اکبر ناطق نوری، حسن صانعی، حسن روحانی، دری‌نجف‌آبادی، غلامحسین محسنی، محمود محمدی‌عراقی، غلامرضا مصباحی‌مقدم،  مجید انصاری، غلامرضا آقازاده، علی آقا‌محمدی، محمد‌جواد ایروانی، محمدرضا باهنر، غلامعلی حداد‌عادل، حسن حبیبی، داود دانش‌جعفری، پرویز داودی، محسن رضایی، محمدحسین صفارهرندی، حبیب‌اله‌ عسگراولادی، محمدرضا عارف، محمد فروزنده، سیدحسن فیروزآبادی، علی لاریجانی، حسین مظفر، حسین محمدی، سیدمصطفی میرسلیم، سیدمرتضی نبوی، علی‌اکبر ولایتی، صادق واعظ‌زاده و احمد وحیدی هستند.

در ادامه این حکم تاکید شده است: «جلسات مجمع در هنگام بحث در مصوبات مورد تعارض مجلس و شورای نگهبان متشکل خواهد بود از همه‌ی اعضای نام‌برده و دیگر جلسات متشکل خواهد بود از اعضای حقیقی و حقوقی.»

لازم به اشاره است برخی گمانه‌زنی‌ها از حذف احتمالی آیت‌اله هاشمی رفسنجانی از مجمع تشخیص و یا ریاست آن خبر داده بودند.

…………………………………

با صدور حکمی در دادگاه،

«مالزی به دنبال استرداد مظنون انفجار بانکوک»

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، ۱۵ مارس، مقامات دولت مالزی حکم دادگاهی برای استرداد مظنون ایرانی متهم به دخالت و هم‌دستی در توطئه بمب‌گذاری در برابر دیپلمات‌های اسراییلی در بانکوک به کشور تایلند را صادر کردند.

به گزارش نیو استریت‌تایم و به نقل از کاغذ اخبار، مسعود صداقت‌زاده در فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور در ۱۵ فوریه، یک روز پس از انفجار ظاهرن ناخواسته در خانه‌ اجاره‌ شده توسط سه مظنون ایرانی در بانکوک، بازداشت شد.

وکیل مسعود صداقت‌زاده یک روز قبل از دادگاهی که برگزار شد، اعلام کرد: «آقای صداقت‌زاده مشارکت در توطئه ترور و بمب‌گذاری در تایلند را رد کرده است.»

لازم به اشاره است که اسراییل، عامل طرح ترورهایی که علیه دیپلمات‌های این کشور در مکان‌های مختلف روی می‌دهد را جمهوری اسلامی عنوان کرده است.

…………………………………

پس از راه‌اندازی سفارت مجازی آمریکا،

«راه‌اندازی وب‌سایت تازه بریتانیا برای ایرانیان»

خبر / رادیو کوچه

وزارت امور خارجه بریتانیا با هدف ایجاد امکان برقراری ارتباط و گفت‌وگوی مستقیم با ایرانی‌ها، یک وب‌سایت تازه به نام «بریتانیا» برای ایرانیان راه‌اندازی کرده است.

در این وب‌سایت که در آستانه سال نوی ایرانی راه‌اندازی شده، پیام ویدیویی ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا به ایرانی‌ها منتشر شده است.

آقای هیگ در این پیام ضمن تبریک عید نوروز، هدف از راه‌اندازی این وب‌سایت را آشنایی مردم ایران با زندگی و فرهنگ در بریتانیا و ارتباط میان بریتانیا و ایران عنوان کرده است.

وزیر امور خارجه بریتانیا هم‌چنین گفته که از دیگر اهداف راه‌اندازی این سایت توضیح سیاست‌های بریتانیا در قبال ایران در موضوعاتی مانند حقوق بشر، برنامه هسته‌ای و تحولات در دیگر نقاط خاور میانه است.

گفتنی است سفارت بریتانیا و اقامت‌گاه دیپلمات‌های بریتانیایی در باغ قلهک تهران روز سه‌شنبه 29 نوامبر گذشته هدف حمله برخی افرادی که خود را «دانش‌جو» معرفی می‌کردند، قرار گرفت، اما مقام‌های دولت بریتانیا، حکومت جمهوری اسلامی را مسوول این حملات دانستند.

ایران و بریتانیا دیپلمات‌های خود را از دو کشور فراخوانده‌اند و ارتباط دیپلماتیک مستقیم با یک‌دیگر ندارند. این در حالی‌ است که هر دو کشور تاکید دارند که روابط دیپلماتیک خود را قطع نکرده‌اند و به همین دلیل هم دفتر حافظ منافع در این دو کشور راه‌اندازی نکرده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,